'Uit voorzorg niet op kunstgras spelen' effeweg.nl Fjordencruise Noorwegen 15 www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 BOEK NU! MIS DIT NIET! O Affl 'Op jacht naar het Noorderlicht^ VOOR: €1099,- In Nederland liggen in totaal bijna 2.000 voetbalvelden van kunstgras. Wat er tussen de sprie ten verstopt zit, weet lang niet ie dereen, maar het is in feite che misch afval: vermalen autoban den. Dat betekent dat voetballers duiken, sliden en vallen op velden met rubberen korrels vol giftige stoffen zoals zink, lood, benzeen en ook PAKS, een verzameling chemische stoffen die kanker kan veroorzaken. Terwijl andere rubbers die met de huid in contact komen - speel goed bijvoorbeeld - aan strenge ei sen moeten voldoen, geldt dat niet voor kunstgras. Van den Berg, werkzaam bij de Universiteit Utrecht: „De industrie heeft druk op de overheid uitgeoefend om daarvoor te zorgen. Daardoor kun nen er in die korrels waardes zit ten die tien tot honderd keer ho ger zijn dan is toegestaan voor speelgoed." De vermalen autobanden bootsen het effect na van een echt veld. De bal stuitert er hetzelfde en ze zijn goedkoper dan het alter natief: kurk en kokos. Bovendien werd er lange tijd vanuit gegaan dat het spul net zo veilig is, op ba sis van een onderzoek in opdracht van het RIVM. Het bleek het startschot voor de massale aanleg van de velden - pas later werd duidelijk dat het onderzoek helemaal niet zo be trouwbaar is. Slechts zeven vol wassen voetballers speelden 2,5 uur op het veld, een deel van hun urinemonsters was terzijde ge schoven. Van den Berg: „Een twee de- of derdejaars student zou al signaleren dat dit niet in orde is." Maar nieuw onderzoek laat voor lopig nog op zich wachten. De Eu ropese Commisie heeft een litera tuuronderzoek ingesteld, maar dat mt j vm r. - betekent dat alleen oude onderzoe ken onder de loep worden geno men. Terwijl er wordt gesnakt naar tests die écht duidelijk ma ken wat voor effect het spelen op kunstgras op de gezondheid heeft. „Zo is er bij dat onderzoek in op dracht van het RIVM niet gekeken naar de effecten op kinderen, ter wijl we er in het algemeen van uit gaan dat die gevoeliger zijn." De link met leukemie en lymfeklierkanker wordt gelegd, bij voorbeeld door een arts in Ameri ka, die zag dat veel van haar jonge patiëntjes die aan die ziekte leden keepers bij een voetbalteam wa ren. Juist deze spelers liggen extra veel in het gras en komen vaker dan hun teamgenootjes in aanra king met de korrels. In Engeland houdt de vader van een door ziekte getroffen keeperof er nog meer zijn zoals zijn zoon Maar doordat gedegen onderzoek ontbreekt, kan geen direct ver band gelegd worden tussen leuke mie en kunstgrasvelden met ver malen autobanden. Het probleem is dat we gewoon te weinig weten. Wat betreft de KNVB wel, die de onrust serieus neemt maar er nog niet van uitgaat dat de vel den onveilig zijn. Van den Berg zegt het tegenovergestelde. „Zo lang er geen duidelijkheid is, moet je er misschien uit voorzorg voor kiezen niet op deze velden te spelen, hoe vervelend dat ook is en hoe veel sociale gevolgen er ook zijn. Als het stoplicht op rood staat, steek je ook niet over. En misschien is het licht nu wel oran je of groen, maar wetenschappe lijk gezien weten we dat simpel weg niet." Als kinderen, vooral keepers, het veld op gaan, dan adviseert de toxicoloog in elk geval een stel handschoenen en beenbescher mers aan te trekken. Op die ma nier maakt de huid minder con tact met de korrels. 