3 dagen Texel Middelvingers voor politie 12 NI Rutte respecteert deadline Oekraïnereferendum 545° 89.- Het burgervertrouwen in de politie is groot, Agenten blijven maar opboksen tegen negatieve beeldvorming. Ze zouden te mild zijn, laten zich voor schut zetten en treden niet hard genoeg op. Premier Mark Rutte wil zich aan de deadline van t november houden om met een antwoord te komen op de uitslag van het Oekraïnereferendum. Hij heeft dat vrijdag laten weten. De Tweede Kamer had aangedron gen op een snel antwoord om dat het referendum inmiddels een halfjaar geleden is gehou den. De deadline op initiatief van D66 kreeg zeer brede steun, ook van de regeringspar tijen PvdA en VVD. Rutte zei dat het kabinet achter de schermen nog steeds naar Pokémon weg van spoor en uit de duinen Pegida-logo met hakenkruis mag een oplossing zoekt voor de 'complexe' kwestie. „Het is een geitenpad naar een oplossing en of dat geitenpad er über haupt komt, zal moeten blij ken", aldus de premier. Op 6 april stemde een meerder heid van de kiezers tegen de as sociatieovereenkomst met Oek raïne. Als het niet lukt om met een antwoord te komen zal Ne derland het verdrag met Oekraï ne niet ratificeren. Maar de 27 andere EU-lidstaten zullen het dan volgens Rutte toch groten deels invoeren. Kerry spreekt van oorlogsmisdaden Kerstmarkt Düsseldorf 3 dgn luxe Berlijn www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg Iedere puber in de jaren 60 wist: voor de politie moet je uitkijken. Iedere puber an no 2016 ziet op YouTube: de politie kun je gewoon uitla chen. In een halve eeuw is er veel veranderd. De jeugd daagt uit, maar de tijd dat agenten er met gestrekt been ingingen, is voor bij. „De politie mept er niet met een op los, maar handelt verstan dig en ingetogen", zegt socioloog Jaap Timmer (VU Amsterdam). „Dat is anders dan in Frankrijk, waar de politie door hard optre den juist burgers van zich ver vreemdt. Misschien is dat mede de verklaring dat sommige lui daar ontsporen." Niet dat Neder land geen ontspoorde lui heeft. Neem de Turkse 'treitervlog- gers' in Zaandam die agenten be lachelijk maken, de beledigende teksten van rapper Boef, jonge ren in Amersfoort die zich mas saal tegen de politie keren als een van hen wordt aangehouden. Timmer: „De 'angry young Tur ken' in Zaandam zijn de provo's van toen. De dynamiek in de sa menleving verandert. De politie verandert mee, maar trager en meer schoksgewijs." Imago Nederlanders plakken na dit soort incidenten graag een ander etiket op de politie: te 'soft'. Ze vinden de politie wel fatsoenlijk, behulpzaam en betrouwbaar, blijkt uit imago-onderzoek van de Stichting Maatschappij en Vei ligheid (2013). Maar een derde vindt dat de politie totaal niet zichtbaar, flexibel en gezagheb bend is. Op het gebied van daad kracht valt nog veel te verbete ren, is de conclusie. Een ruime meerderheid vindt dat er te wei nig respect is voor de politie en dat die te weinig gezag uitstraalt. „Burgers zien de politie als goed willend en sociaal vaardig. Maar er is ernstige twijfel over de effec tiviteit om misdrijven op te los sen", zegt politiehistoricus Guus Meershoek (Universiteit Twente). „Het publiek vindt dat de politie te makkelijk over zich heen laat lopen." Dagelijks krijgen agenten (grove) beledigingen naar hun hoofd ge slingerd. Elk jaar melden ze rond de 3.000 incidenten, blijkt uit po litiecijfers die deze krant kreeg. De overheid wil dat elke beledi ging ook strafrechtelijk wordt aangepakt. Maar in de praktijk tellen agen ten hun zegeningen. Is het de moeite waard om een straatetter die obscene gebaren maakt, op te pakken om hem vervolgens een paar uur later lachend en nog trotser weer te zien vertrekken met hoogstens een boete van een paar honderd euro op zak? Bovendien tonen de cijfers dat de overlast van jeugdgroepen de afgelopen tien jaar flink afgeno men is. Nederland heeft niet zo zeer een agressieprobleem, maar eerder een gezagsprobleem. Of, zoals reputatiedeskundige Paul Stamsnijder het in een essay noemt: 'gezagserosie'. De autoriteit van gezagsdragers kalft af. Rechters worden ge wraakt, burgemeesters en politici bedreigd, ouders klagen tegen leerkrachten en de agent wordt beschimpt. Burgers hebben een hekel aan bemoeizucht, willen niet meer blind gehoorzamen. Dat is de erfenis