Zorg over vuile diesel 3 'Hoort bij je ontwikkeling' 'Heel erg als het weggaat' Scouts winnen zonnepanelen Linda van Dorst zoekt boeken uit met dochter Fenna (3). „Ik vind het heel goed dat kinde ren in aanraking ko men met boeken en lezen. Dat is een be langrijk deel van hun ontwikkeling. Het hoort er ge woon bij." Adrie Jobse: „Ik zou het heel erg vinden als de Vlissingse bi bliotheek weggaat. Ik kom hier elke week wel een keer om tijdschriften te lezen, vooral over zeevaart. Naar de bieb in Middelburg? Vreselijk. Die vind ik drie keer niks." Zeeuws-Vlaanderen en ZB, heb ben net een zware periode achter de rug. De Zeeuwse Bibliotheek fuseerde moeizaam met Scoop en moest daarbij financieel fors inle veren, terwijl in Zeeuws-Vlaande ren onder druk van bezuinigingen ingrijpend werd gereorganiseerd. Digitalisering, ontlezing en krimpende budgetten dwingen bi bliotheken voortdurend de ba kens te verzetten. Ook Biblio theek Oosterschelde deed dat, door vestigingen te vernieuwen en vooral in Reimerswaal en op Tholen onderdak te zoeken bij zorgcentra, scholen en dorps- en gemeentehuizen. Daarnaast richt zij zich vooral op taal- en leesbe vordering bij de jeugd. Het Acta-rapport bewijst dat de organisatie inhoudelijk op de goe de weg is, zegt directeur Jannie van Vugt. Financieel is het echter zorgelijk, doordat de gemeentelij ke subsidies gestaag afnemen „Daarom heb ik de wethouders ge zegd: als we op deze manier door gaan, redden we het niet meer. Ons elastiek is maximaal uitge rekt. Het positieve is dat we de mogelijkheid hebben het tij te ke ren, maar we moeten het samen met de gemeenten doen." Verder snoeien in locaties kan niet, zegt Van Vugt. „Dan kom je echt in de problemen." Zij gelooft in de huidige structuur, met - naast de bibliotheken - service- en afhaalpunten in veel kernen. Via de digitale catalogus kan elk boek uit de Zeeuwse collectie wor den besteld en ter plekke worden afgeleverd. „Boeken kunnen niet op iedere locatie fysiek aanwezig zijn, maar tegelijkertijd is de volle rijkdom van de collectie voor ie dereen beschikbaar." Directeur Rudi Crombeen van Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen is, net als Van Vugt, optimistisch over de toekomst van de biblio theek in Zeeland. „Wij hebben een heel moeilijke periode doorge maakt, veel mensen moeten ont slaan en echt zwarte sneeuw ge zien. Maar we denken het inmid dels onder controle te hebben. We hebben strategische keuzes ge maakt en die blijken goed uit te pakken." Er wordt nu vooral ingezet op de taalvaardigheid van de jeugd, via 'de Bibliotheek op school'. „Verder hebben we heel veel geïn vesteerd in techniek, waardoor we nu op acht plaatsen onbemande bibliotheken hebben, die veel va ker open zijn dan voorheen. 'Bres- kens' is per week zelfs een uur lan ger open dan de Openbare Biblio theek Amsterdam." Cruciaal is het netwerk dat de Zeeuwse bibliotheken vormen. Door de ontwikkelingen in Vlis- singen kan dat onder druk komen te staan, waarschuwt Crombeen. „Die nauwe samenwerking moet wel blijven, anders verliezen we heel veel in Zeeland." De ZB is naast openbare biblio theek provinciale ondersteunings instelling voor alle bibliotheken en fungeert dus als spin in het web. Door de eigen fusieperikelen is de samenwerking de afgelopen jaren wat 'op de achtergrond ge raakt', erkent directeur Moree. „In middels zitten we heel frequent met elkaar om tafel en hebben we een actieplan, de