12 NI Zijn vader en oma mochten aanvankelijk niet weten dat hij op ballet zat RocJrfquez van der Zee (14) staat als een Haagse Billy Elliot in de halve finale van 'Superkids'. Met zijn vader, voetbalman in hart en nieren, misschien wel als grootste fan. II Ik heb geleerd mij niets aan te trekken van wat anderen vinden wereld die ik niet ken", zegt hij. „Maar Rodriquez is een talent dus waarom zou ik hem tegenhouden? Bij het voet bal begeleid ik jongens van zijn leeftijd en die schreeuwen vaak al moord en brand bij een geringe blessure. Ze kun nen een voorbeeld nemen aan mijn zoon, want dans is fysiek stukken zwaarder dan voetbal. Met zijn bewe gingstechniek zou Rodriquez een goe de keeper kunnen zijn, maar ja, hij heeft echt niks met voetbal." Na groep 6 verhuisde het jonge talentje van de basisschool naar de balletafdeling van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. „Op school werd ik gepest", zegt hij. „Een jongen die danst, dat vinden ze maar een homo. Op het conservato rium zit ik met gelijkgestemden." Hij herkent zich helemaal in het ver haal van de film Billy Elliot. Toch kwam Rodriquez niet in aanmerking voor de hoofdrol toen de musicalversie ervan in Nederland speelde, omdat hij vier centimeter te lang was. „Mis schien maar goed ook, want ik kan ei genlijk helemaal niet zingen", zegt hij nu. Zoals de Billy Elliot uit de film zon der gêne zijn danspassen uitvoert in de straten van de Britse mijnwerkers- wijk, zo poseert Rodriquez gewillig voor de fotograaf in het trappenhuis van de flat waar hij met zijn familie woont. De ouders en zus kijken toe, hond Timmy loopt kwispelend om hem heen. Niets aan dit trotse en har monieuze gezin wijst op de moeilijke jaren die zij achter de rug hebben. Vier jaar geleden kreeg Richard een hartaanval en twee jaar geleden ver loor hij zijn baan bij een reoganisatie. Maar hij is supertrots op zijn zoon, hoe ongemakkelijk en afkeurend twee pas serende flatbewoners ook wegkijken wanneer zij de jongen een pirouette in de hal zien maken. Zwaar „Ik heb geleerd mij niets aan te trek ken van wat anderen vinden of den ken", zegt de 14-jarige danser. „Ik krijg soms opmerkingen naar mijn hoofd ge slingerd, maar word daar alleen maar sterker van. Er zijn wel momenten ge weest dat ik wilde stoppen met dan sen. Dat heeft niets te maken met de buitenwereld, maar omdat de oplei ding zo zwaar is. Ik doe havo op het conservatorium en dat is iedere dag zes uur les, daarna anderhalf uur ballet en nog eens anderhalf uur andere dans- disciplines. Vanaf volgend jaar komt daar ook nog de zaterdag bij." Na het meespelen in een kerstpro- ductie van dansgezelschap De Dutch Don't Dance Division dreigde Rodri quez de handdoek in de ring te gooien omdat hij 'effe geen zin had'. Totdat de tv-producent hem vroeg mee te doen aan Superkids. „Door het programma wil ik weer verder gaan. Ik weet ook dat ik door Superkids aanbiedingen ga krijgen. Ik heb veel lieve reacties gekre gen van kijkers. Ook van oud-klasge nootjes van mijn basisschool. Nee, de pestkoppen zitten daar niet bij." Jurylid Carlo Boszhard van de RTL-talen- tenjacht Super kids hield het vorige week niet droog na de solo van het jonge danstalent Rodriquez van der Zee. „Er zijn heel veel jongens die dit ook zouden kunnen of hiervan dromen, maar niet het lef hebben", zei hij en schoot erbij in tra nen. Het 14-jarig danstalent deed Boszhard denken aan zijn eigen jeugd, waarin hij op jazzballet zat en negatieve reac ties naar zijn hoofd kreeg. Rodriquez van der Zee lijkt in al les op de filmheld Billy Elliot, een jongen uit een Brits mijnwerkersmi lieu die tegen de stroom in een car rière als balletdanser ambieert. Vrij dagavond staat de Haagse versie in de halve finale van het televisiepro gramma. „Mijn droom is te worden toegelaten op de Royal Ballet Aca demy in Londen en later danser te worden bij het Nationale Ballet", zegt hij. Rodriquez' moeder Marleen danst al haar leven lang. Voor de lol, maar de laatste jaren ook pro fessioneel door bewegingsles aan ouderen te geven. Voor vader Ri chard - in het dagelijks leven ver keersregelaar - is voetbal zijn lust en zijn leven. Hij begeleidt de jeugd van ADO Den Haag, is fer vent supporter van die club en ook actief als scheids- en grens rechter. Voetballer in de dop Groot was zijn vreugde toen hij een kleine anderhalfjaar na doch ter Consuela (inmiddels 16) een zoon kreeg. Een voetballer in de dop was geboren, maar het jonge tje koos al vroeg voor ballet. „Rodriquez was drieënhalf jaar toen ik in hem al een danser zag", zegt Marleen. „Ik heb hem een half jaar lang stiekem meegenomen naar les. Zijn vader en oma mochten het aanvankelijk niet weten, want ik was bang voor negatieve reacties." Vader Richard moest inderdaad wel even aan het idee wennen. „Het is een vrijdag 7 oktober 2016 apetrots op balletzoon Voetba Rodriguez van der Zee Nico Heemelaar Vader Richard, zus Consuela en moeder Marleen zijn trots op hun zoon en broer Rodriguez van der Zee (14). foto frank jansen De tweede halve finale van het pro gramma Superkids is vanavond om 20.30 uur te zien bij RTL4. Den Haag 60/64 hal 72 tertaszijde !50tertasnjae

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 13