Ben jij een dromer? of een doener? een denker? of een beslisser? Sabewa wil communicatie verbeteren 10 ZEELAND Saskia Maaskant publiceert haar derde jeugdroman: 'Dromer'. Laat je niet in een hokje stoppen, dat is de niet te missen boodschap. DROMER NIEUW JEUGDBOEK VAN SASKIA MAASKANT A Telefoontjes worden goed afgehandeld, maar het kan altijd beter o ver is ze al wel gekomen. Een nieuwe Saskia Maaskant is een gebeurtenis. In elk geval grage le zers keken uit naar de derde roman van de in Sommelsdijk woonachtige schrijf ster. Nu kan ze het boek omhoog houden. Een lekker rode kaft, met daarop in spotvernis aangebrachte woorden: doener, denker, durver, beslisser, vrijheid, D-day, H-hour. Eén woord is wit, de titel: Dromer. We ontmoeten elkaar in boek handel De Vries in Zierikzee. Haar voorstel, mooi halverwege Vlissin- gen en Sommelsdijk. En echt Zee land. Want dat is natuurlijk wel een dingetje. Sommelsdijk ligt op Goeree-Overflakkee en hoort dus formeel niet bij Zeeland. Toch kun nen we het met een gerust hart over een Zeeuwse schrijfster heb ben. Ook omdat - geloof het of niet - het dorp Sommelsdijk tot 1805 bij Zeeland hoorde, terwijl de rest van het eiland Hollands was. De schrijf ster woont - vertelt ze - aan de Zeeuwse kant van de grenspaal, die aangaf waar de scheidslijn tussen beide provincies liep. Gezegde Met andere woorden: Saskia Maas kant woont nog steeds een beetje in Zeeland. Grapje. Wel onder schrijft ze het gezegde: je kunt de Zeeuw uit Zeeland weghalen, maar Zeeland nooit uit de Zeeuw. Ze is 35 jaar geleden geboren in Zierik zee, groeide op in Bruinisse, daar waar de naam Maaskant een syno niem is voor scheepsbouw. Ze bleef er tot en met haar 28ste. Nu is ze getrouwd, heeft twee kinderen - Floor van 7 en Bo van achttien maanden - en werkt als projectma nager bij een bedrijf in Ridderkerk. Hoe ze aan het schrijven verslin gerd raakte is een verhaal apart. Ze stamt niet meteen uit een familie die fantasie de vrije loop laat. Haar vader was in elk geval bepaald scep tisch over haar schrijfaspiraties. De schrijven van verhalen hielp daar bij. En zo is het gekomen: „Schrij ven is nu onderdeel van mezelf ge worden." Na een derde plaats in de manu scriptenwedstrijd Zoute Zoen van de gerenommeerde Belgische uitge verij Davidsfonds, gaat het snel. Haar manuscript wordt in 2011 uit gegeven: De verteller van Beorga, een fantasyverhaal voor jongeren (en volwassenen), met sprekende dieren, en met mensen die in die ren kunnen veranderen. 'Je schrijft mooie, gelaagde zinnen omdat je liefde voor taal zat er van jongs af aan in - een beetje het bekende ver haal. Ook toen ze naar de Hogere Economische School in Rotterdam ging, kon ze haar taalliefde in het Engels en Frans uitleven. In 2001, ze was toen 21 jaar, kreeg ze wat een hersenontsteking wordt genoemd. Ze lag anderhalve dag in coma. Daarna was ze heel veel 'taal' kwijt: „Ik leek wel een afasiepa- tiënt. Als ik wilde zeggen 'die man is agressief dan zei ik 'die man is al lergisch'." Herstel van de kortsluiting in haar hersenen vergde tijd. Het veel hebt meegemaakt', laat de uit geverij weten. Drie jaar later ziet Kieuw het licht, het verhaal van de bij haar oma opgegroeide, vereen zaamde Filia. Landelijke kranten als Volkskrant en Trouw zijn lovend: 'sfeervol', 'intrigerend' en 'goed ge construeerd'. Kieuw wordt genomi neerd voor de Dioraphte Jongerenli- teratuurprijs 2014 en wint in dat jaar bij de Zeeuwse Boekenprijs de Accolade voor het beste Zeeuwse jeugdboek. Nu houdt ze Dromer in haar han den. De geur van de drukpers is on miskenbaar. Net als haar twee eer dere boeken is het met zorg uitge geven: een opvallende rode kaft, zwart-grijze bladzijden als schei ding tussen de vier delen en voor de epiloog, aan het begin van elk hoofdstuk een balkje met een 'ti mer' die aftelt naar 'het uur U', de