NIEUWS 7 VLUCHTELINGEN REDDINGSACTIE De foto's op deze pagina's zijn gemaakt op maandag 3 oktober. Maar het had net zo goed vorige week kunnen zijn geweest, drie maanden geleden of volgende week donder dag. Elke dag vertrekken er vanaf de kust van Libië, een min of meer open grens van 1.100 kilometer, boten, bootjes en vlotten naar Ita lië. De tactiek is steeds hetzelfde en vrij sim pel. Er worden zo veel mogelijk mensen op een boot gepropt, ze krijgen benzine mee voor zo'n 20 kilometer (precies genoeg om in internationale wateren te geraken), en moe ten dan maar hopen dat passerende schepen of de kustwacht ze oppikt. Op deze manier zijn er sinds begin dit jaar zo'n 132.000 men sen in Italië aangekomen. Iets meer dan 3.000 overleefden het niet. Deze maandag onderschepten de Italiaan se marine en de hulpverleners van Proactiva Open Arms vijf houten boten, 32 rubber bootjes en twee vlotten. Daarop zaten 6.055 mensen, onder wie tweehonderd kinderen, van wie negen onder de 5 jaar. Er werden ne gen dode vrouwen aangetroffen. Sinds de route via Turkije en Griekenland zo ongeveer is afgesloten door de veelbespro ken vluchtelingendeal tussen de Europese Unie en de Turken, is Libië het vertrekpunt geworden voor de oversteek naar Europa. De mensen die daar de gevaarlijkste reis van hun leven beginnen, komen uit landen als Syrië, Jemen, Somalië, Eritrea, Ethiopië, Ivoorkust, Niger, Ghana en Senegal. Daar woedt niet overal een oorlog, maar de om standigheden zijn in alle gevallen wanhopig genoeg om grote risico's te aanvaarden. De mensen geloven simpelweg niet dat het on derweg of uiteindelijk in Europa slechter kan zijn dan waar ze vandaan komen. donderdag 6 oktober 2016 Elke dag weer... Mark van Assen Vluchtelingen worden 12 zeemijlen van de Libische kust gered door hulporganisatie Proactiva Open Arms. fotosafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8