Nederland volgens Rutte Sluis vindt eigen groenbeheer in orde T erneuzen moet rijtestlocatie blijven 2 ZEELAND Geknipt en geschoren WINKELEN KOOPAVOND Commentaar I ark Rutte neemt zijn aanloop naar de verkiezingen. Hij wil verder als premier van een land van 'koppige optimis- I ten'. Hij ziet ze overal. Aan de slag om Nederland beter te maken. Dit beeld is geen verrassing. Blijven lachen, stug doorgaan, zo manifesteert Rutte zich al jaren. Rutte gelooft niet in visies. Dat blijkt opnieuw uit zijn plan voor de toekomst. De hele tekst staat elders in deze krant. In een toelichting wijst de premier terecht op de rol van de kiezer. Rutte heeft eerst hun vertrouwen nodig, pas dan kan hij bekijken welk beleid haalbaar is. Dat is een goed uit gangspunt. Te vaak slaan politici door in campagnetaai. Rutte kiest het andere uiterste. Nu de crisis voorbij is, wil hij Nederlanders ontzorgen en hen de vruchten laten plukken. Dat onderbouwt hij slecht. Neem de pensioenen. Rutte zegt dat hij zo veel mogelijk duidelijkheid wil geven. Betekent dit, dat mensen moeten begrij pen dat hun pensioenen minder riant zijn dan ze dachten? Daar lijkt het op, want Rutte komt in een toelichting niet verder dan in dividuele pensioenpotjes en collectieve risico's. Dat is een systeem keuze die niets zegt over de gewenste waarde. Zo blijft Rutte op veel terreinen vaag. Met twee uitzonderingen. Die moeten kennelijk het gezicht van de VVD bepalen: de econo mie en de veiligheid. Voor de economie lastenverlichting, innova tie en wegen. Voor de veiligheid meer geld naar defensie. Dan is er nog de veiligheid van onze normen en waarden. Daar komt Rutte wel los. 'Onze manier van leven' mag niet veranderen. Zo open als onze economie moet zijn, zo hoog trekt Rutte het bol werk op rond onze normen en waarden. Hij gaat ervan uit, dat die door invloeden van buiten alleen maar slechter kunnen worden. In dit opzicht is Mark Rutte eerder conservatief dan liberaal. WD-leider trekt een hoog bolwerk op rond onze normen en waarden Het huidige beheerplan loopt eind dit jaar af. De gemeenteraad moet dus een nieuw plan vaststel len. Dat loopt tot 2021. Op dit mo ment wordt, volgens een landelij ke kwaliteitsmeter, gewerkt op 'ni veau B'. Het groen is dan 'netjes en eenduidig', waarbij een 'gerin ge mate van onkruidgroei en zwerfvuil' wordt geaccepteerd. Die manier van werken is in orde, vinden B en W. Ze meten dat on der meer af aan het aantal klach ten dat binnenkomt over te veel onkruid. Dat zijn er jaarlijks vijf tien tot dertig. Het college stelt de gemeenteraad daarom voor 'ni veau B' vast te houden. Dan is er wel een kleine 30.000 euro per jaar extra nodig, onder meer door dat vanaf november 2017 geen che mische bestrijdingsmiddelen meer gebruikt mogen worden op onverharde terreinen - nu geldt dat overigens al voor een verharde ondergronden. Het onderhoud wordt daardoor arbeidsintensiever en dus duur der. Dit werk wordt grotendeels uitbesteed aan sociale werkvoor ziening Dethon. B en W hebben wel de finan ciële gevolgen van andere varian ten doorberekend. Mocht de raad kiezen voor 'niveau A', dat staat voor 'hoogwaardig', dan is er per jaar 125.000 euro extra nodig. Een keuze voor 'niveau C', sober, le vert een besparing van 30.000 eu ro op. De gemeenteraad praat de ze maand over het plan. Almanak Een man met vlassige, grijze baard stapte de stijlvol uitgedos te huissalon van kapper Rik in Zierikzee