van de jaren 60, toen provo's en hippies open- BELEDIGINGEN lijk het gezag ondermijnden en zich uit het strakke keurslijf wor stelden. Jongeren verzetten zich tegen het ouderwetse, autoritai re, gewelddadige vaderlijke ge zag. Ze pikten de moralistische prietpraat van ouders, leraren, be stuurders, dominees en agenten niet langer. Geen besef „De balans tussen rechten en plichten van de burger en de be voegdheden van de politie is zoek", zegt Timmer. „Als een agent iemand aanspreekt, doet die dat niet om te kwellen, maar omdat hij de taak heeft mensen te wijzen op de regels. Dat besef is weggerukt uit het publieke be wustzijn." Toen agenten de provo's letter lijk van de straat sloegen, sprak ie dereen er schande van. Daarna stapte de politie af van het autori taire gezag. Gedogen en hulpver lenen was belangrijker dan optre den en handhaven, met veelzeg gende slogans als 'De politie is je beste vriend' of'Die pet past ons allemaal'. Vanaf eind jaren 80 kwam een nieuwe generatie poli tiemensen in de top. Die predik ten community policing: de wijk in om het vertrouwen van de be volking te winnen. Die aanpak Agenten doen lang niet altijd aangifte, terwijl dat wel de afspraak is. „Een agent doet meestal pas melding of aan gifte wanneer een belediging écht niet door de beugel kan", zegt Gerrit van de Kamp, voor zitter van politie- vakbond ACP. „Meestal voelt een agent zich dan per soonlijk geraakt. Denk aan opmer kingen over ie mands huidskleur of een scheldpartij waarin sekse of ui terlijk belachelijk wordt gemaakt." Hoewel het aantal geregistreerde mel dingen niet toe neemt, is er vol gens Van de Kamp wel sprake van meer beledigingen. Mensen worden mondiger en heb ben kortere lontjes. Dat merken agen ten op straat. Dat zegt ook politieso cioloog Jaap Tim mer: „Voor het min ste of geringste krijg je nu een mid delvinger." Van de Kamp stelt dat het aantal geregis treerde meldingen slechts het topje van de ijsberg is. „Kijk alleen maar naar de recente filmpjes van vlog- gers. Je ziet dat poli tiemensen de volle laag krijgen en lang niet altijd ingrij pen. Maar soms heeft een gesprek meer effect dan een boete of taakstraf." zaterdag 8 oktober 2016 DEN HAAG DEN HAAG Pokémonjagers hoeven niet meer op zoek naar monstertjes in de duinen bij de Haagse bad plaats Kijkduin. Niantic Labs, de maker van Pokémon Go, haalt de virtuele wezentjes uit het be schermde natuurgebied. Boven dien zullen er geen pokémon meer verschijnen op en rond spoorlijnen. Het bedrijf werkt nog aan een aanpassing zodat ook Kijkduin ervan gevrijwaard blijft. DEN HAAG Beweging Pegida mag morgen tij dens een betoging in Den Haag het logo met een hakenkruis bo ven een prullenbak dragen. Dat heeft de rechter in Den Haag be paald. Het logo van Pegida is een symbool van onder meer een ha kenkruis dat in de prullenbak wordt gegooid. Het is een wezen lijk onderdeel van wat de organi satie wil betogen. Dit is een be perking van het recht op beto ging, oordeelde de rechter. De demonstratie gaat van de Koe kamp richting het ministerie van Buitenlandse Zaken. Pokémonjagers in Kijkduin. FOTO ROBIN UTRECHT SYRIË Russische en Syrische acties zo als het bombarderen van zieken huizen in Syrië schreeuwen om een onderzoek naar oorlogsmis daden, heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Jo hn Kerry gisteren gezegd. „Rus land en het regime zijn de wereld meer dan een verklaring verschul digd waarom zij telkens weer zie kenhuizen en medische facilitei ten en vrouwen en kinderen tref fen." Volgens Artsen zonder Grenzen zijn sinds juli minstens 23 aanvallen geweest op zieken huizen in Aleppo. Voor maar Hef vakantiegevoel begint al op de boot! Lekker uitwaaien op het strand. Tip! Ecomare. 2 nachten in 3* Fletcher Hotel-Restaurant De Cooghen (8,1) -p Q incl. uitgebreid ontbijtbuffet Gratis wifi en wandel- en fietsroutes Aankomsten t/m jan. Betaal pas bij aankomst! 4* Holiday Inn Düsseldor 2 nachten incl. ontbijtbu Gratis sauna en meer Kerstmarkt: 17/11 -23/12 Neuss (8,1) fet 4* Émngton Hotel Berlijn (8,4) 2 nachten incl. ontbijtbu fet Incl. welkomstdrankje Gratis wifi en fitness Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Een tikkeltj e soft, maar wel rechtvaardig Tonny van der Mee Amsterdam/Enschede Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13