'Ik las de Bijbel en dacht: SHOW CULTUUR 25 Cabaretier Remco Veldhuis vat in zijn voorstelling 'Lang verhaal kort' de Bijbel samen in twee iSK uur. „Jezus was bij vlagen een behoorlijk gj arrogante man." ~\Tff Het programma gaat ook over het gevecht tussen mijn vader en mij Nee, de humor ligt bepaald niet voor het opscheppen in de Bijbel, weet Remco Veldhuis (43), de blonde helft van het cabaretduo Veldhuis Kemper. „Het Oude Testament is vaak een vre selijk boek. Eén groot bloedbad, één aan eenschakeling van bedrog, verraad, over spel, jaloezie en incest. Iedereen slaat el kaar voortdurend de hersens in. Hele steden worden uitgemoord, inclusief zwangere vrouwen en kinderen. En al les onder het goedkeurend oog van God. Bij lezing dacht ik voortdurend: dit moet toch leuker kunnen?" Veldhuis ploegde in twee maanden tijd de Bijbel door. De weerslag van de 'loodzware, soms deprimerende klus' is onder de titel Lang verhaal kort in de theaters te zien. Daarin vat de cabare tier, vervlochten met een persoonlijk verhaal, het 'Boek der boeken' samen in een voorstelling van twee uur. „Ik behoor tot de generatie Nederlan ders tussen de 35 en 50 jaar die religie loos is opgegroeid. Onze ouders trouw den nog in de kerk, maar die vochten zich in de jaren 70 al neukend in de zit- kuil vrij. Tegen ons zeiden ze: Zoek het lekker uit." Hoewel Veldhuis 'semi-atheïstisch' werd opgevoed, was hij gefascineerd door geloof en religie. „Het programma gaat ook over het gevecht tussen mijn vader en mij. Als jongetje van 7 vergaap te ik me voor de etalage van de Bij bel-In in Haarlem. Aan de gekruisigde Christus, figuurtjes die op hun knieën baden, hun lange gewaden. „Toen zei mijn vader: We gaan, hier hebben wij niks te zoeken. Op het po dium vertel ik waarom mijn vader, ka tholiek opgevoed, zo'n hekel had aan het geloof. Mijn moeder, opgevoed door nonnen, moest voor haar communie vasten. Toen ze geplaagd door honger wat broodkruimeltjes at, kwam Zuster Amelie binnen. 'Jij komt in de hel!' Zo ging dat." Veldhuis liet zich bijstaan door film maker en regisseur Maarten van Voorn- veld, een Bijbelkenner die de StatenBij- bel ter hand nam alsmede een theoloog en een predikant die het script ontde den van eventuele theologische onjuist heden. Bovendien schakelde hij een voorganger van een vrijzinnige gemeen te in 'die niet in God gelooft'. „De kerken in Nederland lopen onver minderd leeg, maar tegelijk ontploffen de kijkcijfers van The Passion. Hoe slech ter religie reclame voor zichzelf maakt - kijk naar IS, zie de katholieke broeders die hun poten niet thuis kunnen hou den - hoe meer het besef van godgevoel en zingeving toeneemt." maagden onder soldaten ver deeld. En Lot, die de vernieti ging van de zondige stad So dom overleeft, wordt door zijn dochters dronken gevoerd en verleid tot incest. Zet dat eens af tegen de anderhalve ko lom die het Kerstverhaal bevat. „In het Oude Testament is God een god der wrake. Hij stuurt hij het Joodse volk 40 jaar de woestijn in onder lei ding van Mozes, een reisleider met een kapotte TomTom. Uiteindelijk staan er De Bijbel dus. Het lijvige werk - Veld huis las de 'gewone-mensen-versie' - dat 3 miljoen letters bevat terugge bracht tot t20 minuten. Lachend: „Ik ben geen expert, maar heb me voor mijn generatie opgeofferd om het te le zen." Zoals gezegd, een opwekkende bezig heid was het lang niet altijd. „Ik was op pagina 10 van Genesis toen ik dacht: dit trek ik niet. Na het 'In den beginne' vloeit het eerste bloed: Kaïn die zijn broer Abel omlegt. En je vraagt je al snel af hoe de katholieken ooit bij het celibaat zijn gekomen. God stelt onom wonden dat de man niet alleen behoort te zijn. „Van de 2.000 pagina's gaan er sowie so 200 over seks. Ergens worden 32.000 maar 50.000 aan de poort van Jeruza lem - 600.000 man zijn omgekomen. En Mozes? Die mag niet eens naar bin nen. De rest onder aanvoering van Jo- zua wel, maar God verordonneert hem niemand in leven te laten. Voor een goe de steniging en onthoofding kun je al tijd in de Bijbel terecht. „Let wel: dit is dus de gids die ons moet verleiden tot het geloof. Openba ringen leest als een LSD-trip. Honderd duizend mensen die in een gigantische druivenpers tot moes worden gestampt. De stroom bloed uit de ton is 30 meter hoog en 300 kilometer lang. De hemel? Ik wil er nog niet dood worden gevon den." Gelukkig gloorde er hoop in het Nieuwe Testament. „Ze gooien het over een andere boeg. Jezus neemt alle zon den op zich, en we beginnen met een schone lei. De Bijbel had dus half zo dik kunnen zijn." Toch, constateert hij, is Christus een 'behoorlijk arrogante man'. Veldhuis: „Dat mag misschien wel als de zoon van God, hè? Wie kan dat op zijn CV zetten? Hij was tevens de Che Guevara van zijn tijd, een levensgevaarlijke revo lutionair. Jezus was een directief type, geen man voor de discussie. Hij vond zijn omgeving ook buitengewoon dom. 'Hoe vaak moet ik het nou nog uitleg gen', lees je dikwijls." Net zo interessant vindt Veldhuis de eeuwige worsteling van mens met de Bijbelse geboden. „Adviezen als: 'Ga niet met de vrouw van een andere man naar bed, dat kost je je leven. Ga liever naar de hoeren, dat kost je alleen wat geld'. Prachtig, zulke duizenden jaren oude adviezen. „De lol en luchtigheid zit 'm natuurlijk ook in de hedendaagse parallellen. De Bijbel maakt duidelijk dat de mens geen steek is veranderd. Zo is er een groep kooplui die Paulus wil vermoorden. Die preekt dat je helemaal niet naar de Tempel hoeft. Goed leven en geloven in Jezus is voldoende. De mannen die hem willen omleggen heb ben een zakelijk motief: ze verkopen zil veren tempeltjes. Die denken: daar gaat onze handel." Remco Veldhuis benadrukt dat bij Lang Verhaal Kort iedereen welkom is: van gelovigen tot ketters. Voor het gelo vige smaldeel verwacht hij een 'avondje relativeren'. „De Bijbel multi-interpreta- bel. De een leest het boek en begint een hulporganisatie voor vluchtelingen, de ander gooit een molotovcocktail door de ruit van een abortusarts. Maar één boodschap staat recht overeind: wees lief voor elkaar, behandel anderen zoals je jezelf behandeld wilt worden. Dat is toch wat we allemaal willen en voe len?" vrijdag 7 oktober 2016 dit moet leuker kunnen9 Arno van Gelder FOTO MILAN RINCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25