Droomcruises met Holland America Line 3 De schatkamer van Nederland verhuist naar Zeist. De kluis vol goud en bankbiljetten in Amsterdam moet zo zwaar worden beveiligd, dat gasten en medewerkers er te veel last van hebben. Zeecruises aar liefst 14.166 goud staven liggen er opge slagen in een van de best bewaakte klui zen van Nederland aan het Frederiksplein in Amster dam. Wie erbij wil moet eerst langs zwaarbewapende marechaussees en zich onderwerpen aan controles die nog strenger zijn dan op een luchtha ven. Bezoekers worden gefouilleerd, moeten hun broekzakken leeghalen, bagage laten scannen en hun pas poort laten zien. Wie geen afspraak heeft, komt er niet in. De kluis zelf ligt meters onder de grond en is beveiligd met meerdere kluisdeuren en een traliehek. Buiten staanders mogen hier alleen bij hoge uitzondering in. En dankzij enkele bezoeken uit het verleden weten we dat het 'Dagobert Duck-pakhuis' van de Nederlandsche Bank geen plek is waar je eens lekker in de gouden munten kunt badderen. De duizen den goudharen liggen keurig opgesta peld in eenvoudige stellingen. Ze zijn niet groter dan een baksteen, maar met hun 12,5 kilo zo zwaar dat niemand er in slaagt om ze met één hand op te tillen. In totaal ligt er 189.000 duizend ki lo aan puur goud. Met de huidige goudprijs vertegenwoordigd dat een waarde van maar liefst 7,2 miljard eu ro. En dan ligt er ook nog voor 300 miljoen euro aan nieuwe en oude bankbiljetten die in omloop worden gehouden. Met zo'n schatkamer in hartje Am sterdam is het niet zo verwonderlijk dat de beveiliging hier een van de hoogste is van het land. Maar daar hebben ook de kantoormedewerkers en gasten mee te maken die in het gebouw bovenop de kluis moeten zijn. Nu het pand uit 1968 aan reno vatie toe is, vond de bank de tijd rijp om daar iets aan te doen en te zoe ken naar een nieuwe plek. Want ver kopen van het goud, dat is geen op tie. Hoewel het edelmetaal in tegen stelling tot vroeger geen enkele rol meer speelt in de waarde van de eu ro is het toch een belangrijke buffer, mocht ooit het huidige betalingsver keer in elkaar storten. Om risico's te spreiden ligt ook slechts 31 procent van de hele goudvoorraad in Amster dam. De andere 69 procent ligt opge- slagen in New York, Ottowa en Lon den. Omdat goud de ultieme verzeke ring is voor het vertrouwen in ban- kenstelsels komt er nu dus een nieu we kluis in Zeist. Op legerbasis Camp New Amsterdam, zo genoemd door de Amerikanen die tot 1989 vliegbasis Soesterberg runden, is sinds kort een nieuw onderkomen van de Marechaussee. Zij doen ook al de beveiliging van het bankgebouw in Amsterdam en de waardetranspor ten en dus is het handig als daar ook de nieuwe schatkamer wordt geves tigd. Hoe het nieuwe goudpakhuis eruit komt te zien, is nog niet duidelijk, maar het roept in de directe omge ving van de basis in elk geval al wel jolige reacties op. „Als ze ook maar een goudstaafje hier achterlaten", schatert Sonja Fiolet, met het terrein zowat in haar achtertuin. Maar ze heeft er geen bezwaar tegen zolang het allemaal goed wordt beveiligd. Haar buurman Carel Sabel maakt zich meer zorgen over het transport. Niet zozeer van de goudstaven, maar veel meer van de bankbiljetten die vanuit Huis ter Heide over het land gedistribueerd gaan worden. „We hebben nu al veel politie, brandweer en militaire zwaailichten voor de deur." 2269 3199 De wereld is Kras Compleet verzorgd! 19 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/droomcruises oF bel 0900-96977ocPg KRAS vrijdag 7 oktober 2016 000 kilo FOTO LEX VAN LIESHOUT ANP Raymond Boere Roeland Franck Amsterdam/Zeist Legerbasis Camp New Amsterdam in Zeist wordt het nieu we onderkomen van 14.166 goudstaven ter waarde van 7,2 miljard euro en voor 300 mil joen euro aan bank biljetten. FOTO'S ANP/ HH Uw Holland America Line Cruise boekt u bij Kras! Vaar per MS Volendam**** of MS Noordam***** naar de mooiste bestemmingen van Azië en Oceanië. Ontdek het oude en nieuwe Azië in Singapore of vaar vanuit Sydney naar alle hoogtepunten van Nieuw-Zeeland. Cruise Azië, Singapore Hong Kong Cruise van Singapore naar o.a. Koh Samui, Bangkok, Cambodja, Vietnam en Hong Kong. 1 hotelnacht en stadstour in Singapore 1 hotelnacht en 2 excursies in Hong Kong Alléén vertrek 1 jan. '17 Zie: Kras.nl/37230 Cruise Nieuw-Zeeland Sydney Cruise van Sydney naar o.a. Milford Sound, Wellington, Rotorua, Auckland en Waitangi. 3 hotelnachten in wereldstad Sydney Unieke combinatie van cultuur én natuur Alléén vertrek 25 Feb. '17 Zie: Kras.nl/37581 19 dagen v.a. 20 dagen v.a. Holland America Line /fF>. anvr Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusieF reserveringskosten en CalamiteitenFonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4