De tol van de Brexit Bi V Lagarde: 'Groei is nu nog te laag en bereikt veel te weinig mensen' 18 ECONOMIE O Vleesindustrie wordt als risico gezien Een groep investeerders roept bedrijven als Unilever en Nestlé op in plantaardige vleesvervangers te investeren. In de schijnwerpers Wat moest dat 'mediavrouwtje' na 24 jaar krantenuitgeverij The Guar dian bij de Britse lowbudgetlucht vaartmaatschappij? De baas van aartsrivaal Ryanair zei destijds hardop wat velen over de transfer van Carolyn McCall dachten. Zes jaar geleden was er eigenlijk weinig dat goed liep bij Easyjet. De halve directie had na een machtsstrijd met oprichter Stelios Haji-Ioan- nou het veld moeten ruimen. Het personeel was murw gebeukt met be sparingen - zelfs de maaltijdporties voor ca binepersoneel waren verkleind. Piloten wer den opgezadeld met onhaalbare schema's. Vertragingen deden het imago geen goed. Een van McCalls eerste wapenfeiten was de personeelsporties weer vergroten. Ze schreef de piloten dat ze 'geen oranje Rya nair' wilde creëren. Het waren gouden zet ten. Easyjet ging zich ook op zakenreizigers richten en startte met stoelreserve- ringen. Haar vluchten door Eu ropa gebruikte ze om haar klanten en personeel te leren kennen. On derweg hielp ze de stewardessen met het ophalen van vuilnis. „Een geweldige ma nier om relaxt met ze te pra ten", zei ze. Vier jaar later presenteerde ze haar vierde re cordwinst op rij - en deden easy- Jets aandelen het op de beurs veel beter dan die van Ryanair. Zelf zag McCall nooit veel verschillen tussen kranten en vliegtuigen ('je werkt bij alle bei voor consu menten, met ei genwijs personeel'), behalve dat luchtvaart maatschappijen veel afhankelijker zijn van externe factoren. Dat voelt ze nu inderdaad. Door de terreuraanslagen en de Brexit (die voor hogere brandstofkosten zorgt, omdat ke rosine wordt afgerekend in dollars) ziet easy jet zijn jaarwinst met 28 procent dalen. Studie politiek, in Londen. Werd in 2010 Chief Executive van easyüet. Flitsen Philips Lighting Refresco Probiodrug edrijven die afhanke lijk zijn van de vee-industrie lopen serieuze financiële ri sico's, stelt een groep van veertig institutionele beleg gers. In een brief waarschuwen ze zestien internationale voe dingsbedrijven als Unilever, AholdDelhaize en Nestlé voor de gevolgen. „Onze huidige afhanke lijkheid van de vee-industrie om aan de wereldwijd groeiende vraag naar eiwitten te voldoen, is een recept voor een financiële, so ciale en milieucrisis," zegt Je remy Colier namens de beleg gers, samen goed voor meer dan een biljoen euro. Het gaat om on der meer Triodos Bank, Zweedse staatspensioenfondsen, de Britse verzekeraar Aviva en Robeco. Diëten De investeerders baseren zich op een recent onderzoek van de uni versiteit van Oxford. Daarin is be cijferd dat een wereldwijde ver schuiving naar diëten met min der vlees en meer fruit en groen te tot 2050 acht miljoen levens zou sparen en de uitstoot van broeikasgassen met twee derde zou verminderen. Dat zou de maatschappij 1,3 biljoen euro aan kosten voor gezondheidszorg en schade door klimaatverandering besparen. Ook de maatregelen die overheden nemen om de pro ductie van vlees en zuivel te ont moedigen, zien de investeerders als risico. Zo overweegt Denemar ken om een vleesbelasting in te voeren en wil China zijn vlees consumptie halveren. In Neder land wordt de veehouderij gecon fronteerd met steeds strengere re gels, aldus Peter van der Werf van Robeco. „Zo krijgen melkvee houders volgend jaar te maken met fosfaatrechten om het milieu te beschermen. De uitwerking van het Klimaatakkoord van Pa rijs zal op termijn tot