0 BelUdonm i» vers voer B¥ Voor kleine en grote boekenwurmen „O zeker! Ik leerde Frankrijk op mijn 17de kennen toen ik verliefd werd op mijn man, die half Frans is. Die liefde is er nog steeds, zowel voor mijn man als voor het land. Frankrijk inspireert me; het landschap, de mensen. Zo is het vogeltje Anto- nia in mijn nieuwe prentenboek gebaseerd op een vrouw uit het dorp waar ik woon. Zij heeft een heel luide stem, tot grote ergernis van de mensen om haar heen." „Toen ik nog in Nederland woonde, was ik vaak te gast op scholen en bibliotheken. Daar door had ik veel contact met kinderen. In Frankrijk is het contact zeker niet verdwenen, alleen verloopt dat nu via e-mail. Veel vragen die ik krijg, lijken op elkaar; die gaan bijvoorbeeld heel praktisch over waar ik schrijf, of wanneer. Zo eens per maand krijg ik een vraag die extra aandacht verdient. Bijvoorbeeld als iemand vraagt of ik net als enkele person ages in mijn boeken zelf mishan deld ben, wat overigens niet zo is. Daar zit natuurlijk vaak wat achter, achter zo'n vraag. Dus dan bel ik even op, dat vind ik wel zo makkelijk." Ter gelegenheid van uw 80ste verjaardag worden vier van uw bekendste werken in het zonnetje gezet. U las ze op verzoek van uw uitgever na en herschreef waar nodig. Hoe was dat voor u? „Normaal gesproken herlees ik mijn eigen werk niet, dus het was leuk er opnieuw mee aan de slag te gaan. Het viel me op dat ik on zekerder ben dan vroeger. Mijn Nederlands is natuurlijk niet meer zo zuiver en zeker niet meer eigentijds. Ik dacht regel matig 'zou ik dat wel zo opschrij ven?' In Kladwerk bijvoorbeeld gebruikt personage Linda het woord 'chic'. Ik heb overwogen daar 'vet' van te maken, maar dat vind ik helemaal niet mooi. Ik heb het uiteindelijk in 'gaaf' veranderd. Ik heb daarmee ook geprobeerd de boeken te moder niseren. In Kladwerk zegt Schele Piet 'Alles kits?', maar dat zegt niemand meer tegenwoordig. Daar heb ik 'Gaat het een beetje?' van gemaakt. Daarnaast heb ik vooral geknipt, van een zin tot een hele passage. In Het geheim van Mories Besjoer heb ik Frieda, de zeurderige dame met de kat ten, wat korter van stof gemaakt. Maar zeurderig is ze gebleven hoor." „Mijn manier van schrijven is vrijwel hetzelfde gebleven. Ik probeer altijd alles makkelijk leesbaar te houden. Als iemand tijdens het lezen denkt 'Zo kan ik het ook', dan beschouw ik dat als Ter gelegenheid van Anke de Vries' 80ste verjaardag verschijnt een nieuw prentenboek en worden vier klassiekers opnieuw uitgegeven. Anke de Vries 'Ikschrijf zoals ik ben, volwassen' Herzien Vier 'oude' titels maakte Anke de Vries weer up- to-date. U woont sinds 2002 in Frankrijk. Heeft het land uw schrijver schap beïnvloed? Heeft u nog contact met uw Nederlandse lezers? Zijn er verschillen in zoals u veer tig jaar geleden schreef en nu? Samenstelling: Ellen den Hollander, Ruud Roodhorst Tekst en foto: Diana Chin-A-Fat Toen het donker werd Stel verzwijgt van alles voor elkaar. Thriller van Si- mone van der Vlugt. (Ambo Anthos,€20) De Nix Samuel wil weten wie zijn moeder was. Juichend ontvangen debuut van Amerikaan Nathan Hill. (De Bezige Bij, €25) U2. Onder een bloedrode hemel Bekende (en min der bekende) Nederlanders met hun eigen verhaal over U2. (Brandt, €22,50) Van vogels en mensen Vrouw bekent een moord die ze niet heeft begaan. Roman van Mar griet de Moor. (De Bezige Bij, €20) MARGnnRT PE M°0R Van voge ls en jnensen i 38 zaterdag 8 oktober 2016

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 135