rllLTUUR 23 Het leven van zanger Nick Nicolai (18) is na het winnen van 'Holland's Got Talent' totaal veranderd. Gelukkig heeft hij vier steunpilaren: zijn vader, moeder, zus en broer. Ik zou heel graag een duet met Waylon opnemen. Van hem ben ik echt fan hier niet als vriend naar binnen hup pelt, wordt door ons naar buiten ge knuppeld'. De benjamin van het ge zin, Nick (18), verklaart de achter grond van de wandspreuken in enke le bondige zinnen: „Ik heb geen vrienden buiten ons clubje. Heb er ook geen behoefte aan. Het is goed zo. Dit ken ik." Het gezelschap rond Nick, sinds zijn deelname aan tv-talentenjacht Holland's Got Talent nationaal bekend als soulzanger Nick Nicolai, bestaat behalve uit moeder Els, uit vader Willem, zus Elisa en broer Jim. De laatste twee wonen niet meer thuis, maar de band is de laatste maanden alleen maar hechter geworden, bena drukt Nick. Hij wordt tijdens het bezoek van de verslaggever liefdevol bijgestaan door Els en Elisa. In de woonkamer waarin zwartlederen bankstellen en eikenhouten meubelen domineren, vormen ze bij afwezigheid van de twee andere mannen vanmiddag een drie-eenheid. Els en Elisa maken de zinnen af als Nick dreigt te stran den. Nick lijdt aan de ontwikkelings stoornis PDD-NOS en kan, zo zegt Els, 'het allemaal soms niet zo goed verwoorden'. Maar zijn moeder en zus lijken zijn gedachten te lezen en vertellen naadloos verder als Nick zijn relaas over zijn nieuwe bestaan als gevierd soulzanger beknopt sa menvat als 'heel leuk, hoor'. Els, nadat ze de loeiende wasma chine in de keuken heeft uitgezet en haar vier keffende maltezer leeuw tjes heeft gekalmeerd: „We genieten van elk optreden dat Nick geeft. Laatst nog in de Ziggo Dome, op een feest waar 15.000 man op afkwamen. Om dat allemaal te mogen beleven, heerlijk is het. Ik ben zo ontzettend trots op wat Nick doet. Je ziet hem groeien." Zijn ontwikkeling is met recht stormachtig te noemen. Begin dit jaar begon hij zonder veel verwach tingen aan talentenrevue Holland's Got Talent. Hij was bezig aan het laat ste jaar van zijn praktijkopleiding in de fiets- en autotechniek. Maar een carrière in die richting ambieerde hij niet. Hij wilde zingen. Op het tv-podium riep zijn ver schijning, niet meteen het evenbeeld van de huidige generatie posterboys in de pop, vergelijkingen op met bui tenlandse deelnemers als Paul Potts en Susan Boyle. Net als Nick op het oog outsiders, die de jury en vervol gens alle kijkers omverbliezen met hun stemgeluid. Dat Nick, die een verpletterende versie van Etta James' At Last als auditie overlegde, de show zou winnen was al ver voor de finale duidelijk. En dat allemaal met vertolkingen uit een genre dat in huize Scheel niet bepaald dagelijks uit de speakers kwam. Vader Willem luistert graag naar oude rockers als Bruce Spring steen en moeder Els draait alles 'van Elvis tot Frans Bauer'. Maar Nick vond zijn liefde voor de soul. Hij be gint aan een uitleg over het waarom, maar loopt halverwege vast. Zus Eli sa springt bij: „Hij is erachter geko men dat hij zijn gevoel helemaal kwijt kan in de soul." Nick knikt: „Ja, dat ja." Vier maanden na zijn overwin ning heeft Nick op zijn cv ook een trits optredens (van een campingkan tine in Rochel tot feesttent in Exloo), een eerste single (het op zijn lijf ge schreven Soul Manen een maande lijkse residentie in de talkshow van Humberto Tan (vanavond is hij weer te zien). Het succes heeft de wereld om Nick heen veranderd. Ineens sturen klasgenoten van zijn oude school hem via internet berichten. Of ze mee mogen naar een concert bijvoor beeld. Nick, die vroeger veel werd ge pest, is er voorzichtig mee. Hij houdt alle verzoeken af. Want zo duidt zus Elisa: „Die mensen komen gewoon op zijn succes af. Vroeger waren ze er niet voor hem. Nu hoeft het niet meer." En het groepje pesters? „Dat hoeft niet te komen met excuses", zegt Nick. „Dat is te laat. Ik heb het afgesloten. Ik ga nu door." Desalniettemin blijft in het oog van de storm, de familiale doorzon woning, alles zo veel mogelijk het zelfde. „Hier komt Nick tot rust", zegt Els, die haar baan als productie medewerker in een telefoonfabriek eraan heeft gegeven om haar zoon te begeleiden. Zal haar Nick ooit uitvlie gen uit hun vertrouwde burcht van zekerheden, saamhorigheid en opof feringsgezindheid? „Dat weet ik niet", zegt ze. „Voorlopig vind ik hem te jong om op zichzelf te wo nen. Maar wie weet vinden we in de toekomst een mooie plek voor Nick." Dat is van later zorg. Nicks toe komstdromen? „Voor altijd blijven zingen", zegt hij kordaat. En als het even kan een duet opnemen met Waylon. „Van hem ben ik echt fan." en idee van moeder Els was het. De lijfspreuk van het gezin Scheel moest op het muurtje tus sen de vestibule en de open keuken worden geschilderd. In het Spaans. „Dat is weer eens wat anders", vond Els. „We spreken zelf geen Spaans, maar ieder een begrijpt wat er staat." En nu leest iedere bezoe ker aan de rijtjeswoning in het Zuid-Hollandse Haastrecht: 'Unopara todos u todos para uno. Eén voor allen en allen voor En op het stucwerk bo ven de eet tafel: 'Wie AMUZ Ga naar pzc.nl/restaurantkaart voor de volledige Lijst met restaurants en profiteer direct. vrijdag 7 oktober 2016 Nick wil voor altijd blijven zin Stefan Raatgever FOTO SHODY CAREMAN 44 Nick Nicolai, winnaar van Holland's Got Talent 2016, met zijn hondje Katie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 23