nog strenge re wetgeving leiden. Die trend zien wij als een financieel risico, omdat de voedingsconcerns waar wij in beleggen onlosmakelijk met de intensieve veehouderij zijn verbonden. Hun productieke ten begint op de boerderij." Ook de schakels ertussen, zoals slach terijen, lopen volgens Robeco risi co's. Met de term 'zeepbel' trekken de investeerders een vergelijking met de kolen-, olie- en gasbedrij ven. Die zagen hun beurswaarde afgelopen jaren dalen. Doordat de zorgen om klimaatverande ring groeien en overheden inves teringen in groene energie aan moedigen, worden hun reserves aan fossiele brandstoffen minder waard. Tegelijkertijd zien de in vesteerders kansen in plantaardi ge alternatieven voor vlees en zui vel. De markt voor plantaardige „Ik vraag om actie", stelde Lagar de. „Elk land kan iets bieden. Ik wil dat elke minister, elke centra le bankier hier vertrekt met de vraag: wat kan ik doen om de groei te stimuleren? Die is nu al te lang te laag en bereikt te wei nig mensen." Lagarde benadruk te dat alle vormen van beleid moeten worden ingezet en dat overheden niet alleen kunnen leunen op centrale banken. Daar bij wees ze expliciet op Duits land, Canada en Zuid-Korea als landen die de financiële ruimte hebben om hun investeringen op te voeren. Landen met een krap pere begroting kunnen door met middelen te schuiven ook meer besteden aan onderwijs, onder zoek en infrastructuur, voegde ze daaraan toe. Het IMF vreest dat het uitblij ven van sterkere en beter verdeel de groei tot steeds meer verzet te gen internationale handel en sa menwerking zal leiden. Lagarde wees daarbij op de protectionisti sche neigingen van veel politici in Europa en de VS en waar schuwde dat die de economie juist verder in de put dreigen te brengen. „Handel is de motor van groei", stelde de Francaise. „Die moeten we niet beschadigen, dat zou economisch wanbeleid zijn. Maar we moeten wel zorgen voor een eerlijke verdeling binnen lan den, ook voor mensen die achter op dreigen te raken. Dat geldt niet alleen bij de handel, maar ook bij de veranderingen in de in dustrie en dienstensectoren door nieuwe technologie." In een turbulente tijd navigeerde Carolyn McCall easyüet weer omhoog. Voor het eerst kampt ze nu met slechte resultaten. Annemieke van Dongen a Geboren in 1961, India. Begon in 1986 bij The Guardian als planner. Promoveer de tot directeur. Een voorstel om vluchten van Air Fran- ce-KLM van Schiphol over te hevelen naar Parijs ligt 'niet op tafel'. Dat zei staatssecre taris Sharon Dijksma (Infrastructuur) giste ren. Het kabinet houdt de belangen van KLM goed in de gaten, voegde ze eraan toe. Unilever sluit zijn ontwikkelingsvestiging in Vlaardingen en hevelt de werkzaamhe den over naar andere vestigingen, zoals Wageningen. Het concern zegt de 800 medewerkers binnenboord te houden. O vrijdag 7 oktober 2016 'Stop geld in de Het lichtbedrijf liftte mee op overnamege ruchten rond concurrent Osram. De bouwonder neming is de dip van begin juli al weer ruim schoots te boven. De investeer ders Ferskur Hol ding, Tamoa en 3i verkopen acht miljoen aandelen van de bottelaar. Het biotech nologiebedrijf wil 745.000 nieuwe aandelen uitge ven. O o o Annemieke van Dongen Plantaardige biefstuk, ontwikkeld door Universiteit Wageningen, WASHINGTON Elk land kan iets doen om de economische groei te stimuleren en om te zorgen dat die groei beter wordt verdeeld. Dat stelde de topvrouw van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF), Christine Lagarde, gisteren bij de aanvang van de jaarvergade ring van het IMF en de Wereld bank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19