u M 8 ZEELAND KUNSTGRAS RUBBEREN KORRELS GEVAARLIJK? De gemeente Reimerswaal neemt geen risico en laat omstreden rubberen korrels verwijderen van kunstgrasveld VV Krabbendijke. Goes De ophef rond het gebruik van rubberen korrels op kunstgras voetbalvelden wordt in Zeeland redelijk la coniek ontvangen. Afwach ten is de tendens. De gemeente Reimers waal neemt echter geen en kel risico en heeft gisteren besloten de korrels op een veld van W Krabbendijke te verwijderen. „We willen de discussie in de kiem smo ren", zegt wethouder Izak Vogelaar. De korrels worden binnen nu en vier a vijf we ken vervangen door een an der vulmiddel, zoals kurk, vilt of kokos. Goes ziet geen reden om vier kunstgrasvoetbalvelden in de gemeente waar rubbe ren korrels worden ge bruikt, uit voorzorg te slui ten. Een bepaalde stof in de korrels wordt ter discussie gesteld door een aantal des kundigen. Volgens hen is die mogelijk kankerverwek kend. Het fijngemalen rub ber (zogeheten granulaat), is meestal afkomstig van au tobanden en moet ervoor zorgen dat spelers minder schaafwonden oplopen als ze vallen. Op verzoek van het toen malige ministerie van VROM is in 2008 door het RIVM (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) onderzoek gedaan naar de veiligheid van rubbergranu laat. Daaruit bleek dat de korrels geen gezondheidsri sico's met zich meebrengen. Door de Europese Commis sie is aan het EHCA (Europe an Chemicals Agency) op dracht gegeven om nader onderzoek te doen naar de samenstelling van rubber granulaat en de effecten hiervan op de gezondheid van mensen. De resultaten worden rond februari vol gend jaar verwacht. Goes ziet, als eigenaar van de vel den, de uitkomsten 'met veel belangstelling tege moet', meldt de gemeente op haar website. Volgens wethouder Derk Alssema is er nu geen reden voor pa- Ik snap dat het tot bezorgdheid leidt bij leden en hun ouders niek en dus ook geen reden om de velden uit voorzorg te sluiten. „Laten we de rust bewaren en geen overhaaste beslissingen nemen", zegt hij. „Wat je vaak ziet in de wetenschap, is dat het ene onderzoek dit zegt en het andere dat." Wat je vaak ziet is dat het ene onderzoek dit zegt en het andere dat Ook bij W Kloetinge wordt voorlopig geen pa niekvoetbal gespeeld, leert navraag bij voorzitter Jan-Kees de Bruine. „Zolang er wetenschappelijk nog niks is bewezen, zullen we de velden niet sluiten", zegt hij. „Maar je kunt het ook niet negeren, ik snap dat het tot bezorgdheid leidt bij le den en ouders van leden. Overigens belanden de korrels ook in huis. Menig voetballer sleept er via schoenen en kleding hon derden mee naar binnen. Sija van Baaien uit Goes, wier zoon Robin de Leeuw in JOri-4 van VV Kloetinge voetbalt, is er niet gerust op. „Een beetje eng vind ik het wel. Je kind speelt daar op, valt, raakt het aan. Ik vind dat ze voor de zekerheid de velden moeten sluiten tot er duidelijkheid is. Eigenlijk vind ik het onverantwoord van de gemeente." Ook zou de club zelf haar leden in de ogen van Van Baaien in be scherming moeten nemen. Andere ouders zijn laco nieker. Rustig het onder zoek afwachten en 'onze kinderen spelen al heel lang op deze velden, die paar maanden extra zal het ver schil niet maken' zijn ge hoorde standpunten. Voorzitter Edwin de Kok van W 's-Heer Arendsker- ke wil in eerste instantie ook nog even afwachten. „Het veld niet gebruiken is geen optie gelet op de bezet ting." Bij weten van De Kok zijn er tot nu toe nog geen vragen van leden gekomen. Terneuzen heeft sinds dit seizoen 'eindelijk' één kunstgrasveld, bij voetbal club HSV Hoek. Daar wor den de korrels gebruikt. Wethouder Jack Begijn is ge alarmeerd door de uitzen ding van Zembla van woens dagavond. „Dit zal wel het één en ander losmaken." Hij heeft zelf al contact opgeno men met voorzitter Art van der Staal van HSV Hoek. „We hebben samen gecon cludeerd dat we de verdere onderzoeken afwachten", al dus Begijn. „Als de resulta ten negatief zijn, zullen we een oplossing zoeken, door kurk in plaats van rubber aan te brengen. Kurk moet wel eerder vervangen wor den. Dat is een nadeel." Robbie van Kleef, jeugdtrainer en speler tweede elftal Danny Weber, aanvoerder eerste elftal Pim Bruins, hoofdtrainer eerste elftal Robin van Koeveringe, keeperstrainer vrijdag 7 oktober 2016 Nog geen pamelfvoet baloni korrels Luc Oggel en Daniel Vervelde -Jan-Kees de Bruine, voorzitter Kloetinge Derk Alssema, wethouder Goes Hij speelt zelf al jaren op het kunstgras, maar Robbie van Kleef maakt zich meer zor gen om de pupillen die hij wekelijks traint. „Ik heb wel de verantwoordelijkheid over die kin deren", zegt hij. „Daarom maak ik me meer druk om hen dan om mezelf. Maar ik vind dat we nu niet allemaal in paniek moeten raken en moeten afwachten tot er wat meer duide lijkheid is. Bovendien: er wordt over heel veel dingen gezegd dat ze schadelijk voor de ge zondheid zijn of kankerverwekkend zijn. Straks mogen of kunnen we helemaal niets meer doen." Doelmannen zouden het meeste risico lopen bij het spelen op kunstgras dat rubber bevat. Maar de keepers trainen in Krabbendijke nog gewoon op het kunstgrasveld. „Ik heb ei genlijk geen keuze", vertelt Robin van Koe- veringe. „Natuurlijk heb ik eraan gedacht om op het grasveld te trainen. Maar dat kan sim pelweg niet. Het is nu al druk tijdens de trai ningen. Als wij op het eerste veld gaan trai nen, wil iedereen dat. En daar is geen ruimte voor. Maar mocht blijken dat het kunstgras écht heel schadelijk is, dan neem ik - en de club ook - direct maatregelen." Twee keer per week trainen Pim Bruins en zijn mannen op het kunstgras van voetbalver eniging Krabbendijke. „En als dat echt zo schadelijk blijkt te zijn als gezegd wordt, stop ik daar meteen mee", geeft hij aan. „We moeten nu niet in paniek raken, tot er meer bekend is. Maar als duidelijk wordt dat er grote risico's aan het spelen op kunstgras met rubberen korrels vastzitten, dan moeten er a la minute maatregelen worden geno men. Dan ga ik geen risico's nemen en train ik niet meer met die jongens op kunstgras." De captain van Krabbendijke was al niet echt een voorstander van kunstgras. Danny Weber oppert er daarom voor het veld te ver vangen door een grasveld. „Maar dat heeft ook meer met mijn persoonlijke voorkeur te maken", legt hij uit. „Ik heb natuurlijk ook ge lezen dat de rubberen korrels schadelijk zou den zijn. Het kwam voor mij een beetje uit de lucht vallen. Laten we de verdere onderzoe ken even afwachten. Maar als daaruit inder daad blijkt dat die velden schadelijk zijn, moe ten er natuurlijk direct maatregelen worden genomen. Dat lijkt me duidelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 40