zaterdag 8 oktober extra verkoopdag! 4 NI Nederlander aangeklaagd in VS wegens cyberaanvallen Acteurs hebben de Oscar. Sporters Olympisch goud. Voor vredestichters is er geen hogere eer dan de Nobelprijs voor de Vrede, die vandaag wordt toegekend. Maar hoe bemachtig je hem? De Amerikaanse justitie heeft een Nederlandse tiener aange klaagd die deel zou uitmaken van een groep die tegen beta ling cyberaanvallen uitvoert. Bradley van R. uit Leiden werd 2t september aangehouden in zijn woonplaats. De man moet zich eerst in Nederland voor de rechter verantwoorden, voordat er besloten wordt over een mo gelijke uitlevering aan de VS. Wanneer de inhoudelijke be handeling van de zaak is, is nog niet bekend. Hij zit niet meer vast, heeft het OM laten weten. Van R. wordt verdacht van bela ging, cyberaanvallen, het verko pen van DDoS-aanvallen, het verkopen van creditcardgege vens en deelname aan een cri minele organisatie. Naast de 19-jarige Van R. hebben de Ame rikaanse autoriteiten ook een Amerikaanse tiener in het vi zier. De twee zouden lid zijn van hackerscollectieven Lizard Squad en PoodleCorp. SUPERMAN FNV voert actie bij Laurens De Amerongse Berg gjL 229 www.deamerongseberg.nl Landal oe je een No belprijs voor de Vrede wint? „Als ik dat wist, had ik hem zelf in de wacht ge sleept. Dan zou ik nu op een on bewoond eiland zitten", grinnikt Bert Theunissen, hoogleraar ge schiedenis van de Natuurweten schappen aan de Universiteit Utrecht. „Nee. Helaas. Er bestaat geen toverformule om de Nobel prijs voor de Vrede te winnen." Meestal neemt het comité een politiek gemotiveerde beslissing, zegt Theunissen. „Dat leidt vrij wel altijd tot ophef. Zo was de wereld was te klein toen Barack Obama de prijs kreeg terwijl hij net aan zijn presidentschap was begonnen en zich dus nog moest bewijzen. Soms volgt de ophef la ter. Toen de Palestijnse leider Yas ser Arafat de prijs in 1993 kreeg was iedereen blij. De mensen wa ren het jarenlange geruzie tussen Israël en de Palestijnen spuugzat, dus waren ze opgelucht dat de twee een akkoord hadden geslo ten. Achteraf zeiden we: Arafat verdiende die prijs niet want hij had bloed aan zijn handen. Niet dat het comité zich er wat van aantrekt, hoor. Desnoods reiken ze de prijs ooit uit aan Vladimir Poetin, omdat hij het met de Amerikanen eens is geworden over Syrië." Het in de Noorse hoofdstad Os lo gevestigde Nobelcomité maakt alleen het aantal genomineerden er bekend, dit jaar 376. Het comi té weigert te zeggen wie er uitein delijk op de shortlist komt. De uitreiking van de prijs en de 830.000 euro die daar bij hoort, is in december. Ook mensen die de allerarm sten helpen of maatschappelijke misstanden aan de kaak stellen, maken kans op de Nobelprijs. Zo'n keuze is een stuk veiliger, weet Theunissen. „Niemand is er op tegen als ie mand goed is voor zijn mede mens. Ook al komt diegene uit de binnenlanden van een of an der obscuur land. Niemand klaag de toen Malala Yousafzai de vre desprijs kreeg. Het Nobelcomité kon via haar mooi laten doorsche meren hoe de wereld eruit zou moeten zien." Ook de Nobelprijzen voor de wetenschap en de literatuur zijn doorspekt met politiek, zegt Theunissen. „Vlak na de Tweede Wereldoorlog kreeg een groep Duitse wetenschapper de Nobel prijs voor de natuurkunde. De UvNEWS WOORDENWISSELING? vrijdag 7 oktober 2016 CHICAGO Dale Hall staat, gekleed als Superman, voor de doodskist van zijn broertje Jacob in de baptistenkerk van Oakdale. Jacob werd vorige week neergeschoten op zijn school. Hij stierf zater dag. De begrafenis had als thema 'superhelden', foto ar ROTTERDAM Zorgmedewerkers en ouderen, lid van vakbond FNV, voeren van daag actie bij zorginstelling Lau rens in Rotterdam. Zij proteste ren tegen een ingrijpende reorga nisatie, die 'ten koste gaat van medewerkers en de cliënten', maakten FNV Zorg Welzijn en FNV Senioren gisteren bekend. Volgens de bond wentelt de orga nisatie de grote verliezen af op de eigen werknemers door te be zuinigen op personeelskosten. Amateurpaleontologen heb ben in een groeve bij Ham burg het skelet van een naar schatting 11 miljoen jaar oude walvis gevonden. Het dier leef de in wat nu de Noordzee is. Laatste woningen m verkoopi Vast netto rendement van 6% gedurende 5 jaar excl. btw U bent van harte welkom op za. 8 oktober van 12.00 tot 16.00 uur! Parkadres: Dwarsweg 73a, 3959 AE Overberg "Vraag naar mogelijkheden en voorwaarden. Verkoop en informatie: T. 0646 22 07 51 E.bram@uwbuitenhuis.nl Verhuur via: Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit. De politiek achter de Nobelprijs Gerben van 't Hof Rotterdam/Oslo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5