Als je het wilt leren, dan moet je het doen DAVID ARJAN In werkelijkheid gaat zelfhulp over heel wezenlijke vragen David en Arjan hebben één doel: Nederland het gelukkigste land van de wereld maken. Zelfhulp is populairder dan ooit. Nog niet eerder stonden de bestsellerlijs ten zo vol met boeken over gezond, ontspannen, opgeruimd en gelukkig leven. Gelukkig maar - blijkbaar wonen we in een land waar we met dit soort dingen bezig kunnen zijn. Het leuke is dat je meteen ook de tegenbeweging ziet, zoals het populaire anti-zelfhulpboek Standvastig, van de Deen Svend Brinkmann. Gandhi zei het al, in een iets andere context: 'Eerst negeren ze je, dan lachen ze om je, dan bevechten ze je en dan win je.' Het bevechten is begonnen. Eén bezwaar tegen zelfhulp zou zijn dat het onhandig is om de hele dag met jezelf bezig te zijn. Dat vinden wij óók. Als zelfhulp je dagbe steding wordt en je niks anders doet dan de hele tijd met jezelf bezig zijn, verander je in een treurige cursusgroupie die ten onder gaat aan egoïsme, narcisme en frustrerende intro spectie. Word je geen leuk mens van boven dien. Tegelijkertijd is er natuurlijk niemand die dat zo doet en is het beeld dat tegenstanders ervan maken een volslagen karikatuur. Want in werkelijkheid gaat alle zelfhulp over heel wezenlijke vragen. Hoe leid ik een ontspan nen leven waar ik voldoening uit haal? Hoe ben ik van betekenis voor mezelf en de wereld? Hoe verbind ik mezelf met anderen? Zolang er mensen zijn, zijn die vragen er. Als tweede bezwaar tegen zelfhulp klinkt het vaak dat je niet gelukkiger wordt wan neer je zoekt naar geluk. Dat is pertinent onwaar, zegt bij voorbeeld de Nijmeegse hoog leraar Ap Dijksterhuis. Onderzoek toont aan dat mensen die zichzelf gaan bezighouden met de vraag 'hoe ze gelukkiger worden' vaak echt gelukkiger worden. Niet alleen omdat ze antwoor den vinden op die grote vra gen, maar ook omdat al het mooie dat er al is, meteen meer gaat opvallen. Die straatmuzikant op het station. De vogels die voor de zonsondergang langsvliegen. De kinderen bij de glijbaan in het park. Bovendien: je kunt niet anders. Uiteinde lijk draait elke vraag die je in je leven hebt om de vraag die daar achter ligt: hoe word ik gelukkig? Misschien is het verpakt in andere vragen, zoals hoe je een ander kunt helpen, welke baan je wilt, hoe je een goede relatie met je kinderen krijgt of hoe je 10 kilo afvalt, maar uiteindelijk zijn dat niet meer dan tussenstops naar het grotere doel daarachter: hoe word je gelukkig? John Lennon verwoordde het ooit zo: 'Toen ik naar school ging, vroegen ze me wat ik wilde worden als ik groot was. Ik schreef 'geluk kig'. Ze vertelden me dat ik de opdracht niet begreep, en ik vertelde hen dat ze het leven niet begrepen.' magazine@persgroep.nl 62 zaterdag 8 oktober 2016 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 155