f iimmmm m Goes mist statushouders G. van tooven Geen noodzaak Rondje maken 3 Koopavond is geen avondje uit meer. Hoewel nog niet passé, is het tijd voor verandering. ilpjll De consument wil duidelijkheid over wanneer hij in de stad kan winkelen Uw keuken en badkamer specialist! Wie tussen zes en zeven door de winkelstraten van Goes loopt, kan een kanon afschie ten. Sinds jaar en dag doen win keliers hun winkel dicht om een hap te eten. Ook in andere Zeeuwse winkelcentra sluiten winkels tussendoor of doen ze helemaal niet aan koopavond mee. Steeds meer klinkt de vraag of de koopavond nog wel van deze tijd is. Afschaffen gaat voor veel on dernemers (nog) een stap te ver. In Vlissingen bijvoorbeeld is vorig jaar een enquête onder winkeliers gehouden. „Toen zei 70 procent aan de koopavond vast te willen houden", vertelt Frank de Bie, van Sportpoint De Bie en bestuurslid van de Vlissingse Ondernemerscentra le. „Ook voor mij is het nog steeds interessant." Toch doet een kwart van de Vlissingse winkels de deuren op vrijdag avond niet meer open. „Dat komt de gezelligheid niet ten goede." In Terneuzen is hetzelfde aan de hand. Ook daar zeiden win keliers vorig jaar nog niet af te •'.vvrrf.': willen van de vrijdagavond. „Maar ik zie dat steeds meer winkels dicht zijn", signaleert voorzitter Martijn van Battum van ondernemersvereniging Bizzy. Bijna de helft van de winkels is op vrijdagavond ge sloten. „Dat is niet goed. We moeten er daarom weer eens over praten." Het liefst ziet Van Battum een permanente zon dagopenstelling. Wethouder Jack Begijn is blij met de nieu we discussie. „Koopavonden zijn achterhaald." Goes is nog niet zover, maar Ro land Goovers van stichting Bin nenstad heeft zijn twijfels. „De koopavond is op zijn retour. Vergeleken met vroeger zijn er meer twee-verdieners, die min der tijd hebben en de tijd an- „Mensen moeten erop kunnen vertrouwen dat de winkels op koopavond ook echt open zijn." Net als in Goes, zijn veel Mid delburgse winkeliers op koop- ders besteden." Toch denkt hij dat mensen 'nog steeds bereid zijn om na hun werk even de stad in te gaan'. „Maar dan helpt het niet als winkels tus sen zes en zeven uur sluiten." De consument wil duidelijk heid, benadrukt Frank Bijleveld van de Middelburgse herenmo dezaak View49 en lid van on dernemersvereniging VOM. avond rond zessen even dicht. „Het is misschien beter om con tinu open te zijn op koop avond. Of altijd open tot 19.00 uur. Als het voor de consument maar helder is wanneer hij in de stad kan winkelen." Zierikzeese winkeliers ko men binnenkort bijeen om on der andere over de koopavond te praten. „Het loopt niet den derend goed, en misschien is verplaatsing naar vrijdagavond - wisseldag van accommodaties - een idee", zegt Lucie Krans van InZzee. Leendert de Munnik uit Goes doet in najaar en winter niet mee aan koopavond. Zijn zaak, Shoe+De Munnik, is gespeciali seerd in Birckenstock-sandalen, een product dat in de winter maanden minder wordt ver kocht. „Ik kan hier op donder dagavond gaan zitten, maar als er vier, vijf mensen binnenko men mag je blij zijn." De Mun nik doet vanaf eind september zijn zaak op donderdag om half zes dicht om in mei weer mee te doen met koopavond. „Nie mand kijkt me met een scheef oog aan." 1 Elke gemeente is verplicht om jaarlijks een bepaald aantal status houders (asielzoekers met een verblijsvergunning) te huisves ten. Maar de aanwas blijft ineens uit. Verhulst vermoedt dat er ad ministratief iets niet in orde is. „Het COA levert niemand meer aan", zegt hij. „Maar ik heb geen zin om straks ergens onderaan een lijstje te bungelen, omdat we niet aan onze taakstelling heb ben voldaan." Het lijkt hem sterk dat er geen statushouders meer zouden zijn. De Bevelandse ge meenten willen daarom een geza menlijke brief aan het COA stu ik heb geen zin om straks ergens onderaan een lijstje te bungelen ren met de boodschap: doe er iets aan, zegt Verhulst. „Want straks komt de stroom ineens weer los en dan krijg je weer reac ties van 'wat gebeurt hier'. Volgens de Goese burgemees ter is de kwestie ook bij de pro vincie aangekaart. Wat betreft Verhulst zou de taakstelling moe ten worden aangepast als er on voldoende aanwas is. Staatsecretaris Klaas Dijkhoff van Veiligheid en Justitie maakte vorige week bekend dat gemeen ten in de eerste helft van 2017 in totaal voor 13.000 statushouders huisvesting moeten regelen. Dat is minder dan dit jaar, zodat ge meenten die een achterstand heb ben, kunnen inlopen. vrijdag 7 oktober 2016 De koopavond heeft zijn langste tijd gehad Theo Giele en Jeffrey Kutterink Vlissingen f/:; Bas Hoogesteger (65) uit Vlissingen geeft niks om koopavond. „Ik ga hooguit twee, drie keer in een jaar." Hoogesteeger is net met pensioen en grapt overdag 'alle tijd van de we reld' te hebben om te winkelen. Toen hij nog werkte, sloeg hij de koopavond ook bijna altijd over. „Ik werkte dichtbij, dus het was geen noodzaak om 's avonds te gaan. En als ik eens ging, was de helft van de winkels tussen zes en zeven al dicht of helemaal niet open. Het is denk ik een neerwaartse spiraal." Als het niet regent gaat Nel Maas (77) uit Vlis singen regelmatig op koopavond de stad in. „Soms wel vier keer in de maand. Gewoon even een rondje maken." Het valt de Vlissing se op dat veel winkels op koopavond (vroeg) dicht zijn. „Hier in de winkelstraat is het hope loos. Vroeger was dit juist dé straat! Dan denk ik: goh, het is koopavond, dan moeten de winkels toch eigenlijk open zijn?" De koop avond afschaffen? Daar moet Maas niet aan denken. „Nee, dan mis ik dat echt." i Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) levert vol gens de Goese burgemeester René Verhulst geen statushou ders meer aan. Hij vreest dat ge meenten daardoor mogelijk in de problemen komen met hun huisvestingsplicht. Luc Oggel Goes —René Verhulst, burgemeester Goes 800 m2 pure inspiratie! TOTAAL INSTALLATEUR ALLES IN ÉÉN HAND www.vanbovenkeukens.nl KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO INSTALLATIEBEDRIJF Tramstraat 1-3 (centrum), Koudekerke, Tel. 0118-551681 's avonds afspraak mogelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 35