Meer iets voor champignons O m &JI 2 ROMKE VAN DE KAA Caravan Een van de duurste caravanster wereld rijdt volgende week de Utrechtse Jaarbeurs binnen. Voor deze Imperial 1000 moet 106.000 euro worden neergeteld. Wat krijg je daarvoor? Een portret van de Rolls Royce onder de caravans. Groenblijver kleurt rood Column De truc is zo oud als de wereld: je neemt een product, voegt er wat aan toe, geeft het een nieuwe naam, en verdubbelt vervolgens de prijs. Waarde toevoegen heet dat. Zo maak je van melk supermelk en van pindakaas vogelpindakaas. En van grond maak je in een handomdraai bollengrond. niet bedenken of er is wel een speciale grond voor op de markt. Nu zijn er ook wel planten die speciale grond verkiezen: een orchidee die in het wild op bemoste boomtakken groeit, zal het niet naar zijn zin hebben in zand of klei. Die groeit liever in orchideeëngrond - dat is eigenlijk hele maal geen grond, maar gemalen boomschors. Maar om voor een buxushaagje speciale buxus- grond te kopen, en voor een rozenperk rozen- grond is absurd. Dan kun je net zo goed euro's onderspitten. Buxus houdt van vocht en van kalk. Je maakt eenvoudigweg je eigen buxusgrond door veel humus door de grond te mengen en daar wat kalk en magnesium aan toe te voegen - magnesium voor mooi groen blad. Rozen houden ook van vochthoudende grond en van kalk. Ze doen het waarschijnlijk net zo goed in speciale buxus grond als in rozen- grond. Natuurlijk is er niks mis met buxus- en rozengrond, behalve de prijs. Er zijn wel vijftig verschillende buxussen en wel vijfduizend ro zen, en over het alge meen houden die alle maal van dezelfde grond. Maar dat geldt niet voor bollen. De ene bloembol houdt van droge grond en de andere van natte. Veel bolgewassen houden van kalk, maar er zijn er ook die er hele maal niet tegen kunnen. Daarom is bollengrond ook een onzinproduct: je kunt niet één soort grond maken voor alle bloembollen. Een lente klokje vraagt om andere grond dan een tulp. Bollengrond is een onzinproduct. Elke bol wil andere grond Bollengrond, die 3,29 euro kost voor een zak van 10 liter, wordt aangeprezen als honderd pro cent natuurlijk en organisch. Hij is gemaakt van turfstrooisel en houtvezels. De benaming 'grond' is dus misleidend. Het mengsel is meer iets voor de champignonteelt, lijkt mij. Volgens de fabrikant brengt de bollengrond lucht in de grond waardoor ziekten en kwalen die veroorzaakt worden door natte grond geen kans krijgen. Dat zou kunnen, maar daartoe zou je ook scherp zand, grind of puin door de grond kunnen mengen. Met meer resultaat. De speciale bollengrond heeft een RHP-keur- merk. Je kunt er dus van uitgaan dat het product geen onkruidzaden of ziektekiemen bevat. De grond zal in de fabriek gesteriliseerd zijn. De claim dat deze speciale grond voor een opti male bloei zorgt, lijkt mij vergezocht. Tot slot het geadviseerde gebruik: 'meng de bollengrond door de bovenste 20 cm van de tuin grond en plant de bloembollen met het puntje omhoog.' Dat is nu eens een doortimmerd advies: met het puntje omhoog. Zo mag ik het horen. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN I T TT TT 1 r hF In Nederland zul je de peper dure Imperial rooo niet zo snel zien rijden. Maar wie weieens in zijn thuisland Zweden komt, heeft het 10 meter lange bakbeest misschien weieens op een camping zien staan. Vermogende Zweden gebruiken de caravan graag als tweede huis, vertelt Peter Vlaanderen, salesmanager voor onder meer de Benelux. Caravanbou wer Kabe zet jaarlijks ongeveer zestig van deze modellen in elkaar, vooral voor de Scandinavische en Duitse markt. De kopers van de Imperial 1000 zit ten volgens Vlaanderen 'in het hoog ste segment'. „Ze zijn veelal 6o-plus, gepensioneerd, hebben veertig jaar lang gekampeerd en vinden het nu tijd voor een mooie caravan waarmee ze minstens drie maanden per jaar op reis kunnen." TIPS NIEUWS What vrijdag 7 oktober 2016 GO De productie van speciale grondsoorten heeft een hoge vlucht genomen. Je kunt het zo gek Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl What happened to my buildings geeft inzicht in de Nederlandse architectuur. (Nai, 39,95) Uit de tuin, 50 tips om cadeautjes te maken van planten en oogst uit eigen tuin. (Terra, 14,99) ZUUR Zuur is een zuur kookboek: van zuurkoolkroketjes tot karnemelkkip. (Good cook, 24,95) 8 O Groot, groter, Charlotte van Genderen Als in het najaar veel planten zijn uitge bloeid, is de groen blijver Leucothoe juist op zijn allermooist. De groene bladeren kleuren dan namelijk wijnrood en krijgen een schitterende gloed. Hoe lichter de plek waar je deze plant neerzet, hoe mooier de verkleuring zal zijn. Oktober is dus een uitstekende maand om een Leucothoe te planten. Aan de slag dus! En in het voor jaar heb je er op nieuw plezier van, want dan verschijnen er trossen met witte of roze bloemetjes aan. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum. Uit de tam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 54