Fluiten naar geld Welzijnshuis SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Wilhelmina Kinderziekenhuis heeft al veel gehad aan geld uit Zierikzee De BAS Stichting bestaat vijfjaar. Sinds de oprichting is meer dan een ton opgehaald voor onderzoek naar de zeldzame ziekte Juveniele Dermatomyositis (JDM). Juveniele Derma- tomyositis", niet be paald een sterke merknaam grinnikt Annita van den Ouden. „Dat werkt niet echt mee. Maar als je ziet dat we toch in staat zijn om in vijfjaar tijd meer dan een ton in te zamelen voor onderzoek: dan hebben we het verhaal erach ter toch wel goed kunnen uitleg gen." Op 5 juli 2010 veranderde het le ven voor Annita, Rob en Rik van den Ouden voorgoed. Hun jongste zoon en broertje Bas overleed op 9-jarige leeftijd aan een ziekte waar slechts weinig mensen ooit van hadden gehoord. Een zeer zeldza me chronische ontsteking van de kleine bloedvaatjes in de huid en spieren. Vier maanden voor zijn dood werd de ziekte door specialis ten herkend. Een behandeling mocht niet meer baten. „Longen, slokdarm, hart, dat zijn ook spie ren. Als het daar komt, is er eigen lijk geen houden meer aan. Ik heb artsen letterlijk horen vloeken bo ven het ziekbed van Bas. Op de longfoto's was niets te zien, maar ondertussen ging zijn longfunctie met de dag achteruit. Ze snapten er niks van!" Vijf op de miljoen kinderen per jaar krijgen JDM. Momenteel zijn vijftig patiënten bekend in Neder land. Niet voor allen is de afloop fa taal, vertelt Annita. „Maar waarom het ene kind wel en het andere niet? Ze hebben geen idee. Het is wel zo dat kinderen die JDM overle ven hun hele verdere leven last houden van bijwerkingen." Hoewel niet meer lijfelijk aanwe zig, is Bas nog volop aanwezig in het Zierikzeese gezin. Dat gaat ver der dan warme gedachten en zijn foto's aan de muur in de woonka mer. Tien maanden na zijn dood richtten Rob en Annita een stich ting op, met het doel zoveel moge lijk geld in te zamelen voor onder- zoek naar de onbekende aandoe ning. Met succes! In vijfjaar tijd is ruim een ton opgehaald. De eerste dertigduizend euro vond in 2014 z'n weg naar de specialisten van het Wilhelmina Kinderziekenhuis (WKZ) in Utrecht. Ter gelegenheid van het lustrum wordt 21 oktober tijdens een mini-symposium in het Watersnoodmuseum de twee de cheque overhandigd aan onder zoeksleider Annet van Royen. Daar op prijkt het symbolische bedrag van 55.555 euro en 55 cent. Het geld gaat via de Vrienden van het WKZ rechtstreeks naar het onderzoek. „Zo weten we too procent zeker dat er niets aan de strijkstok blijft hangen", zegt Annita. Het eerste tastbare resultaat is ge- Op de longfoto's was niets te zien, maar zijn longfunctie ging met de dag achteruit. Ze snapten er niks van! boekt. De arts-onderzoekers von den recent een eiwit in het bloed, waaruit de ernst van de ziekte kan worden afgeleid. Hoe hoger de JDM-activiteit, des te hoger de ei witwaarden in het bloed. De nieu we donatie uit Zierikzee wordt ge bruikt voor experimentele metin gen bij alle JDM-patiënten. „Het doel is dat ze gerichter kunnen be handelen", leg Annita uit. „Nu is die behandeling voor iedere patiënt in hoofdzaak hetzelfde." Ook krijgt één van de specialisten een lande lijk coördinerende taak. Het symposium is voor alle gulle ge vers de afgelopen 5 jaar, die die meer willen weten over JDM en het onder zoeksresultaat. Aanmelden vooraf in verband met de beperkte ruimte. Daarom is het bedrag van 225.000 euro afgeboekt op de post 'dubieuze debiteuren'. Dat staat in de gemeentebegroting voor 2017. Het Welzijnshuis ging in 2013 failliet, vooral door de verliesge vende kinderopvang Koos. Be langrijkste vordering van de ge meente is een teveel betaalde sub sidie. In totaal boekt het gemeen tebestuur vier ton af aan vorde ringen die waarschijnlijk nooit meer zullen worden geïnd. Vorderingen uit 2014 en de ja ren daarvoor beschouwt de ge meente als dubieus. Dit met uit zondering van bedragen van 5.000 euro of hoger, waarvoor een betalingsregeling is afgespro ken. Dwangsommen zijn een hoofdstuk apart. Als die uit 2014 of daarvoor stammen en nog niet zijn betaald, boekt de gemeente ze voor een kwart af. Uit 2014 staat nog voor 49.000 euro aan dwangsommen open. Er wordt twaalf mille als oninbaar afge boekt. Te veel of ten onrechte betaal de bijstandsuitkeringen worden niet afgeboekt. De gemeente is wettelijk verplicht die terug te vorderen. Begin dit jaar ging dat om een bedrag van 395.000 euro. Kijk voor het laatste nieuws ook op: pzc.nl HAARDEN SPECIALIST www.dezeeuwsehaardenspecialist.nl vrijdag 7 oktober 2016 De dood van Bas helpt artsen vooruit in onderzoek JDM Marcel Modde Zierikzee —Annita van den Ouden Rik, Rob en Annita van den Ouden. Inzet: Bas (r) met zijn bijna twee jaar oudere broer. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Van het failliete Welzijnshuis heeft de gemeente Schou- wen-Duiveland nog steeds drie ton tegoed. Naar verwachting wordt daarvan maar 75.000 eu ro uitgekeerd. Ton van den Nouweland Zierikzee 6 DE ZEEUWSE Anthony Fokkerstraat 28 4462 ET Goes +31(0)113 40 50 22 info@dezeeuwsehaardenspecialist.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67