ZEELAND GEBOEKT Zeeuwse schrijvers in tijdschrift Ons Erfdeel Paradijs op aarde www 13 Gabi Sinke schrijft een avontuur aan de kust Gabi Sinke schreef een jeugdboek. Met dank aan haar zoontje Vins. Hij zag de zandzuiger. Het boek is een copro ductie van drie genera ties. Zoon Vins van 5 is de inspiratiebron. Moe der Gabi Sinke schreef het boek. En grootmoeder Tjitske Prins voorzag de tekst van illustraties. Het resultaat van die bijzondere samenwerking wordt zondag tij dens het boekenfeest in De Drvk- kery in Middelburg gepresen teerd: Het verdwenen licht van Kaap Tein. Gabi Sinke (1979) woont in Oost-Souburg. De schrijfster werd geboren in Vlissingen, maar groeide het grootste deel van haar jeugd op in Afrika: in Tanzania en Kenia. Op haar elfde kwam het gezin terug. Nu verzorgt ze drie dagen per week communica tie en marketing voor de agrari sche coöperatie CZAV. Zoon Vins springt door de ka mer. Zee, storm, zandzuigers en vuurtorens vullen zijn wereld. Precies die elementen verwerkte zijn moeder in haar boek. Op het duin - de kaap - staan drie huisjes en een vuurtoren. De omgeving wordt zo beschreven: 'Als je haren niet in de war mo gen raken, kun je er maar beter niet komen. De wind trekt er aan het helmgras en duwt de lage woeste boompjes scheef, zodat ze zo blijven staan, zelfs als het niet waait'. „Het is Domburg", zegt Gabi Sinke. „De vuurtoren is ei genlijk de watertoren." Tein, Moos en Sjakie wonen in de huisjes op het duin. De vuurto ren waarschuwt de schepen op zee. Als het licht uit de toren wordt gestolen, dreigt de zandzui ger op de kust te lopen. Tein weet een ramp te voorkomen. De zoektocht naar een illustra tor duurde niet lang. Tjitske Prins, de moeder van de schrijf ster, is kunstschilder. Ze ging en thousiast aan het werk en wist het hele verhaal in kleurrijke schilderingen te vangen. Gabi Sinke stamt uit een crea tief gezin. Haar vader is architect, haar moeder schildert, haar jonge re broer Niels is 3D-artiest. Spor tief is ze ook. Met haar man Jeroen surft ze bij Domburg. Ook Vins krijgt de smaak te pakken. Ze zegt: „Wij ademen de zee." Ons Erfdeel, het Vlaams- Nederlands Cultureel Tijdschrift, besteedt in het zomernummer aandacht aan twee auteurs die aan Zeeland kunnen worden gelinkt. De Vlaamse journalist-auteur Chris de Stoop staat met zijn boek Dit is mijn hof op de longlist van de Zeeuwse Boekenprijs. Tomas Vanheste is verbonden aan het online journalistieke platform De Correspondent en hij is redac teur van Ons Erfdeel Hij las alle boeken van De Stoop en conclu deert: „Steeds neemt De Stoop het op voor de underdog." Hij proeft in hem een 'vruchtbare nieuwsgierigheid naar wat men sen beweegt en een oprechte em pathie voor de kleine krabbelaars van deze wereld'. Ook dichteres Ester Naomi Per- quin komt aan bod. Ze heeft in Zierikzee gewoond. Voor wie het wil zien zit er in haar poëzie behoorlijk wat zilt. Anneleen De Coux schrijft: „Haar poëzie is toe gankelijk zonder haar raadselach tigheid te verliezen PUBLIEKSPRIJS 2016 aandag 10 oktober be gint de stemming voor de PZC Publieksprijs 2016. Er zijn dit jaar tachtig boe ken ingezonden, die allemaal kans maken de cheque van 1.000 euro te winnen. Vorig jaar ging de prijs naar het boek Truien bij de vleet van Anja Geldof en Stefanie Hui- bregtse, zij verzamelden ruim 2.300 stemmen. U kunt met ingang van maan dag stemmen tot vrijdag 4 no vember 12.00 