Tommy Wieringa Hoofden B Haytema heeft 'geluk' met drie maanden cel MORGEN de Suske en Wiske geschreven door Carlo Boszhard 17 Kijk voor verkooppunten op pzc.nl/suskewiske uiten keek ik nog een tijd je naar de mensenkudde die het station uitstroom de. Het is niet gemakkelijk om hel dere gedachten te hebben over de rol van de islam in de wester se wereld. Ik probeerde het on derweg van Schiphol naar Lon den, en ging er nog een tijdje mee door in de metro die me van de luchthaven naar Padding- ton Station bracht. Ik dacht aan politicologe Machteld Zee, die in de krant vertelde over haar on derzoek naar shariaraden in En geland. Ze bezocht zittingen van islamitische rechtbanken en con cludeerde dat het religieuze rechtssysteem op gespannen voet staat met seculiere westerse rechtspraak. Vrouwen moeten polygamie en huiselijk geweld ac cepteren, kinderen worden bij een scheiding aan de gewelddadi ge vader toegewezen. moskeeën die onder het Turkse Presidium voor Godsdienstza ken Diyanet ressorteren. De imams fungeren als partijfunctio narissen van de AKP. Voor de in tegratie van Turken is dat funest. Drie generaties zijn niet langer voldoende om in het land van aankomst op te gaan. In de Volks krant van 18 juli noemt de Turks-Nederlandse ondernemer Feysel Uz zich beslist geen Ne derlander, ook al werd hij hier 36 jaar geleden geboren. 'Ik voel me echt een Turk', zegt hij. 'Mijn kin deren zijn Turks en hun kinde ren zullen ook Turks zijn. Al weet ik natuurlijk niet wat er over honderd jaar gebeurt.' Turken, tot in de eeuwen der eeuwen, als het aan Diyanet ligt. Het is intussen van het groot ste belang om streng onder scheid te blijven maken tussen Naast een celstraf van drie maan den moet Haytema 105 dollar boe te betalen vanwege het onderbre ken van de ceremonie. De dertien dagen die de Fries uit Wons al vastzat, worden van zijn drie maanden cel afgetrokken. Volgens hoogleraar Aziatische studies aan de Universiteit Nijme gen, Paul van de Velde, heeft Hay tema nog geluk gehad. „Ik had een paar jaar cel verwacht. Tot in de 18de eeuw kon je hier zelfs de doodstraf voor krijgen. Dat is lang geleden, maar het geeft aan: Myan mar is een zeer streng boeddhis tisch land. Monniken staan in gi gantisch hoog aanzien. De 'pa- li-taal' die die monniken aan het uitspreken waren, heeft magische kracht. Het reinigt de omgeving en jaagt demonen weg. Als je dat verstoort, heb je echt een groot probleem." Haytema was met zijn vriendin op vakantie in het Aziatische land (voorheen Birma). De versterker hing vlakbij Haytema's kamer in de Four Rivers B&B in de stad Mandalay. Vanwege de herrie die de versterker veroorzaakte, liep Klaas rond 10 uur 's avonds naar buiten en trok nietsvermoedend de stekker uit een installatie. Hij was boos omdat hij wakker werd van het lawaai. Gelijk daarna werd het rumoerig voor zijn hostel en werd hij opgepakt. Haytema is niet de eerste Neder lander die door een stommiteit in de nesten raakte. Vergelijkbaar is de zaak van Dylan Snel uit Anke veen, in juni 2015. Hij liet zich naakt fotograferen bovenop de hei lige Maleisische berg Kinabalu. Ook hij werd gepakt voor heilig schennis. De Maleisische rechter liet hem gaan met 'slechts' drie da gen cel en 1.200 euro boete. Volgens Van de Velde zijn Malei sië en Myanmar niet met elkaar te vergelijken. „Boeddhisme wordt in Myanmar veel strenger beleefd dan de islam in Maleisië. Boven dien is die berg in Maleisië een soort volksgeloof, niet een offici eel religieus dogma. Maleisië is ook veel moderner." Juist over zulke vaders las ik onlangs het proefschrift Meiden met lef van cultureel antropoloog Lenie Brouwer, waarin fysiek ge weld jegens ongehoorzame Turks-Nederlandse en Marok kaans-Nederlandse dochters structureel lijkt. Brouwer onder zoekt waarom zulke meisjes van huis weglopen, waarmee ze ver lies van eer en verstoting uit de familie riskeren. De bevelshuis houding van thuis staat op ge spannen voet met de vrijere mo raal van het omringende land, de meisjes willen zowel loyaal zijn aan de familie als zich ontworste len aan sociaal-religieuze dwang. In veel gezinnen is het religieuze conservatisme toegenomen, waar juist meisjes onder lijden. Volgens Machteld Zee is de in vloed van de fundamentalisti sche islam toegenomen door de Moslimbroederschap en de Ara bische oliestaten die duizenden imams stuurden en lesboeken en moskeeën financierden. In Nederland geldt dat voor ledereen zag zichzelf bloedend op de grond liggen, op zoek naar zijn ledematen een monotheïstische dwanggods- dienst enerzijds en miljoenen moslims anderzijds die geen en kele behoefte hebben aan ideolo gische scherpslijperij. 'Moslims', zegt de gematigde Britse moslim Maayid Nawaz nog eens, 'zijn heel verschillend, je hebt er secu- lier-gezinden onder, homosek suelen, enzovoorts. Ikzelf bijvoor beeld ben niet alleen moslim maar ook liberaal en Europeaan.' Toen ik de metro in Padding- ton Station verliet en geleidelijk aan tot de conclusie kwam dat je misschien wel twee hoofden no dig had om het allemaal te begrij pen, klonk boven mijn hoofd de mededeling dat reizigers werd verzocht het station onmiddel lijk te verlaten. De oproep werd monotoon herhaald, beveiligings mensen sloten de perrons af. Steeds haastiger ging iedereen de trappen op - ik noteerde dat de paniek begon op het moment dat enkelen begon nen te rennen. De angst sprong over als griep, ie dereen zag zichzelf bloe dend op de grond lig gen, op zoek naar zijn ledematen. Ik haalde adem, de zon scheen, ik leefde. Vanaf 8/10 in de winkel vrijdag 7 oktober 2016 heeft drie maanden cel gekre gen van de rechter in Myanmar wegens 'beledigen van de reli gie'. Een zware straf, vergeleken met 'vergelijkbare' zaken. „Toch heeft hij geluk gehad", zegt hoogleraar Paul van de Velde. Victor Schildkamp Mandalay/Nijmegen Klaas Haytema kreeg naast celstraf ook 105 dollar boete, foto afp Klaas Haytema uit Friesland SUSK€t«WISK€ DE GRANDIOZE GITAAR SüSKEcnWISKE DE CHARMANTE CHIRURG SUSK€eNWISK€ DE PIENTERE POP SUSK€*nWISK€ DE TOLLENDE TOVERKOL Nu verkrijgbaar Nu verkrijgbaar Nu verkrijgbaar Nu verkrijgbaar Nu verkrijgbaar SOS KINDERDORPEN Een liefdevol thuis voor ieder kind Hiermee steunt u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 18