Onderzoek naar dood Oerlemans 15 Vier agenten die betrokken waren bij de fatale arrestatie van Mitch Henriquez schakelden niet snel genoeg hulp in. Volgens de politie is dat plichtsverzuim. Miljoenen voor politiebureaus Een vijfde agent - die achter het stuur zat van de politiebus met daarin de bewusteloze Henriqu ez - kon niet goed inschatten dat er acuut medische hulp nodig was. De politie vindt daarom dat die chauffeur een kleinere rol heeft en beschuldigt hem van 'ge woon' plichtsverzuim. Dat mel den goed ingevoerde bronnen aan deze krant. De politieleiding wil niets kwijt over de aard van het plichts verzuim. Voor het einde van dit jaar maakt zij bekend welke disci plinaire straf de agenten krijgen. Dat staat los van het strafrechtelij ke onderzoek naar de dood van Henriquez, waarvoor het Open baar Ministerie twee van de vijf agenten vervolgt. Of de agenten ontslagen kun nen worden vanwege hun plichts verzuim, is zeer de vraag. Oud-korpschef Bouman blijkt vo rig jaar een opmerkelijke belofte te hebben gedaan aan de betrok ken agenten. Terwijl justitie de vijf als verdachten had aange merkt, stelde Bouman dat ze 'wat er ook gebeurt' niet ontslagen zouden worden. Ook draaide hij een eerder opgelegde sanctie te rug, waardoor ze geen financiële last hadden van het feit dat ze buiten functie waren gesteld. „Idioot", noemt PvdA-Kamer- lid Ahmed Marcouch de baanga rantie. „Je wekt zo de indruk dat je het dramatische incident niet serieus neemt. Alsof je de uit- Of de agenten ontslagen kunnen worden vanwege hun plichtsverzuim, is zeer de vraag komst van de onderzoeken bij voorbaat niet serieus neemt." Marcouch wil dat minister Ard van der Steur van Veiligheid en Justitie de afspraak terugdraait. SP-Kamerlid Nine Kooiman is het daarmee eens, mits dat juri disch mogelijk is. „Ik snap dat je als leidinggevende voor je men sen wilt staan, maar niet op deze manier. Dit is slecht werkgever schap." Ook bestuurder Albert Sprin ger van de Nederlandse Politie bond is kritisch over de belofte DEN HAAG Het Nederlands Openbaar Ministerie en de lande lijke recherche zijn een strafrech telijk onderzoek begonnen naar de dood van fotograaf Jeroen Oer lemans in Libië. Oerlemans werd afgelopen zondag in de Libische stad Sirte waarschijnlijk door een sluip schutter van terreurbeweging IS neergeschoten. Zijn lichaam is sinds donder dag in Nederland. Over de in houd van het onderzoek doet het Openbaar Ministerie verder geen mededelingen. De nabe staanden van Oerlemans zijn geïnformeerd. De fotograaf was in Libië voor een reportage. Hij droeg een kogelwerend vest toen hij werd beschoten, maar de ko gel heeft hem vermoedelijk langs de zijkant in het hart ge raakt. Eerdere onderzoeken naar de dood van journalisten als Sander Thoenes op Oost-Timor (1999) en Stan Storimans in Georgië (2008) leidden ter plaatse nooit tot berechting van de daders. Geert-Jan Knoops, bijzonder hoogleraar internationaal recht, zegt dat het Openbaar Ministerie in Libië alleen kan opereren met toestemming van de lokale auto riteiten. van Bouman. „Dit is uitermate onverstandig van hem. Je kunt het niet maken om agenten te be loven dat ze geen straf krijgen, terwijl er nog een onderzoek loopt. Dan ga je boven de wet staan." De dood van Henriquez zorgde vorig jaar voor veel onrust. De 42-jarige Arubaan werd bij een muziekfestival in het Haagse Zui