WD wil behoud lijn 19 Vernieuwen op menselijke maat 0 M lifestyle Omrijden naar Sluis 7&8 oktober Binnenuit bin n9n uit 6 ZEEUWS-VLAANDEREN HERSTELWERK BUITENWALLEN Het herstel van de 'buitenwallen' is een natuurproject, maar legt vooral fraai de geschiedenis bloot. event 2016 HULST Zeeuws-Vlaamse reizi gers krijgen steun uit onver wachte hoek. De Brabantse Sta tenfractie van de VVD springt in de bres voor behoud van de Bredabus, die mogelijk slechts nog van Hulst tot Antwerpen rijdt na 2017. De fractie stelt schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant over de toekomst van lijn 19, de Breda bus, én vraagt of GS bereid zijn om samen met Zeeland te on derzoeken of de busverbinding tussen Hulst en Breda behou den kan blijven. 'Het spreekt voor zich dat het schrappen van de Bredabus geen goede ontwikkeling is voor de ontslui ting van een regio die al lastig bereikbaar is en waar krimp dreigt', voert WD-er Karei Bur ger Dirven aan. Hij wil ook we ten welke kosten en opbreng sten er vanuit de provincie Noord-Brabant zijn gemoeid met de buslijn. SLUIS De Ridderstraat, de toe gangsweg tot het centrum van Sluis, gaat van maandag 10 okto ber tot en met woensdag 19 ok tober gedeeltelijk dicht vanwe ge werkzaamheden. H4A ver vangt het asfalt en de goten in opdracht van de gemeente Sluis. Het gedeelte tussen de molen tot aan de zijwegen Kloosterstraat en Geweldiger- straat is afgesloten. Wie het cen trum met de auto wil bereiken, moet omrijden via Sint Anna ter Muiden. Om chaos in het weekend van 15 en 16 oktober te voorkomen, is de weg dan tij delijk open, maar er kan hinder zijn. Fietsers en voetgangers kunnen het centrum wel recht streeks bereiken. Bijblijven zonder het verleden te vergeten, dat is kortweg het the ma van het tweede 'event' dat Marina Dallinga, Helga Mobach en Debby de Guchteneire met collega's Bart Nijssen, Lieneke de Wolf en Danielle de Jonge voor alle Sluiskilse ondernemers heb ben opgezet. Vandaag vanaf 17.30 uur gebeurt het, gewoon in dorp huis 't Meulengat. „Hier voelen we ons thuis." Trok het eerste 'event' oktober vorig jaar zestig bezoekers, dit jaar zijn er al tachtig aanmeldin gen. Het succes is daar. Marina, Debby en Helga stralen dan ook één en al enthousiasme uit. Ze weten dat ook nog over te dra gen, omdat 'we heel dicht bij de praktijk blijven'. „We moeten allemaal mee in het computertijdperk", geeft Hel ga als voorbeeld. „Toch is onder nemen niet heel anders dan vroe ger. Het is nu misschien zelfs be langrijker elkaar te blijven zien en de handen te schudden." Dit sluit aan bij twee onderdelen van de avond: 'Waardevol zaken doen in de nieuwe economie' en een workshop je kort en bondig presenteren. Debby: „Dat wordt spannend." Vernieuwen blijft nodig, reali seren de vrouwen zich, maar wel op de menselijke maat. En veilig. Juist in deze tijd van computers is ondernemen vooral mensenwerk Bart Nijssen van Infodatek komt vertellen over hacken, het ille gaal overnemen van je computer systeem; één van de grootste ang sten van veel moderne onderne mers. „Hij zal het in Jip- en Jan- neke-taal doen", belooft Marina. Of op z'n Sluiskils, zou je kun nen zeggen. en historische kaart uit 1727 vormt de basis voor de reconstructie van de 'buitenwallen' in Sluis. De contouren op de kaart van Pieter Horlewijn zijn straks weer terug te zien in een luchtfoto van het vestingstad je. De provincie is bezig met het omvangrijke project. Het gaat om het opknappen van de 'buitenwal len', dus niet om de bekende, ho