O CD Bij 32 Zeeuwse clubs wordt vandaag met een regenboogbal gespeeld 20 ZEELAND Nick van der Lijke finisht in toptien OQ Value verrast met koppositie Pearle Opticiens 2 sleept punt uit vuur NieuwArbeid.nl blijft maar scoren k Ad Schipper voetbalde jarenlang bij Borssele, waar de middenvelder ook geruime tijd aanvoerder was. Pas op zijn 28ste durfde de nu 54-jarige Schipper ervoor uit te komen dat hij homoseksueel was. „Mijn leven is lange tijd een worsteling geweest." REGENBOOGBALLENDAG ACCEPTATIE A Ik wist niet hoe ik ermee om moest gaan, met wie ik moest praten Voetbal Wielrenner Nick van der Lijke (foto) uit Middelburg is gisteren negende geworden in de Zwevezele Koers. Hij zat samen met brian van Goethem (20e), zijn Zeeuwse ploegmaat van Roompot, in de eerste groep van twintig renners. Marco Minnaard (Wan- ty-Groupe Gobert) werd 35e. Deze traditio nele Sluitingsprijs van West-Vlaanderen ging over 153 kilometer en geldt als opmaat voor Parijs-Tours van morgen. Daarin zul len Van der Lijke en Van Goethem ook aan de start staan. Davy Gunst uit Yerseke start morgen in de beloftewedstrijd van Parijs-Tours. ZAALVOETBAL Twee ploegen uit de top van de eerste klas se zaalvoetbal Zeeuws-Vlaanderen morsten punten. Debutant ARBS verloor na een spannende strijd met 4-3 van titelhouder T-Tel en ZVV Hulst bleef op 5-5 steken bij Du Commerce. OQ.Value profiteerde van de misstappen bij de concurrenten. Het Ter- neuzense team won met 8-2 van D'Ouwe Brug/Outokompu. OQ.Value is met negen punten uit drie wedstrijden de verrassende koploper. De Molenhoek kent een slechte start. Dit keer verloor het fors (7-0) van Wentzler Pauwels. Smit Sportprijzen won met 7-4 van Café De Schelde. De driebanders van Pearle Opticiens 2 speel den in de tweede divisie met 4-4 gelijk te gen het incomplete Lynn Somers uit Zun- dert. Hoewel er meer had ingezeten, was de thuisploeg niet ontevreden met de punten- deling. Piet Rodts ging sterk van start (27-22), maar zijn tegenstander Hans Frij- ters had een sterke slot (38-40). Cor de Jon ge werd zoek gespeeld door Jack van Aert: 10-35. Etienne van Damme bracht de par tijen dichter bij elkaar (40-33-winst op Hans Snijders) en dankzij een walk-over van Eddie van Goethem, zijn tegenstander kwam niet opdagen, werd het gelijk. Bijna halverwege de najaarscompetitie is Nieuw Arbeid.nl in poule A van het bedrijfs- volleybal in Terneuzen nog altijd de onbe twiste koploper. De titelverdediger had te gen Rijschool Tinus geen enkele moeite om opnieuw tot een 3-0-overwinning te komen (25-16, 25-9 en 25-19) en bracht zijn punten totaal na vijf speeldagen daarmee op veer tien. De concurrentie (als vanouds ZVW1 en Timmer Service) gaf echter geen krimp en haalde eveneens drie punten binnen. Voetbal Voetbal p verschillende Zeeuwse voet balvelden spe len A-, B- en C-junioren hun wedstrijd vandaag met re- genboogballen. Daarmee laten de deelnemende clubs zien dat ieder een zichzelf moet (kunnen) zijn op het sportveld. Afkomst, religie en seksuele voorkeur mogen in de omgang met elkaar niet uitmaken. Dat is makkelijker gezegd dan ge daan, weet Ad Schipper, voorma lig aanvoerder van VV Borssele, uit ervaring. „Als ik op het veld stond en ik hoorde het woord 'ho mo!' als scheldwoord, dan zei ik heel zachtjes: Dat klopt." Hij heeft, nadat de afspraak voor het interview is gemaakt, nog wel getwijfeld of hij zijn verhaal ook echt wel wilde vertellen. „Mijn le ven is lange tijd een worsteling ge weest. Het heeft bloed, zweet en tranen gekost." Ad Schipper is nu 54. Pas op zijn 28ste durfde hij er openlijk voor uit te komen dat hij homoseksueel is. Hij voetbalt dan al jaren bij Borssele, besluit te ver huizen en stopt met voetballen. „Twee jaar later ben ik weer begon nen bij Borssele. Ik dacht: nu zal iedereen op het dorp het wel we ten. Daarna heb ik nog een jaar of zeven in het eerste gespeeld." Hij is geboren en getogen in het Bevelandse dorp. Als Ad Schipper in de puberteit komt, begint hij te twijfelen. „Ik was verliefd op meis jes maar ik keek ook naar jongens. Ik was een jaar of vijftien en dat was heel erg verwarrend voor me. In die tijd kon je nergens terecht, er werd niet over gesproken. Je kon je nergens mee identificeren. Je dacht dat je zo'n beetje de enige was." Hij heeft een tante die in die ja ren steeds vraagt of hij nog geen meisje heeft. „Dat vond ik ver schrikkelijk", zegt Schipper jaren later. „Steeds maar weer die vra gen. Op een gegeven moment vin den mensen, je omgeving, het niet normaal dat je nog geen vrien din hebt." Hij vertelt aan niemand dat hij