Zorgen over medicijnresten in afvalwater NIEUWS 7 Frans terreurnetwerk omvatte een 'Groupe Schiphol' Op de dag dat jihadisten toeslaan in Parijs, stappen Osama K. en Sofiane A. in de bus naar Amsterdam. Wat voerden deze mannen in hun schild? bevindt Sofiane A. zich op hetzelf de schuiladres. Ook hij wordt gear resteerd. Het tweede lid van de 'Groupe Schiphol' blijft nog onder de radar. Osama K. is druk met het voorbereiden van de aanslagen in Brussel, vier dagen later. Hij is die 22ste maart op metrostation Maal- beek en heeft daar kort contact met de terrorist die zichzelf (en twintig anderen) even later in de metro opblaast. Op 8 april wordt ook Osama opgepakt, samen met Mohammed Abrini: de 'man met het hoedje' oftewel de terrorist die zijn dodelijke koffers niet liet ont ploffen op vliegveld Zaventem. Wat de Franse onderzoekers nog meer weten over de Groupe Schip hol is niet bekend. Wilden Osama en Sofiane toeslaan op de luchtha ven, op dezelfde dag als de aanslag in Parijs? Hadden de twee mannen wapens of bommen bij zich? En waarom is die aanslag niet uitge voerd? Of had hun reis naar Am sterdam een heel andere reden? Osama K. heeft verklaard dat de twee een hotelkamer hadden gere serveerd in Amsterdam voor de avond van 13 november, maar dat ze besloten dezelfde dag nog terug te reizen naar Brussel. Het Neder landse OM stelde bekend te zijn met de informatie, maar geen on derzoek in Nederland te hebben geopend. De Tweede Kamer wil zo snel mogelijk een debat met minis ter van Justitie Van der Steur over de Groupe Schiphol. trekt begin 2015 naar Syrië om zich aan te sluiten bij IS. Sofiane A. (23) uit Tünesië doet dat ook. Ergens in de maanden die volgen worden ze door de terreurgroep gerekruteerd voor de afdeling buitenlandse ope raties. Met valse papieren komen ze op 20 september van dat jaar weer naar Europa: ze melden zich als de vluchtelingen Naïm al-Ha- med en Mounir Alaaj op het Griek se eiland Leros. Hun valse papie ren worden niet herkend, de twee reizen door Europa in. In het Duit se Ulm worden ze uiteindelijk op gepikt door iemand die Europa na 13 november nog lang in zijn greep zal houden: Salah Abdeslam, de enige aanslagpleger in Parijs die niet sterft, maar vlucht. Als Abdeslam op 18 maart van dit jaar wordt opgepakt in Brussel Het is vrijdag 13 november 2015. Europa is nog onwetend van het onheil dat die avond Parijs zal treffen. Maar in het troosteloze kantoortje van busmaatschappij Eurolines bij sta tion Brussel-Noord melden zich twee mannen die het mogelijk al wél weten. Twee mannen die con tacten hebben met de jihadisten die later die dag dood en verderf zullen zaaien in concertzaal Bata- clan, bij het Stade de France en op enkele Parijse terrassen. Maar Osama K. en Sofiane A. stappen niet op de bus naar Parijs, ze gaan precies de andere kant op. Ze hebben een kaartje voor een de bus naar Amsterdam. Enkele reis. Gekocht met valse papieren, zo be richt de Franse krant Le Monde. Volgens Franse terreuronderzoe- kers stappen de twee ook echt in. Dat is, weten we nu, verontrus tende informatie. In een laptop die de Belgische politie maanden later zal vinden staat een dossier '13 no vember'. Het telt vijf submapjes, waaronder 'Groupe Francais' (de terroristen die om zich heen scho ten in de Bataclan), 'Groupe metro' (mogelijk een verwijzing naar Brus sel) én 'Groupe Schiphol'. Een dui delijke verwijzing naar de Amster damse luchthaven. Tel daar de achtergrond van Osa ma en Sofiane bij op en alle alarm bellen zouden zijn afgegaan. Osa ma K. (28) is een Syrische Zweed. Hij groeide