'Bang dat er geen onderzoek wordt gedaan' Vertrekdata 2016 Vertrekdata 2017 Inclusief: 8 DAAGSE EXCURSIEREIS VAN: vrijdag 7 oktober 2016 Bij ouders van voetballende kin deren zit de schrik er in, nu blijkt dat duizenden velden van kunst gras giftige stoffen bevatten. Is het nog veilig kinderen het veld op te laten gaan? Toxicoloog Martin van den Berg beant woordt de meest prangende vra gen. Carla van der Wal Utrecht Wat zit er precies in dat kunstgras? 2 Waarom wordt dat spul ge bruikt? twin r» Kunstgras bij voetbalclub SHO in Oud-Beijerland.FOTOARiE kievit 3 Wat voor risico's lopen voetballers? 4 Moet ik mijn kind nog laten voetballen? Maaike Bruggeman is moe der van een keepertje en is zich kapot geschrokken door de uitzending van tv- programma 'Zembla' over mogelijk giftige velden. „Ik ben er misselijk van. Het kan niet waar zijn, dacht ik. Je denkt er goed aan te doen, je kind te laten spor ten en als keeper bij de F'jes geniet hij er heel erg van." Nu blijkt dat het mis schien gevaarlijk is. En van avond staat er weer een trai ning op het programma, waarbij haar zoon zijn oefe ningen deels liggend op het veld doet. Moet ze hem la ten gaan of de sport afne men waar hij van houdt? „Het is echt een spagaat. Ik heb vragen gesteld aan de gemeente, maar nog geen antwoord gekregen. Ik ben bang dat dit overwaait en er geen serieus onderzoek wordt gedaan. Eigenlijk is het schandalig." Brugge man is niet alleen met haar zorgen. Bij voetbalclubs, de KNVB en gemeentes ko men vragen binnen. Deze reis zal een onuitwisbare indruk op u achterlaten. U ziet het winterlandschap van Noorwegen vanaf het spoor en het water. We doorkruisen het land twee keer per trein, waarbij u onophoudelijk wordt getrakteerd op schitte rende vergezichten en leggen een deel van onze reis af met de 'oude Postboot' Hurtigruten - één van de mooiste cruises ter wereld. Dit wordt gecombineerd met bezoeken aan Oslo, Bergen en Trondheim. Wie weet, ziet u bij helder weer het Noorderlicht! DAG 1 Vanaf ons verzamelpunt vertrekken we via Noord-Duits- land naar ons overnachtingshotel nabij Kopenhagen. DAG 2 Na het ontbijt vervolgen we onze reis. Via een korte over tocht bereiken we Zweden en rijden we richting Noorwegen. Aan het einde van de middag arriveren we in ons hotel nabij Oslo. DAG 3 In de ochtend brengen we een bezoek aan de Noorse hoofdstad Oslo. In de middag nemen we de trein die ons naar Bergen zal brengen. Geniet van een adembenemend landschap! DAG 4 Vandaag bezoeken we de stad Bergen. Aan het begin van de avond gaan we aan boord van de wereldberoemde Hurtigruten. DAG 5 Verblijf aan boord van de Hurtigruten, bewonderde prachtige vergezichten op de Noorse fjordenkust. In Alesund heeft u de gelegenheid het stadje te ontdekken. DAG 6 In de ochtend arriveren we in de voormalige Noorse hoofd stad Trondheim. Vanuit Trondheim nemen we de trein naar Oslo. DAG 7 Vanuit Oslo komen we aan in Zweden. Langs de kust rijden we verder voor de overnachting nabij Kopenhagen. DAG 8 Via een korte overtocht rijden we terug richting Nederland. Op ons verzamelpunt kunt u deelnemen aan het af scheidsdiner. Vervolgens wordt u naar uw opstapplaats gebracht. TRONDHEIM ALESUND I BERGEN 9 X-'"~'UoSLO 4 november€1099,- 18, 25 februari €1099,- 17 maart €1099,- y/ 5 hotelovernachtingen y/ 2 overnachtingen aan boord van de Hurtigruten y/ 7 maal ontbijt en 5 maal diner y/ Treintickets Oslo - Bergen en Trondheim - Oslo y/ Stadstours Oslo, Bergen en Trondheim o.l.v. een gids y/ Alle noodzakelijke overtochten y/ Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider y/ Vervoer per Comfort Class touringcar Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf en p.p. o.b.v. 2 personen. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 16