Oordeel zelf 9 r? Als je hier blijft en je past je aan, kun je het ver schoppen. Kun je burgemeester van Rotterdam worden mgeslagen. Ziekenhuizen moeten zich meer specialiseren, zodat we complexe operaties alleen doen op plekken die daar op zijn toegerust. En in de ouderenzorg is er veel te winnen door te kijken waarom het in het ene tehuis zo veel beter gaat dan in het andere. Ik heb verpleeg huizen gezien die met het zelfde geld topkwaliteit kunnen leveren. Waarom zijn zij niet de standaard?" „Dat staat in onze grondwet. We heb ben in Nederland eerlijke kansen voor iedereen. Ongeacht je geloof, sekse, seksuele geaardheid of huids kleur. We hebben scheiding van kerk en staat en vrijheid van me ningsuiting. En nu komt het: steeds meer mensen zijn bang dat onze sa menleving verandert en we conces sies doen aan die waarden. Dat je als vrouw maar beter niet met een korte rok door een bepaalde straat kunt lo pen. Dat is onacceptabel. Buiten staanders die zich ergeren aan hoe wij het hier met elkaar geregeld heb ben, moeten zich afvragen of ze wel in Nederland willen blijven. Als ze gaan, zal ik ze niet tegenhouden. Maar als je blijft en je past je aan, kun je het ver schoppen. Kun je bur gemeester van Rotterdam worden." „Als het aan mij ligt, waait er een an dere wind de komende jaren. Weg met het integratiebeleid van de afge lopen dertig jaar en door op de weg zoals we die onder dit kabinet zijn ingeslagen. We gaan strakker norme ren. Mijn boodschap aan vluchtelin gen of derde generatie Turken of Ma rokkanen die moeite hebben met ons land, is: maak de afweging of je hier wilt blijven." „Door op scholen onze waarden over te brengen. Dus ook aandacht voor homoseksualiteit en dat dat normaal is. Door mensen die discri mineren te vervolgen. Door haatpre- dikers te weren. Dat wie niet inbur gert, geen paspoort krijgt. Nu staan internationale verdragen dat nog in de weg, maar die moeten we aanpas sen. Dat je pas na tien jaar kunt natu raliseren. Dat je geen bijstand krijgt als je geen Nederlands spreekt. En tenslotte dat we overlast in wijken zoals in Maassluis harder bestrijden. Daar hoeven we de wet niet voor aan te passen, die moeten we handha ven." „Nee. Het is heel belangrijk dat als grote groepen van buiten naar een land komen, je duidelijk bent over wat wij belangrijk vinden. De afgelo pen jaren hebben we dat te veel met een muizenstemmetje gedaan. Dat moet met luide stem. Anders weten mensen ook niet waarin ze moeten integreren. Wij moeten onze nor men en waarden overeind houden, zodat zij weten wat van hen ver wacht wordt." „Dat cartoonisten niet meer alles dur ven maken wat ze willen. Dat is erg. Ik ben zelf niet van het beledigen. Ik hou er niet van andere mensen bela chelijk te maken om hun geloof. Het is een vorm van beschaving dat niet te doen. Maar als een cabaretier dat wel wil doen, kun je in Nederland heel ver gaan. Ik ben tegen inperking van de vrijheid van meningsuiting. Dan wordt Nederland juist onveili ger. Het wordt toch gezegd en ge daan, maar dan weet ik niet meer door wie en waar. Dan kan ik het nier meer bestrijden. Je mag ook zwaaien met een Turkse vlag tijdens een demonstratie, ook al krijg ik er een ongemakkelijk gevoel van. Het mag. De grens ligt daar als je de wet overtreedt en een journalist het wer ken onmogelijk maakt. Dat mag niet. Nederland is geen cafetariamodel, waarbij je kunt kiezen het ene recht wel te gebruiken en je te verzetten te gen het andere." vrijdag 7 oktober 2016 -'ïf'it la U maakt zich druk om de Nederland se identiteit. Wat is dat volgens u? En als je blijft en je past je niet aan? Maar hoe gaat u mensen beter laten integreren? Is het niet heel onliberaal om normen en waarden algemeen op te leggen? Waaruit blijkt dat we concessies doen aan onze waarden? Lees de volledige tekst van het plan-Rutte op pagina 10&11 en reageer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10