Bijeenkomst treinkaping Alcoholcampagne richt zich ook op 55-plussers 4 ZEELAND Student maritieme techniek komt met alternatief Vandaag praten de Staten over de veerdienst. Kies voor elektrische boten, betoogt Sebastiaan Keijmel. Dan kunnen er ook auto's mee. Het huidige fiets-voetveer tussen Vlissingen en Breskens is te duur. Jaarlijks worden 150.000 reizigers minder vervoerd dan ooit werd verwacht, waardoor er te veel geld bij moet. Het dagelijks pro vinciebestuur heeft besparings mogelijkheden in kaart gebracht. Het voorstel is vanaf 2019 een aan tal onrendabele afvaarten te schrappen. Daarmee kan 460.000 euro per jaar worden bespaard. En in 2024 zou een van de huidi ge swaths - die 186 mensen kun nen vervoeren - moeten zijn ver kocht. In ruil daarvoor moet een groter schip komen, met plek voor 299 mensen, dat één keer per uur gaat varen. De tweede swath dient dan als reserveschip. Daarmee wordt in dertig jaar tijd 25 miljoen euro bespaard. Bressiaander Sebastiaan Keij mel, die maritieme techniek stu deert aan de TU Delft, heeft aan de scenario's van de provincie nog wat mogelijkheden toege voegd. Zijn voorkeur gaat uit naar vervanging van beide swaths door elektrische schepen die elk 299 personen kunnen overzetten. Dat is schoner en scheelt veel brandstofkosten. Een elektrisch schip kan niet te klein zijn, van wege het gewicht van de accu's. Als je toch ruimte overhoudt, re deneert Keijmel, is er ook plek voor negentig auto's. Volgens hem is zijn plan in dertig jaar tijd ruim 27 miljoen euro goedkoper dan het voorstel van de provincie. Een aanpassing van de aanlan ding voor auto's heeft hij in zijn berekeningen meegenomen. Vandaag licht hij zijn plan toe voor de Statencommissie econo mie. Het provincievoorstel noemt hij een 'sterfhuisconstructie'. Op Het voorstel van de provincie is een sterfhuisconstructie piekmomenten in de zomer moe ten passagiers nu soms al wach ten op een volgende boot. Omdat de grotere boot niet de dubbele capaciteit heeft van de huidige swaths, moeten er straks meer mensen wachten. Maar de wacht tijd is dan wel een uur. Op grond daarvan verwacht Keijmel dat meer reizigers afhaken, wat nieu we bezuinigingen nodig maakt, waardoor een neerwaartse spiraal ontstaat. In zijn eigen model ziet hij juist groeimogelijkheden. Hij gaat er vanuit dat het tarief voor auto's ongeveer even hoog is als nu voor de tunnel. In zijn optiek zullen het automobilisten van en naar West-Zeeuws-Vlaanderen zijn, die nu de oversteek niet ma ken. Hij verwacht dus geen con currentie voor de tunnel. Bij de ingebruikname van de tunnel hebben de NV Wester- scheldetunnel, het Rijk en de pro vincie in een bestuursakkoord af gesproken een fïetsvoetveer in stand te houden en geen auto- veer. De veerdienst is toen aange merkt als openbaar vervoer. Oost-Souburg In gemeenschaps centrum Mae Uku in Oost-Sou burg wordt vanavond een informa tiebijeenkomst gehouden over de rechtszaak die nabestaanden van de treinkaping van 1977 zijn be gonnen tegen de staat. Die zaak wordt gesteund door de stichting Lawa-Mena-Hau-Lala, waarin na bestaanden zijn verenigd. De bij eenkomst aan de Prins Hendrik straat 35a begint om 19 uur. Op zaterdag 22 oktober opent Boomkwekerij De Fruittuin zijn deuren op een nieuwe locatie! Van 10.00 tot 16.00 uur wordt dit feestelijk gevierd, u komt toch ook Goes Het Zeeuwse alcoholproject 'Laat ze niet verzuipen' (LZN- VZ) wordt verbreed. Naast jon geren gaan ook 55-plussers tot de doelgroep behoren. Dat is ingegeven door het feit dat de aanpak van LZNVZ om gebruik van alcohol onder jon geren te verminderen effectief blijkt. De verwachting is daar om dat die ook soelaas kan bie den bij het terugdringen van al coholgebruik onder 55+ en bij drugsgebruik. Overigens heeft het ministerie van VWS daar af gelopen voorjaar ook om ver zocht. Het aantal 55-plussers dat (te) veel drinkt stijgt fors, maar de doelgroep blijft deson danks in de luwte. Eerst moet onderzocht worden of en welke alcoholproblematiek er speelt bij de Zeeuwse doelgroep, ver volgens is een plan van aanpak nodig. Dat alle dertien Zeeuw se gemeenten samen (blijven) optrekken in het project is daar bij volgens de stuurgroep LZN VZ een voorwaarde. Die bepleit bovendien de inzet van een coördinator en budget voor Zeeuwsbrede activiteiten om slagkracht te hebben. Dat kost 50.000 euro; 0,13 cent per inwo ner per jaar. 112 NIEUWS Drugshandelaren uit Hulst in België opgepakt Arrestatie voor heling of stelen Dronken vrouw vliegt agent aan vrijdag 7 oktober 2016 Ernst Jan Rozendaal foto Lex de Meester Breskens —Sebastiaan Keijmel Wemeldingse zandweg 4b, Kapelle, www.defruittuin.com Luc Oggel SINT NIKLAAS Na politieonderzoek zijn er in Belgische Sint Niklaas zeven verdachten aangehouden op verdenking van drugshandel, onder wie twee mannen uit de gemeente Hulst. Het betreft een man uit Hulst (21) en een 18-jarige man uit Nieuw-Na- men. De zaak kwam aan het rollen nadat een dealer op he terdaad werd betrapt. Daarna zijn zowel in Nederland als in België huiszoekingen verricht waarbij cannabis, geld en tele foons in beslag zijn genomen. De verdachten moeten zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. MIDDELBURG De politie heeft donder dagnacht drie mannen op de Schroeweg in Middelburg aan gehouden. Ze worden ver dacht van het stelen of helen van een scooter (foto). Het gaat om twee Middelbur gers (20 en 21) en een man uit Oost-Souburg (21). Het trio werd om 0.40 uur aan de kant gezet. Ze reden in een busje met daarin een motorscooter. Omdat de herkomst van de tweewieler onduidelijk was, zijn de mannen aangehouden. De scooter is in beslag geno men en de mannen zijn vast gezet voor verder onderzoek. GOES Een 35-jarige vrouw uit Goes is op de Oostsingel woens dagavond aangehouden om dat ze een agent aanviel. Ze was onder invloed van alco hol. Agenten spraken de vrouw op woensdag rond 21.00 uur aan. Ze begon de dienders direct te beledigen en vloog vervolgens een van de agenten naar de keel. Hier op is ze aangehouden. Ook op het bureau bleef de ver dachte zich opstandig gedra gen. Na onderzoek bleek dat de verwarde en dronken vrouw in een instelling ver bleef. Ze is later op de avond overgedragen aan de betref fende instelling. Ze kreeg een verbaal voor openbare dron kenschap en fietsen zonder licht. 'Veerdienst kan miljoenen euro's goedkoper' j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 36