derpark met veel geweld gearres teerd, omdat hij zou hebben ge roepen dat hij een wapen had. Hij overleed hoogstwaarschijn lijk door zuurstofgebrek vanwege de nekklem waarin hij werd ge houden tijdens de arrestatie. Eerst verklaarde het Openbaar Ministerie dat Henriquez onwel zou zijn geworden tijdens het ver voer in de politiebus. Later werd die verklaring bijgesteld, nadat op videobeelden van omstanders te zien was dat Henriquez bewus teloos was toen hij in de bus werd getild. Minister Van der Steur en pre mier Rutte wilden gisteren niet zeggen of ze de baangarantie van voormalig korpschef Bouman on gepast vinden. „Het is ongebrui kelijk", zeiden ze allebei los van elkaar. Van der Steur: „Het gaat hier om de rechtspositie van indi viduele personen, daar hoort een zorgvuldig onderzoek bij. Ik wil eerst de uitkomst daarvan af wachten en dan pas een oordeel geven." AMERSFOORT Een onli- neveiling van negen voor malige politiebureaus in het zuiden van het land heeft gisteren ruim 2,5 mil joen euro opgebracht. De opbrengst is onder voorbe houd, omdat de politie pas definitief met de hoogste bieders in zee zal gaan als ze een achtergrondonder zoek heeft gedaan. Het vaakst werd geboden op een bureau in Kerkrade. Het hoogste bod, 512.500 euro, was voor het oude politiebureau aan de Blau we Kei in Breda. £5}|<nnPIFDFAL NL^ AANBIEDINGEN ALLEEN l^jKUUrJbUbAL.NLJ DIT WEEKEND GELDIG 179,95 56% 100,- Nu slechts 79,95 €149,95 67% €100,- Nu slechts €49,95 72% 699,- 72% 500,- Vanaf slechts €199,- 49,95 Nu slechts €15,95 75% 39,95 75% 30,- Vanaf slechts €9,95 Nieuw: Achteraf betalen! RPberPay zaterdag 8 oktober 2016 'Agenten belden geen 112 voor Mitch Henriquez' Deborah Jongejan Peter Winterman Den Haag De dodelijke aanhouding van Mitch Henriquez door vijf agen ten in het Haagse Zuiderpark. FOTO YOUTUBE Stijlvolle Travelin Business Herenschoenen Beschikbaar in verschillende modellen, maten en kleuren Perfect voor al je officiële gelegen heden, maar ook voor een casual look Vervaardigd uit hoogwaardig gelooid leder Soepele pasvorm en lekker comfortabel Adviesprijs Korting U bespaart: TRAVELIN korting korting Moderne Design Eetkamerstoelen Schitterend Scandinavisch design; past in ieder interieur Comfortabele zitting, rugleuning en bekleding Verkrijgbaar in 3 leuke kleuren Ook zeer geschikt voor bijv. de hobbyruimte of wachtkamer Adviesprijs Korting U bespaart: korting Canadian Nasa Traagschuim Matras met 7-comfortzones Geen slechte nachtrust en rug- of gewrichtsklachten meer! Voor ultiem comfort en de beste slaaphouding Geschikt voor rug-, zij- en buikslapers Beschikbaar in alle gangbare maten Adviesprijs Korting U I Op afspraak geleverd binnen 5 werkdagen! ïMBtRD korting WiFi Repeater/Versterker 300Mbps van Gembird Vergroot én verbeter het bereik van je WiFi Signaal Overal in huis snel internet én volledig bereik Zeer eenvoudig te installeren Adviesprijs Korting U I 68% 34,- Energiezuinige LED TL-Buizen van 60,120 of 150 cm Ideaal voor kantoren, bedrijfsruimtes, de zolder, schuur of garage Past gewoon in je huidige armatuur; je hoeft er niets voor aan te passen Bespaar fors op je energiekosten door LED-technologie korting Adviesprijs Korting U bespaart: BESTELLEN DOE JE VEILIG S, SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL NIET TEVREDEN? GELD TERUG! 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16