gere wallen die Sluis omringen. Die 'buitenwallen' zijn rond 1700 aangelegd door vestingbou wer Menno van Coehoorn. Ze vormden een structuur van grach ten, wallen, bastions en ravelij nen. Die verdwenen in de loop der tijd langzaam, al waren ze hier en daar, zeker voor kenners, nog wel zichtbaar in de vorm van een glooiend landschap en - maar daar zijn luchtfoto's voor nodig - lijnen in het landschap. Natuurproject Je zou het op het eerste gezicht niet zeggen, maar eigenlijk voert de provincie een natuurproject uit. Het gebied wordt onderdeel van het 'natuurnetwerk Zeeland'. „Maar de historische waarde van dit gebied is zo groot, dat we met een wisten dat we er hier een com binatie van moesten maken", ver telt Winant Halfwerk van de pro vincie Zeeland. Daardoor valt toch vooral de his torische context van het werk op. Zoals ten zuiden van Sluis, een beetje verscholen tussen Nieuw- straat en Sint Donaes en eigenlijk alleen goed zichtbaar vanaf het wandelpad over de bestaande wal len. Een compleet ravelijn is er te ruggelegd, een paar meter hoog, met grachten ertussen. Ook rond de Zuiddijk wordt ge werkt aan dat soort accentverschil len. In de Paspolder valt het werk wat minder op, mede doordat daar de hoogteverschillen minder groot zijn. Die zorgen juist voor extra natuurwaarden, want ze le veren een groter contrast op tus sen natte en droge stukken. En dat is, ondanks het feit dat het land schap er duidelijk door mensen handen is aangelegd, goed voor de flora en fauna. Laarzenpad Het beheer van het gebied komt in handen van Het Zeeuwse Land schap. Die laat er staks runderen en schapen grazen. In een deel komt een 'laarzenpad', en er wor den informatiepanelen geplaatst. „Het zou mooi zijn als de recreatie ve waarde nog verder wordt uitge breid", zegt Halfwerk. „Met digita le hulpmiddelen kun je bijvoor beeld prachtig laten zien hoe het er vroeger uitzag." Het werk is verdeeld in acht deelgebieden, samen ruim 40 hec tare groot. Het is, mede dankzij het goede weer, al een heel eind klaar. In de loop van deze maand rondt aannemer Reimerswaal bv, die tijdens het werk 80.000 ton grond verzet, de boel af. Meteen daarna laat waterschap Schelde- stromen een groot deel van de grachten uitbaggeren. De gemeente Sluis gaat ook snel een deel van de hoge wallen rond om Sluis opknappen, maar dat staat los van de huidige werkzaam heden. WOONPLAZA donderdag 6 oktober 2016 Debby de Guchteneire, Marina Dallinga en Helga Mobach (vlnr) maken de lijfspreuk van Sluiskil waar. fotocamileschelstraete Sluiskil is niet direct het econo misch hart van Nederland. En toch zijn er heel veel onderne mers. Niet minder dan zestig le den telt de ondernemersveren ging Sluiskil Samen Sterk. Zij we ten wat het is om te knokken voor hun bestaan. „En daarom moeten we ook bijblijven", geeft Marina Dallinga aan. Harmen van der Werf Sluiskil Helga Mobach Nieuw jasje Marlijn de Koning Sluis Tussen de Nieuwstraat en Sint Donaes, aan de zuidkant van Sluis, is het oude ravelijn Gronin gen weer zichtbaar in het land schap. FOTOCAMILESCHELSTRAETE V Tijdens ons jaarlijkse Lifestyle Event kunt u genieten van inspirerende woontrends, proeverijen, workshops, demonstraties en mooie acties van BinnenUit en meer dan 20 gastbedrijven! Wij zien u graag op vrijdag 7 oktober of zaterdag 8 oktober bij BinnenUit. Schouwersweg 7 Heinkenszand Tel. 0113 56 14 82 www.binnenuit.nl 100 woonmerken 9.000m2 inspiratie persoonlijk woonadvies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 86