Headbangen op Kashf est Hardcore Vogelwaarde helpt migranten ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Archeologisch onderzoek Nieuwe Sluis Terneuzen Onderzoeker Peter Vos neemt je mee de oertijd in. Rendieren, mammoeten en rendieren liepen hier tienduizenden jaren geleden rond, maar of er ook mensen verbleven? Het is de vraag waarop Vos, geoloog bij on derzoeksinstituut Deltares, zo graag het antwoord wil vin den. Hij krijgt dankzij de toekom stige bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen de kans. Uitgebreid archeologisch onderzoek is gaan de. Scherfjes vuursteen en een klein stukje aardewerk zijn al wel gevonden, maar of dit ook bete kent dat er een menselijke neder zetting was in de midden en vroe ge steentijd? Vos heeft foto's meegenomen van toendra's in Siberië. Een kale vlakte is te zien met wat meertjes. „De omgeving zag er hier zestig tot twintigduizend jaar geleden, in de laatste ijstijd, ook zo uit", stelt Vos. „De zee was in de verste verte niet te bekennen. Je kon tot Engeland lopen. En de Schelde stroomde nog vanuit Gent via Ter neuzen in de richting van Elle- woutsdijk." Een grote kraan staat bij de Mid- densluis. Het is één van de drie plekken op het Terneuzense slui- zencomplex waar deze weken veldonderzoek plaatsvindt. Vooraf is veel bureauonderzoek gedaan. Tientallen grondboringen voor de bouw van de sluis hebben ook meer inzicht verschaft. Het veld- i1; onderzoek moet, zoals Vos zegt, de puzzel completer maken. Bij de bouw van de Oost- en Westsluis zo'n vijftig jaar geleden hoefde dit nog niet. Vos: „Gerrit de Zeeuw van het Zaamslagse Schelpenmu seum heeft toen gelukkig wel ac tie ondernomen. In zijn museum liggen nog mammoetresten en stukjes van vuurstenen. Dat is erg mooi om te zien." Het onderzoek voor de Nieuwe Sluis is groots van opzet. Tot op twintig meter diepte worden la gen grond naar boven gehaald. Archeologie is puzzelen, we zoeken naar spelden in een hooiberg Vervolgens worden alle monsters gezeefd en nauwgezet uitgeplo zen. Eind dit jaar moeten de resul taten bekend zijn. Vos ziet het al voor zich dat er een film wordt ge maakt op basis van de vondsten, zodat iedereen kan zien hoe Ter neuzen en omgeving zich vanaf de late ijstijd tot nu heeft ontwik keld. Voorlopig concentreert hij zich op het veldonderzoek, waar bij dé vraag is of er heel vroege menselijke activiteit was. „En dat is", geeft Vos aan, „zoeken naar een speld in een hooiberg." Over de kosten van het onder zoek zegt Vos niks. „Maar", tekent hij direct aan, „wij hebben ook de grondlagen in kaart gebracht en daarmee kunnen de sluisbouwers zeker hun voordeel doen." Metalfestival Kashfest in Oost burg is inmiddels een gevestigde naam. Naast het jaarlijkse Kash fest is de Kashfest Hardcore Edit ion morgen ook al toe aan de der de editie. Sinds zeven jaar wordt Kashfest gehouden in poppodium The La ne en in 2015 kreeg het festival een kleiner broertje: Kashfest Hardcore Edition. „Het is iets kleinschaliger dan Kashfest zelf en wordt twee keer per jaar gehou den. Het is vooral toegespitst op hardcore en punk", zegt organisa tor Martijn van den Beukei uit Oostburg. Er treden vijf bands uit Nederland en België op die in de hardcorewereld hoge ogen gooien, zoals headliner Moker uit Antwer pen. Kashfest en de Hardcore Edi- ton zijn de enige terugkerende me- talevents in Zeeuws-Vlaanderen en voorzien in een behoefte: „De zaal is altijd stampvol." Ze willen de vluchtelingen onder meer helpen met taal, het in noodgevallen bieden van vervoer en ze wegwijs maken bij clubs en andere dorpsactiviteiten. In Vogelwaarde wonen nu on geveer 35 vluchtelingengezin nen). Het zijn statushouders met een (voorlopige) verblijfsvergun ning uit onder meer Syrië en Eritrea. Dorpsraadslid Ron de Kort is de aanjager van het pro ject. „We hebben gezien dat in Lamswaarde en Clinge al dergelij ke projecten lopen en dat gaat We gaan ze niet verwennen maar helpen waar nodig daar heel goed. Wij willen graag aanhaken, op onze eigen manier en niet wachten tot de gemeente uiteindelijk eens met initiatieven komt." Momenteel wordt geïn ventariseerd waar de migranten wonen, wat hun taalniveau is en waar ze behoefte aan hebben. „Het is niet de bedoeling dat we ze gaan verwennen, maar ge woon helpen waar het kan en no dig is." De directie van basisschool de Schakel heeft al toegezegd dat de faciliteiten van de school ge bruikt mogen worden voor het integratieproject. De Kort: „Onze werkgroep bestaat nu uit vijf vrij willigers. We hopen dat zich nog meer mensen aanmelden die de migranten wat kunnen bieden." Voor het project is subsidie aan- gevraag bij het Oranjefonds. vrijdag 7 oktober 2016 'Je kunt een film maken van hoe het hier heel vroeger was' Harmen van der Werf X'ltuies -y ggjg® Peter Vos, Deltares Peter Vos bij de boorinstallatie waarmee tot twintig meter diep te grond naar boven wordt ge haald, in schijven van vijftig cen timeter doorsnee, foto peter nioolai Sophie Stockman Oostburg Kashfest Hardcore Edition be gint morgen om 19.30 uur in The Lane en een kaartje kost 5 euro. Een groep vrijwilligers in Vogel waarde is een integratieproject begonnen voor de migranten in het dorp. Sheila van Doorsselaer Vogelwaarde Ron de Kort, projectaanjager

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 95