WIM HOFMAN Verzamelen (vervolg) ZEELAND 9 Ook prijzen schieten omhoog Terwijl elders de groei al afneemt, draait de huizenmarkt in Zeeland op volle toeren. In drie maanden tijd gingen 670 woningen van de hand. op hun computer digitale beelden van kunstvliegen verzamelen. En dan zijn er nog de mensen die op Dagobert Duck willen lijken, of er ger nog. Dagobert Duck zwom ten minste nog in zijn geld. Deze op somming verklaart niet waarom mensen verzamelen. Maar dat het veel gedaan wordt, is wel zeker en op den duur ga je denken dat het hoort bij de mens die op een over dreven manier zoekt naar veilig heid en houvast of een voorraadje voor later. Mijnheer Prikkebeen ving vlinders en prikte die op zijn hoed. Er zijn ook ech te vlinderverzamelaars. Ze streven naar perfectie. Jan de Heer verza melde mooie vlinders. Mijnheer Van den Broek uit Eersel had de grootste sigarenverzameling van de wereld. Buurman Platteeuw verzamelde schoenhaakjes. Hij had er een uitstalkast voor met verlichting. Er was een kennis die zakmesjes verzamelde. Er zijn ten minste drie mensen die ik ken, die zich toelegden op beeldjes van dieren. De postzegelverzamelaars wa ren vroeger niet te tellen. Een ech te filatelist is nauwkeurig. Een postzegel moet bij voorkeur post- fris zijn en de zegel wordt met een stomp pincet aangepakt en met een vergrootglas bestudeerd. De tandjes van de zegel zijn be langrijk. Er zijn mensen die meetlinten verzamelen, strijkijzers, houten keggen, posters van Nirvana, bier blikjes, glazen ogen, banananalia. Er zijn mensen die woestijnzand verzamelen, zand uit verschillen de woestijnen wel te verstaan. De dichter Simon Vinkenoog had een zandverzameling. Ilse Koch, de heks van Buchenwald, verzamel de stukken mensenhuid met ta toeages erop. In Franeker is een mooie houtverzameling, een xy- lotheek. In Middelburg hebben ze in het museum niet alleen een schelpen kabinet, maar ook een zeer grote schelpenverzameling: echt iets voor conchologen. Daarnaast heb ben ze ook versteende gehoor- beentjes van potvissen. In musea heb je natuurlijk veel collecties. Het verzamelen en het in stand houden en bestuderen van collec ties behoren tot de hoofdtaken van een museum. Er is iemand, niet hier, die de volle stofzuigerzak uitpluist. Een voorwerpje dat tussen het stof ge vonden wordt, maakt daarna deel uit van een collectie. Er zijn men sen die zich minimalist noemen, maar dan toch weer bijvoorbeeld In het derde kwartaal van dit jaar werden in Zeeland 670 woningen verkocht. Dat is het hoogste aantal in de afgelopen acht jaar. Ook de verkoopprijzen schieten omhoog, zo blijkt uit de kwartaalcijfers die makelaarsvereniging NVM giste ren naar buiten bracht. De Zeeuwse huizenmarkt draait op volle toeren. Het aantal ver kochte woningen vertoont een ge stage groei. De piek in het tweede kwartaal (627 huizen) is in het der de kwartaal (670) zelfs ruim over troffen. Vergeleken met een jaar geleden is de groei 28 procent. Vooral in Zeeuws-Vlaanderen gaat het momenteel hard. Daar steeg het aantal verkopen in één kwartaal met r8 procent. In de rest van Zeeland was dat 3,4 procent, wat ook nog boven het landelijke gemiddelde van 1,2 procent is. De prijsstijgingen zijn wat min- ln Zeeland is het aanbod nog ruim, met name boven de Westerschelde der uitbundig. In Zeeuws-Vlaan- deren brachten de huizen gemid deld 196.000 euro op (192.000 eu ro in tweede kwartaal), al is het wel het hoogste bedrag in de afge lopen acht jaar. Boven de Wester schelde ging de gemiddelde prijs van 214.000 naar 220.000 euro. Opvallend is dat de prijzen in de meeste steden juist daalden, met uitzondering van Goes, mede door toenemende verkopen in het Goese Meer. Uit de prijsdalingen in de andere steden leidt de NVM af dat op het platteland inmiddels ook duurdere woningen worden verkocht. Gestage verbetering Mark Faasse, voorzitter van NVM Zeeland, spreekt van 'een gestage verbetering van de markt'. „Maar met de huidige rente van twee procent voor tien jaar mag je ook niet anders verwachten." Landelijk begint het tij echter al wat te keren. „Daar zie je alweer een trend naar beneden", aldus Starters op de woningmarkt vallen nu vaak tussen wal en schip. Daar wordt niet in voorzien Faasse. „Het aantal transacties neemt af, omdat er te weinig hui zen beschikbaar zijn. Schaarste heeft een prijsopdrijvend effect. Zeeland loopt doorgaans één of twee jaar achter bij de landelijke trend. Hier is het aanbod nu nog ruim, met name boven de Wester schelde. Er zijn ook nog voldoen de nieuwbouwwoningen." Starters op de woningmarkt heb ben het nog altijd moeilijk. Het is lastig om de hypotheek rond te krijgen en voor sociale huur ko men ze doorgaans niet in aanmer king, zegt Faasse. „Ze vallen nu vaak tussen wal en schip. Daar wordt niet in voorzien. Ze nemen dan hun toevlucht tot woningen die eigenlijk veel te duur zijn." Zeeuwse huizen boven de Wes terschelde staan momenteel ge middeld bijna vier maanden te koop. Tussen- en twee-onder- een-kapwoningen gaan het snelst van de hand. In Zeeuws-Vlaande ren is de gemiddelde verkooptijd een kleine drie maanden. vrijdag 7 oktober 2016 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Nieuwe piek in woningverkoop Rolf Bosboom Kamperland Mark Faasse, NVM Zeeland Mark Faasse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 41