flashbacks zijn tussen lijnen met een opvallend bolletje aan het eind geplaatst. Dictatuur Dromer speelt in de toekomst. De inwoners van Hofstad leven in een dictatuur. In hun Citadel plakken de Beslissers op iedere inwoner een stempel: je bent een dromer, een denker of een doener. Ruimte voor creativiteit is er niet. Bij de vaccinatie op vierjarige leeftijd krijgt iedereen een zendertje in de bovenarm gespoten. Niets ontgaat de Beslissers. Binnen dat kader speelt zich het avontuur af van de drie hoofdperso nen: Dromer, William en Mila. Ze slagen erin om in verzet te komen. Saskia Maaskant: „Op 25 januari 2008 zag ik een reclame voor een verzekeringsmaatschappij op televi sie. Een man zei: 'je hebt denkers, je hebt doeners, je hebt dromers'. Ik weet die datum, omdat ik op die dag het eerste document voor Dro mer heb uitgetikt. In mijn boek laat ik de worsteling zien van drie men sen, die in een hokje zijn geduwd. Daaruit ontsnappen is één ding. Maar als het lukt, wat dan? In feite zeg ik: denk buiten je stramien, durf te dromen! Als ik had geluis terd naar de mensen om me heen, was ik nooit schrijver geworden." Sabewa Zeeland int de belastin gen namens het waterschap en acht gemeenten in de provincie. Ook behandelt de uitvoeringsorga nisatie zowel bezwaren tegen de belastingaanslagen als kwijtschel- dingsverzoeken. De afgelopen jaren verkeerde Sa bewa in zwaar weer vanwege gro te administratieve problemen en achterstanden. Nadat interimdirec teur Peter van Strien vorig jaar or de op zaken had gesteld, is Van de Wijnckel geworven als nieuwe di recteur. Zij zei woensdag bij het water schap (dat de ontwikkelingen bij Sabewa steeds kritisch heeft ge volgd) dat de organisatie op de goede weg is. Vooral op het gebied van communicatie valt echter nog een slag te maken. „We willen ons verder ontwikkelen op het ge bied van informatievoorziening." Dat geldt onder meer voor de website. Het streven is dat de klan ten kunnen inloggen met hun Di- giD, zodat ze direct toegang heb ben tot hun persoonlijke gege vens. „Ook willen we een klank bordgroep oprichten waarin bur gers zitting nemen, zodat we kun nen zorgen voor een betere dienst verlening." Van de Wijnckel benadrukte verder het belang van samenwer king met de betrokken overheden. Het waterschap zou vooral een rol kunnen spelen bij de ICT-onder- steuning. „Dat blijft een zware be lasting voor ons. We moeten er veel tijd in steken. Het waterschap heeft op dat gebied veel expertise in huis die we willen benutten." Sabewa gaat ook investeren in het verder opleiden van medewer- kers, aldus Van de Wijnckel, bij voorbeeld als gaat om het snel en correct beantwoorden van tele foontjes. „Daar schrok ik wel van. Als de aanmaningen worden ver stuurd, komen er echt duizenden telefoontjes binnen. Die worden op zich goed afgehandeld, maar het kan altijd beter." Ook wordt, na de recente reorga nisatie, opnieuw gekeken of de juiste mensen op de juiste plek zit ten en of het werk nog doelmati ger kan worden georganiseerd. Uit breiding is op dit moment niet aan de orde, aldus Van de Wijn ckel. „Qua personeel blijven we binnen de omvang die we nu heb ben", aldus de directeur, die zei vertrouwen te hebben in haar me dewerkers. „Ik vind het mooi om te zien hoe gedreven en loyaal de mensen werken bij Sabewa." vrijdag 7 oktober 2016 f In feite zeg ik: durf te dromen! Jan van Damme Sabewa Zeeland zal haar dienst verlening verbeteren. Het stre ven is vooral helder te communi ceren. „We zijn geen populair be drijf", zei directeur Tamara van de Wijnckel woensdagavond tij dens een presentatie bij water schap Scheldestromen. „Men sen hoeven ook geen begrip te hebben voor wat we doen, maar ze moeten wel snappen waaróm iets gebeurt." Rolf Bosboom Middelburg —Tamara van de Wijnckel, Sabewa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42