KRONIEK MIJN MA SREAGEREN? Als je het niet meer kan zeggen, maak je een geluid, je klakt Wekelijks schrijft Hugo Borst over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Hij ziet haar steeds vaker gebaren maken als ze iets wil zeggen. Is ik als kind te Rotter dams sprak, corri geerde ma me. Dat deed ze zeer effectief. Ze bootste na wat ze me had horen zeggen. Dat werkte. Het gekke is dat ma in hartje Crooswijk is geboren en opge groeid, onder niet al te florissante omstandigheden: in een arbei dersgezin in de vooroorlogse crisistijd. Maar bij de familie Huijsdens sprak niemand plat Rotterdams. Bij mijn vader - de Borsten woonden ook in Croos wijk - trouwens ook niet. Mijn broer en ik leerden van onze ouders ABN, Algemeen Be schaafd Nederlands. Toch zwalk ik al heel mijn leven tussen een beetje Rotterdams en ABN. Een voetbalvriend betrapte me eens schaterlachend op een kakkerige rrrr. Die moet ik van ma hebben geleend, want tegen vreemden sprak ma vaak licht geaffecteerd. Nu er bij mijn moeder niet veel taal meer over is, valt er voor haar niks meer te corrigeren. Toch is de bemoeial in ma nog niet gestorven. Als er in haar Brilletje gerde. De mevrouw in de rolstoel huilde onhoorbaar en in ma's ogen zag ik medeleven met haar medebewoonster. Ze is altijd een enorm goede trooster geweest. Nu er bijna geen woorden meer stromen, doet ma het steeds vaker met klakgeluid of een ge baar. Als ze geen zin heeft in een verzorgster, maakt ze met haar arm een afwerende beweging. Ze tikt soms op de arm van Wendy, Martha of Marieke. Dat betekent 'laat me nou met rust', 'ik wil dit niet.' Heel soms zegt ma 'sorry'. Als ze beseft dat ze niet zo aardig is geweest tijdens het aankleden bijvoorbeeld. De fysiotherapeut in het Ver pleeghuis vertelde ons laatst dat het aannemelijk is dat ma haar verzorgenden binnen afzienbare tijd af en toe een mep zal geven. Een gebaar uit onmacht, frustra tie en verwarring. Als de hersen ziekte de remmingen die ieder gezond mens bezit heeft weg genomen, krijgen sommige alzhei- merpatienten losse handjes. De verzorgsters zijn daar op voor bereid en ingesteld. Ik nog niet. een bescheiden vrouw maar altijd aanwezig, soms zelfs heel dwin gend. Ze maakte van haar hart geen moordkuil. Ik heb dat trekje van haar geërfd. Ik geef ook vaak commentaar zonder dat ook maar iemand daar om heeft gevraagd. Enfin, je kan het niet meer zeg gen, dus maak je een geluid, je klakt. Dat klakken deed ma laatst in een ander verband. Een me vrouw in een rolstoel huilde. Ma stond niet op, maar liet haar tong tussen tanden en gehemelte heen en weer gaan. Ik weet zeker dat ma niet klakte omdat ze zich er- omgeving te hard wordt gepraat, klakt ze een paar keer met haar tong. Zo van: zet uw volumeknop even zachter, a.u.b. Als het niet snel genoeg stil is, klakt ma op nieuw, en langer. Ik schiet dan in de lach. Zo ken ik je weer, denk ik dan. Ma was magazine 37 magazine@persgroep.nl Bij gebrek aan woorden Als ze duidelijk wil maken dat ze iets bijzonders ziet, maakt Hugo's moeder dit gebaar. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 134