homoseksueel is en speelt jarenlang een rol. „Als je wat ouder wordt, word je eigenlijk ge dwongen om mee te doen. Ik weet nog dat ik met twee vrien den naar Valkenburg ging. Wat doe je daar? Precies, drinken en meisjes versieren. Dat was een dra ma voor mij. Dan moet je een beetje spelen, acteren." Dat heeft hij lang volgehouden. Als hij bijna dertig is, komt Ad Schipper uit de kast. „Ik wist niet hoe ik ermee om moest gaan, met wie ik moest praten. Je denkt steeds, dat wanneer je het vertelt, je iedereen kwijt gaat raken. Dat is nu wel minder, denk ik. We zijn ook tientallen jaren verder. Al zijn er natuurlijk nog altijd groe pen in Nederland die moeite heb ben met homoseksualiteit." Zijn moeder is de eerste aan wie hij het vertelt. „Ze had het niet echt verwacht. Achterafheb ik wel eens gehoord van mensen die mij meemaakten, dat ze altijd dachten dat ik vrij eenzaam was. Dat had daar natuurlijk mee te ma ken. Ik kon mezelf niet zijn en maakte niet veel vrienden." Weet je wat het ook is, zegt Schipper, homoseksueel zijn is geen keuze. „Sommige mensen zeggen wel eens: het is jouw keu ze geweest. Maar dat is dus niet zo. Je kunt beslissen om net te doen alsof je hetero bent en jezelf voor de gek houden. Jezelf verloo chenen. Die keuze heb je, heb ik wel eens gelezen. Dat klopt ja, daar kun je voor kiezen. Maar dan houdt de worsteling nooit op. Ik denk overigens dat zulke mensen er wel zijn." Dat hij er uiteindelijk na jaren openlijk voor uitkomt dat hij ho moseksueel is, dat lucht op. Daar na brengt hij de film All Stars ter sprake. „Danny de Munk speelt daarin een homoseksuele voetbal ler die het niet aan zijn vrienden durft te vertellen. Toen ik die film voor de eerste keer zag dacht ik: volgens mij ben ik de enige in Ne derland die zich met de hoofdrol speler kan identificeren. Ik voet balde en was net als De Munk ook een tijdje aanvoerder geweest bij Borssele. Ik wilde er op een gege ven moment echt voor uitkomen, het aan iedereen vertellen. Maar ik wist niet hoe ik het moest doen. Moest ik in de kleedkamer gaan staan en zeggen: hé jongens, ik wil even iets vertellen, ik ben homo. Dat durfde ik niet. Ik liep er al zo lang mee." Het is, zo benadrukt hij meer maals, een verschrikkelijke worste ling geweest. „Er zitten meer as pecten aan. Ik heb bijvoorbeeld ook geleden, omdat ik een enor me kinderwens had. Dat was mis- Het initiatief om vandaag te voetballen met regenboog- ballen komt voort uit een samenwerking tussen de gemeen ten Goes, Middelburg en Vlissin gen, Anti Discriminatie Bureau Zeeland, LHBT (Lesbienne, Homo seksueel, Biseksueel, Transgen- der) Netwerk Zeeland, Sense Zee land, SportZeeland en de Alliantie Gelijkspelen. De eerder genoemde gemeen ten zetten verschillende manieren in om de acceptatie van seksuele diversiteit (onder jongeren) te ver groten. Ook de acceptatie van ho moseksualiteit binnen de sport is een belangrijk aandachtspunt. De regenboogkleuren staan vaak symbool voor diversiteit en homoacceptatie. Op de bal staat de slogan 'Homo? Dat maakt geen bal uit!'. De deelnemende clubs hebben allemaal regenboogballen, posters en flyers ontvangen om aandacht te geven aan de actie. Bij de volgende Zeeuwse clubs wordt vandaag door de drie oudste jeugdcategorieën met re genboogballen gevoetbald: FC Dauwendaele, SV Walcheren, JVOZ, Zeelandia Middelburg, VV Kapelle, W 's-Heer Arendskerke, W Oostkapelle, GPC Vlissingen, SSV'65, VV Kloetinge, VV Wolp- haartsdijk, W Bevelanders, W RCS, HW'24, W Clinge, W Hon- tenisse, VV Kwadendamme, VV Terneuzen, SV Jong Ambon, W Veere, W Goes, Lewedorpse Boys, SV Nieuwdorp, VV Borsse le, W Bruse Boys, SKNWK, W Serooskerke, SV Apollo'69, SV Heinkenszand, VV De Noorman nen, W Vosmeer en SV WIK'57. zaterdag 8 oktober 2016 WIELRENNEN BILJARTEN VOLLEYBAL I Acht Zeeuwse voetbalclubs hebben in de competitie nog geen punt ge morst. Arnemui- den, RCS en Yer seke spelen zelfs in dezelfde klasse en zijn nog ongeslagen na vijf duels. De andere zijn Zee land Sport, Apol- lo'69, Stavenis- se, Steen en Koewacht. Philippine en Ter- neuzen spelen vanavond om 20.00 uur hun duel in de derde klasse van het zondagvoetbal al. Twee seizoe nen geleden speelden ze ook op zaterdaga vond tegen el kaar. Door twee goals van Can Ki- ran won Terneu zen met 0-2. I De voetbalsters van IJzendijke kunnen vanmid dag een belangrij ke slag slaan in de hoofdklasse. Concurrent HTC komt op bezoek. De aftrap is 14.30 uur. ■c o a <0 Homo! Dan zei ik Barry van der Hooft —Ad Schipper Barry van der Hooft Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 191