op in Malmö, maar ver- Er is reden tot zorg over de effec ten van geneesmiddelen op de wa terkwaliteit, blijkt uit een rapport van het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) dat vandaag verschijnt. Geneesmidde len komen na gebruik via toilet en rioolwaterzuiveringsinstallaties in het oppervlaktewater terecht. Bij het drinken van een glaasje wa ter uit de kraan hoeft u zich voor lopig nog geen zorgen te maken. De concentraties van geneesmid delen in het drinkwater zijn zo laag dat je bij wijze van spreken een zwembad moet leegdrinken, wil je daar iets van merken. Toch vormen de resten van ge neesmiddelen een risico voor de kwaliteit van het drinkwater in Nederland. De verwachting is dat de komende jaren de waterstand in de rivieren veel lager zal zijn, waardoor het water indikt. Daarnaast gaan we als gevolg van de vergrijzing steeds meer me dicijnen gebruiken. Hoofdonder zoekster Caroline Moermond van het RIVM: „Drinkwaterbedrijven maken zich zorgen omdat de con centratie van geneesmiddelen in het water steeds groter wordt." Het is voor het eerst dat het RIVM heeft berekend hoeveel ge neesmiddelen er in ons land in het water terechtkomen. In Neder land wordt per jaar naar schatting minstens 140 ton geneesmiddel- We weten niet wat een stof als paracetamol voor een vis betekent resten in het oppervlaktewater ge loosd. „En dit is nog een voorzich tige schatting, mogelijk is het nog veel meer", voegt Moermond toe. Ter vergelijking: aan gewas beschermingsmiddelen komt vol gens het RIVM jaarlijks 17 ton in het oppervlaktewater terecht. Hoogleraar chemie Pim de Voogt van de Universiteit van Amster dam: „Het is bijzonder dat het op pervlaktewater aanzienlijk meer vervuild wordt door geneesmid delen dan door gewasbestrijdings middelen. Het aparte is dat we van gewasbestrijdingsmiddelen veel beter weten welke schade die kunnen veroorzaken bij de beestjes en planten. Wij weten niet goed wat een stof als parace tamol voor een vis betekent." De Voogt vindt dat er veel strengere regels moeten komen voor de schade die medicatie het milieu toebrengt. „Ik constateer dat het eindeloos lang duurt voor dat milieuwetgeving gemaakt is. Ik denk dat dit te maken heeft met de belangen van de farmaceu tische industrie, artsen, specialis ten en patiënten." De Voogt en Moermond vinden dat vervolgon derzoek nodig is. „Er zijn onge veer 2.000 werkzame stoffen in ge neesmiddelen, waarvan we er nu 80 hebben onderzocht", aldus Moermond. „Wat we op dit mo ment zien is het topje van de ijs berg, maar we weten niet eens of dit het enige topje is." vrijdag 7 oktober 2016 Was Schiphol doelwit op 13/11? KONINKLIJKE marechaussee DIFFUSION URGENTE Inscription au FPR numéro J 16 04976 RJ Sorvico demandourDCPJ SOAT ONRT1 Numéro dfl diffusion télématique 6/2016 AL HAMED Naïm Nó lo 01/01/1988 Hama (Syrië) do Khated et de Fawzlh do nationalitó syrionno INDIVIDU TRES DANGEREUX SUSCEPTIBLE O'ETRE ARMÉ Extra controles op de Amster damse luchthaven na aanslagen in Frankrijk en België, fotoanp ■4 Onder de val se naam Naïm al-Hamed kwam Osama K. vanuit Syrië terug naar Europa. K. en A. meldden zich als vluchtelin gen op het Griek se eiland Leros, en reisden door naar Duitsland. Cyril Rosman Breda Via het riool komt een gevaarlij ke hoeveelheid geneesmiddelen in het water terecht. Het water uit de kraan is nog goed, maar de kwaliteit van drinkwaterbron nen wordt wel bedreigd. Planten en dieren lopen nu al gevaar. Marcia Nieuwenhuis Bilthoven Pim de Voogt, hoogleraar chemie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8