uur via de site www.pzc.nl/publieksprijs. Het boek dat de meeste stemmen weet te vergaren, wint. De PZC Publieksprijs voor het populair ste Zeeuwse boek van 2015-2016 wordt georganiseerd in het ka der van de Week van het Zeeuw se Boek (2 tot en met 12 novem ber) en de Zeeuwse Boekenprijs. Zaterdagavond 5 november wordt in het gebouw van de ZB - Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg de winnaar bekendge maakt. Schriftelijk stemmen kan ook. Stuur een briefkaart met de titel van uw favoriete boek naar: PZC Publieksprijs, Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen Zeeuwse schrijvers Hij kreeg al fraaie eerbewijzen van Leiden, de gemeente waar hij woont. Maar in zijn welgevulde prijzenkast ontbreken nog onder scheidingen uit Noord-Beveland, waar hij een paar maanden ver bleef. J.M.A. Biesheuvel (geboren 1939), een van de gekste schrijvers die de Nederlandse literatuur rijk is, was hier. Er bestaan zelfs enke le foto's van, opgenomen in Bies- boek (1988), waarbij hij aanteken de: 'Ik was met Eva weggegaan uit de Randstad om rust te vinden in een aardig huisje aan een dijk op Noord-Beveland.' Natuurlijk leid de het verblijf ook tot verhalen, als je ze zo noemen mag, want Biesheuvels schrijfsels zijn derma te grillig dat ze zich aan iedere genreaanduiding onttrekken. Het minst overtuigt 'Nieuwsgie righeid' uit Duizend vlinders (1981), over een busrit van Kamperland naar Goes. 'Vier keer kriskras over het eiland,' volgens de auteur, maar het is vooral ook een rich tingloze vertelling. Biesheuvel is juist op zijn best in 'Een hachelij ke oversteek' uit De verpletterende werkelijkheid (1979). De oversteek voert van Zierikzee naar Colijns- plaat, slechts bij mooi weer, van meer durft schipper Fuchs alleen te dromen. Ongewild belanden hij en zijn echtgenote toch in een nautisch avontuur op een woelige Oosterschelde. Fantastisch is de slotzin. Door de brullende bran ding heen roept mevrouw Fuchs: 'De théé is klaar!' Het meest ambitieuze Noord- J.MA. Biesheuvel I)c verplette re nde werkelijkheid J.M.A. Biesheuvel Bevelandse verhaal is 'Onrust' uit de bundel De wereld moet beter worden (1984). 'In jou,' bekent hij het eiland, 'in je vette kluiten, in je uien, gladiolen, aardappelen en suikerbieten, in je fazanten, kor hoenders, konijnen, hazen, reeën, duinen, schorren en stranden heb ik mijn Paradijs op aarde gevon den.' Een loflied dat zo op een bord bij de gemeentegrens kan. Helaas slaat de toon om: 'Was ik maar nooit naar dit vermaledijde eiland gegaan'. Dat alles omdat hij een van zijn katten kwijtraakt. Zo begint een zoektocht door het ge bied, niet alleen naar de poes Ka- reltje maar ook naar Biesheuvels ziel. In dit verhaal maakt vooral de openingszin indruk: 'Noord-Beve land, zon van mijn geest, licht voor mijn bewustzijn, lamp voor mijn voeten.' En zo nog een volle bladzijde verder. vrijdag 7 oktober 2016 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Jan van Damme k Schrijfster Gabi Sinke met haar zoon Vins. foto ruben oreel Gabi Sinke: Het verdwenen licht van Kaap Tein - Uitgave van DrvkkerylSchrijverspodium, illus traties Tjitske Prins, hardcover, 14,50 euro. Presentatie zondag 9 oktober om 13.00 en 15.00 uur in boekhandel De Drvkkery Middelburg. Mario Molegraaf -(1939) Kaap Tein geeft licht Zicht op Kaap Tein. illustratie tjitske prins

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 45