'Ik heb Mila nu veel meer te bieden' N onzekerheid is het nadeel' 9 Nederlander eet evenveel zout als tien jaar geleden I et toen Rory en haar man Huib zich erbij I neerlegden dat hun kinderwens onvervuld zou blijven, gebeurde het toch. Rory werd op haar 40ste zwanger. Nu loopt er een lief, klein meisje van 4,5 rond in huis: Mila. „Ergens hou je altijd een tikje hoop", vertelt Rory (46). „Maar we hielden er re kening mee dat we gewoon met z'n tweetjes op 3-hoog in Amsterdam zouden wo nen. Het was zo spontaan en onverwachts. We zijn dank baar en blij." Ze kent Huib al sinds ze 20 was. Twaalf jaar later trouwden ze. Rory had altijd wel het gevoel dat ze moe der wilde worden, maar het had in die fase van haar le ven nog geen prioriteit. „Ik was vooral bezig met car rière, een huis kopen, een au to. De kinderwens schoven we steeds vooruit. Toen we getrouwd waren, waren we er bewust mee bezig, maar lukte het niet. Dat was soms heel verdrietig." Wie de 30 gepasseerd is, wordt vaak geacht aan kinde ren te beginnen. Ook Rory kreeg die vraag geregeld. „Dat soort opmerkingen vind ik ronduit vervelend. Ik hou niet van die hokjes geest. Ik vond het soms moeilijk om te horen als vriendinnen zwanger wa ren. Je loopt ook niet te koop met je kinderwens." In haar omgeving was ie dereen dolblij dat het alsnog lukte een kind te krijgen. Al le sombere verhalen over de gezondheidsrisico's negeer de ze. Ze heeft een nekplooi- meting gedaan om het risico op afwijkingen te testen, maar nog voor de uitslag wist ze dat ze het kind zon der meer wilde houden. „Omdat ik wist dat het waarschijnlijk ons enige kind zou zijn", zegt ze. „Tij dens de zwangerschap heb ik bewust weinig over de ri sico's gelezen." De uitslag was gelukkig goed. Daarom heeft ze geen vruchtwaterpunctie meer ge daan, ook al waren er men sen die dat onverstandig von den. „Ik heb afstand geno men van de mensen die met Het eerste jaar na de geboorte was wel heel pittig hoor. Dan merk je dat je geen 18 meer bent. Ik wist niet wat moe zijn was negatieve verhalen kwamen of twijfels hebben bij een zwangerschap op latere leef tijd. Ik denk graag positief en dat wil ik ook overbren gen op onze dochter", zegt Rory. „Mensen moet niet zo ver oordelend zijn. Het kan zijn dat iemand op latere leeftijd moeder wordt, omdat het niet lukt, of omdat ze er be wust mee wacht. Als ie mand op haar 60ste moeder wordt, vind ik dat natuurlijk ook apart, maar wie ben ik om dat te veroordelen?" Op haar blog (www.4oen- voorheteerstmoeder.nl) - ge nomineerd voor de Viva 400 Award - krijgt ze veel posi tieve reacties. Ook van doch ters die het leuk vinden en nu snappen wat hun moe der heeft doorgemaakt. „Het eerste jaar na de geboorte was wel heel pittig hoor. Dan merk je dat je geen 18 meer bent. Op slaapgebrek was ik niet echt voorbereid. Mila huilde veel en ik moest dag en nacht om de twee uur borstvoeding geven. Ik wist niet wat echt moe zijn was." Daar staat een brok le venservaring tegenover en nieuwe uitdagingen. Ze schrijft kinderboeken en heeft een kinderyoga-bord- spel ontwikkeld. „Het voordeel is dat je als oudere moeder al heel veel hebt meegemaakt in je le ven, qua werk, wonen, rei zen. Niet dat jongere moe ders minder verantwoorde lijkheid voelen, maar ik heb Mila nu veel meer te bieden dan toen ik als 20-jarige tus sen allerlei banen door flad derde. Ik denk dat vrouwen op latere leeftijd ook iets meer bezig zijn met kwali teit van leven, zoals gezond eten." Hoewel ze vroeger droom de van een groter gezin, wist Rory na de geboorte van Mi la dat een tweede kind