binnen. In zijn hand houdt hij een aluinblok van Gladweg. In originele verpak king, daterend tussen 1925 en 1950. Of de kapper die mis schien aan zijn collectie wilde toevoegen? „Wat wil je er voor hebben?" „Noem maar wat", zegt de man. „Ik was vorige week al langs geweest en toen was je op vakantie naar het bui tenland. Dus dacht ik: Voor niks krijg je hem mooi niet!" Themamiddag borstkanker Kunstproject Ons Zeezout SP gaat de wijk in voor gesprek Franse chansons in Podium Zaamslag Rijtesten voor het rijexamen moe ten ook in Zeeuws-Vlaanderen mogelijk blijven, vinden de CDA- fractie in Terneuzen en de Hulster- se partij Algemeen Belang Groot Hulst (ABGH). Deze week werd bekend dat het Centraal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) vanaf 1 december alle Zeeuwse rijtesten wil concen treren in Goes. Terneuzen en ook Middelburg vallen af. CDA Terneuzen en ABGH in Hulst zijn daar fel op tegen. „Men sen die herkeurd moeten worden, worden gedwongen naar de over kant te reizen. Dit verhoogt de druk op het examen en zorgt voor irritatie en extra kosten. Daar naast is het opnieuw een knauw voor de leefbaarheid in Zeeuws- Vlaanderen", aldus CDA'er Jos van Ginneken. Gino Depauw van ABGH deelt die mening. Hij heeft een motie in voorbereiding waarin hij het college van B en W van Hulst op roept tot actie. Hulst moet er volgens hem sa men met de buurgemeenten Sluis en Terneuzen alles aan doen om Terneuzen als rijtestlocatie te be houden. vrijdag 7 oktober 2016 li Het onderhoud van het open baar groen in de gemeente Sluis is op dit moment acceptabel, vin den B en W. Het college zet daar om bij de vaststelling van een nieuw groenbeheerplan in op be houd van het huidige niveau. Martijn de Koning Oostburg Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Vrouwen die zelf een borst- reconstructie hebben on dergaan na een borstampu- tatie vanwege kanker, ko men vandaag, vrijdag, aan het woord op een thema middag van de Borstkanker- verening Nederland in Ter- neuzen. Na afloop zijn er voorbeelden van gerecon strueerde borsten te zien. De bijeenkomst is van 14.00 tot 16.00 uur in de kerkzaal van ZorgSaam-ziekenhuis De Honte in Terneuzen. TERNEUZEN Kunstproject Ons Zeezout aan de Nieuwstraat-Zuid in Terneuzen gaat (voorlopig) door. Morgen is er van 12.00 tot 16.00 uur weer een speciale activiteit. Wie dat wil, kan er met kunste naars weer iets nieuws ma ken van zijn oude meubels, schilderijen of van wat voor spullen dan ook. De locatie is Nieuwstraat 14, in één van de eerder dit jaar vrolijk opgeschilderde panden die veel bekijks trekken. TERNEUZEN Zeeuwse afdelingen van de SP gaan morgen het ge sprek aan met buurtbewo ners van de Terneuzense wijk Oudelandse Hoeve. De partij wil mensen overtui gen van het nut van een Na tionaal ZorgFonds, waar mee zorg voor iedereen be taalbaar moet zijn. In buurt huis De Hoeve kunnen men sen ook langskomen van 11.00 tot 16.00 uur. Tweede Kamerlid Michiel van Nis pen is aanwezig. ZAAMSLAG Bert van den Brink en Gildas Delaporte laten zondag Fran se chansons horen bij Het Podium van Zaamslag. Gil das speelt ook op zijn contrabas en Bert speelt en begeleidt op de vleugel, ac cordeon en het authentieke kerkorgel. Een kaart kost 12 euro en is te koop via www.podiumvanzaamslag.nl Koopavond in Goes, foto boven mechteld jansen. fotos rechts: ruben oreel. Sheila van Doorsselaer Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 91