'JAREN LANG HEB IK NARE GEVOELENS VERWARD MET HONGER' Het is alsof ik eindelijk iets heb begrepen dat achteraf zo voor de hand ligt: dat emoties geen kwaad kunnen. Dat ze geen macht hebben. Dat nare gevoe lens net zoiets zijn als turbulentie in een vliegtuig: je weet niet wan neer het komt, leuk is het niet, maar het gaat altijd vanzelf voor bij. En het belangrijkste: hoe meer je tegenstribbelt, hoe meer last je ervan hebt. Operatie Walrus Er is genoeg gelegenheid om te oefenen. Vaak voel ik me een zaam. Mijn vriendenkring kent me vooral als iemand die altijd werkt, en aan een relatie heb ik me al elf jaar niet gewaagd. Ja renlang was eten mijn substituut voor gezelschap en intimiteit. Vriendschap vond ik achter de koelkastdeur. Nu ik mijn eenzaamheid en andere onplezierige emoties niet langer wegeet, is er onmiddellijk resultaat: week na week verlies ik anderhalve kilo. Tegen vrienden noem ik mijn afvalpoging laconiek Operatie Walrus, maar er is een prijs. Ik moet een andere manier vinden om met mijn emoties om te gaan. Zo kom ik terecht bij een psycho loog die me aan het werk zet. Ze laat me situaties waarin ik me onprettig voel, achteraf analyse ren op papier. Waar was ik bang voor? Wat dacht ik dat er zou ge beuren, en wat gebeurde er echt? Hoe vaak had mijn angst het bij het juiste eind? Het kost me uren per dag, maar de conclusie is duidelijk. Mijn trouwe metgezel angst blijkt een onbetrouwbare adviseur. De paniekaanvallen verminderen. Na tien sessies zitten de gesprekken erop. Tijd om ook deze zijwieltjes los te laten. Een halfjaar later is er nog meer goed nieuws. Ik ben zo snel gewicht kwijtgeraakt dat mijn huisarts vreest voor ondervoe ding. Maar bloedonderzoek wijst het tegenovergestelde uit. Jaren lang had ik een tekort aan vita mine D, nu niet meer. En dan duikt mijn gewicht onder de 100 kilo. Ik begin te hopen dat ik misschien van mijn slaapapneu af kan komen. De afgelopen jaren heb ik geslapen met een masker dat mijn lucht weg met overdruk openhoudt. Zonder dat masker stopt mijn ademhaling 84 keer per uur, bijna 700 keer per nacht. Of liever: stopte. Dat masker kan voortaan af. Als ik in nog geen jaar ruim 70 kilo ben afgevallen, verklaar ik Operatie Walrus voltooid. Wat nu? Het behaalde resultaat vasthouden is het lastigste, weet ik na decennia gejojo. Ik maak mediteren een vast onderdeel van mijn dag, om me bewust te wor den van automatismen in mijn gedrag. Jaren heb ik nare gevoe lens verward met honger en pakte ik zonder erbij na te den ken wat te eten. Ik ga ook hardlopen, en blijk het leuk te vinden. Kort daarna zit ik bij een sportdiëtist voor een probleem dat ik nooit had ver wacht: ik eet inmiddels zo gezond en beweeg zo veel dat ik ondanks borden vol groente te weinig calorieën binnenkrijg. Bij al die groente en magere kip kan ik best een handje cashewnoten meewokken, blijkt. En dan is er nog mijn carrière. Dat ik niet mijn oude leven als journalist met 80-urige werk weken kan oppakken, is duidelijk. Gelukkig heeft een decennium aan structureel overwerken een groot voordeel: ik heb het spaar geld om me op iets anders te kun nen oriënteren zonder gelijk in de financiële stress te schieten. Daarom zit ik vandaag in het vliegtuig. Ik ben eerder in Nieuw- Zeeland geweest en toen vond ik het er fantastisch. Bovendien wacht een goed aangeschreven opleiding tot docent Engels. Les geven vind ik leuk - van 2005 tot 2009 doceerde ik journalistiek aan twee universiteiten - maar dat is niet de echte reden. Na zeven boeken in het Nederlands wil ik het boek over mijn ge wichtsverlies in het Engels schrij ven. De opleiding is een snelle manier om mijn taalvaardigheid op te krikken. Of het lukt om op de Engels talige schrijversmarkt binnen te breken? Geen idee. Maar dat vind ik niet langer een reden om het niet te proberen. Bovendien is het van later zorg. Eerst een vliegreis van meer dan een dag. Boven Irak gebeurt waar ik aan het begin van de vlucht al bang voor was: turbulentie. En ik ben net zo angstig als vroeger. Ik begin om me heen te kijken, eerst zoekend naar geruststelling, dan naar afleiding. Onderdrukking. Totdat ik besef dat ik opnieuw controle probeer te krijgen over iets waar ik geen invloed op heb. Net als bij de paniekaanvallen. En ik hou op te proberen mijn angst te beheersen. Het vliegtuig trilt nog net zo hard, maar ik merk opeens dat ik glimlach. Leren loslaten. Met die lessen zal ik vast de rest van mijn leven bezig zijn. wg magazine 31 Let go kost €16,95 en is te koop in elke boekhandel (€14,95 via lboek.nl). Het ebook is verkrijg baar op Amazon.nl voor €8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 131