niet realistisch was. „Bij ons is het glas altijd halfvol. We tel len onze zegeningen. Er had van alles mis kunnen gaan, maar we hebben nu een mooi, gezond kindje." nemerschap op te bouwen en ons te ontwikkelen. Door alle moeders om mij heen heb ik ook een veel beter idee gevormd hoe ik mijn kind wil op voeden én wie ik naast het moeder schap wil zijn." Overigens zou ze haar dochter aan raden iets eerder aan kinderen te be ginnen, biecht ze op. „Als ze pas op haar 40ste aan kinderen begint, zijn wij 80. Hoe gaaf zou het zijn om mijn kleinkind te zien opgroeien? Ik zie aan mijn eigen ouders hoe ze van Daantje genieten." De hoeveelheid zout die Ne derlanders dagelijks binnen kregen, is nog net zo hoog al tien jaar geleden. De inname ligt daarmee nog steeds ruim boven de aanbevolen maxima le hoeveelheid, meldt het RIVM op basis van onderzoek. Het instituut meet om de paar jaar bij volwassenen hoeveel zout, jodium en kalium zij da gelijks binnenkrijgen. Volgens de onderzoekers is de jodium- inname tussen 2006 tot 2015 afgenomen, met 37 procent bij mannen en 33 procent bij vrou wen. Toch is het risico op een tekort volgens het RIVM klein. Jodium is onder meer belangrijk voor een goede stof wisseling. De kaliuminname, belangrijk voor regulering van de bloeddruk en vochtbalans, is ongeveer gelijk gebleven. De Hartstichting, Nierstich ting en de Consumentenbond 'betreuren' het dat de zoutin- name niet is gedaald. Volgens hen is 80 procent van de hoe veelheid zout die mensen bin nenkrijgen afkomstig van be werkte voedingsmiddelen. ZWEMWEDSTRIJD Levenslang voor moord op actrice Actie voor patrijs Geld voor ambulance Cel in voor smokkel donderdag 6 oktober 2016 Rory Lobke Rooswinkel en Daantje. FOTO MARCO OKHUIZEN DEN HAAG r>-s Varkentjes trekken baantjes in een zwembad in de Chine se stad Guangzhou in de provincie Guangdong. Ze doen mee aan een wedstrijd in een pretpark, ter vermaak van de bezoekers, foto reuters LONDEN Een Britse rechtbank heeft een 49-jarige man tot levenslang veroordeeld voor de moord op de actrice Sian Blake en hun twee kinderen. Blake was be kend van haar rol in de populai re Britse tv-serie EastEnders. De veroordeelde man, Arthur Simpson-Kent, stak de actrice (43) en zijn twee zoontjes van 8 en 4 jaar in december vorig jaar dood in hun huis in Londen. Hij verklaarde dat hij de moorden had begaan omdat de vrouw hem met de kinderen wilde ver laten. ZEIST Om de patrijs te be houden voor Neder land beginnen diver se natuurorganisa ties het internatio nale beschermings project PAR TRIDGE. In ons land is de populatie sinds de jaren 70 met 95 procent ge krompen. Voor het hele project is 4,5 miljoen euro be schikbaar. Bedoe ling is voorbeeldge- bieden in te richten waar de patrijs kan gedijen. DEN HAAG Minister Edith Schip pers (Volksgezond heid) trekt extra geld uit voor de ambulan cezorg. Door bijna 16 miljoen euro vrij te maken, wil zij ervoor zorgen dat vanaf 2017 in elke regio vol doende ambulances beschikbaar zijn. Twintig soennieten zijn gis teren bij vergissing gedood bij de Iraakse stad Mosul. De piloot van het vliegtuig dat de aanval uitvoerde, zag de groep aan voor IS-strijders. BRUGGE Een Nederlander van Syrische origi ne is gisteren door een rechter in Brug ge wegens men sensmokkel veroor deeld tot een cel straf van drie jaar, waarvan de helft voorwaardelijk. Vol gens de rechter wil de Ghadi J. (32) een minderjarige Syriër met een val se Griekse identi teitskaart in okto ber 2015 met de veerboot naar En geland brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9