innovatieagenda, opgesteld voor de komende vier jaar. Ik heb er vertrouwen in dat we zo veel mogelijk overeind kun nen houden, maar we moeten wel blijven innoveren." BIBLIOTHEKEN IN ZEELAND De provincie moet onderzoe ken of vanuit Zeeuwse havens vervuilde benzine en diesel wordt verhandeld. Dat wil de Sta tenfractie van GroenLinks. Fractieleider Gerwi Temmink heeft schriftelijke vragen gesteld aan het dagelijks provinciebe stuur. Aanleiding zijn berichten, onder meer in de PZC, over grondstoffenhandelaren die ben zine en diesel opkopen met veel zwavel en benzeen erin. Dat ver kopen ze door naar Afrikaanse landen, met een enorme vervui ling als gevolg. In het rapport Dirty Diesel schrijft de Zwitserse organisatie Public Eye dat dit niet alleen ge beurt in de havens van Amster dam, Rotterdam en Antwerpen, maar mogelijk ook in Vlissingen. GroenLinks wil weten of er in Zeeland ook bedrijven zijn die zich bezighouden met de tankop slag van benzine en diesels en GroenLinks wil van provincie weten of Zeeuwse havens vervuilde brandstof exporteren om hoeveel bedrijven het gaat. De provincie zou moeten onder zoeken of die bedrijven zich ook schuldig maken aan de doorver koop van vervuilde diesel. Temmink informeert ook naar de mogelijkheid van een gedrags code bij havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP). Zo kunnen onge wenste klanten worden geweerd. Dat past bij de doelstelling van ZSP om in Zeeland duurzame zeehavens te creëren. De provincie zou volgens GroenLinks ook bij de haven van Antwerpen op een dergelijk on derzoek moeten aandringen, om te voorkomen dat schepen met schadelijke afvalstoffen over de Westerschelde varen. KOUDEKERKE De scoutinggroe pen De Valkeniers uit Koudekerke en Frans Naerebout uit Goes heb ben zonnepanelen gewonnen in een wedstrijd van Zeewind en ZMf. Beide groepen ontvangen een set van tien zonnepanelen. Aan de wedstrijd deden 28 Zeeuw se verenigingen mee. Via de websi te hetzoneffect.nl werden bijna 16.000 stemmen uitgebracht. De Valkeniers kreeg 8.952 stemmen. Frans Naerebout won de prijs voor de meest ludieke actie. Oranje Fonds Brengt ons bij elkaar. Gezocht: sociaal initiatiefnemers donderdag 6 oktober 2016 De basisbibliotheken en bibliobussen hebben geza menlijk 106.000 leden. In 2015 waren zij goed voor in totaal bijna 2,2 miljoen uitle ningen. nog geen gesloten boek De 106.000 leden van de Zeeuwse bibliotheken zorgen sa men voor 2,2 miljoen uitleningen per jaar. Dat komt neer op ge middeld 20 boeken(of andere materialen) per lid per jaar. Zeeland telt vier basis bibliotheken: Zeeuws-Vlaan deren, Oosterschelde (Zuid-Beveland, Tholen en Schouwen-Duiveland), Vlis- singen en ZB (Middelburg). Zeeuws-Vlaanderen heeft 14 bibliotheken, waar van er 8 onbemand zijn. Oosterschelde heeft 10 bi bliotheken en 18 uitleen- en servicelocaties ('Bieb in de buurt', afhaalpunten en lees- punten). Vlissingen heeft twee ves tigingen, twee filialen en ze ven afhaalpunten. ZB heeft één vestiging. Er zijn twee bibliobussen. Zij doen samen 38 kernen aan: 17 op Walcheren, 12 op Schouwen- Duiveland, 6 op Noord-Beveland en 3 op Zuid-Beveland. Ernst Jan Rozendaal Vlissingen Het Oranje Fonds zoekt: sociaal initiatiefnemers met ambitie voor het Oranje Fonds Groeiprogramma. Een ontwikkel- en uitvoeringstraject voor maatschappelijke organisaties die hun lokale initiatief willen laten groeien. Informatie en aanmelden: oranjefonds.nl/groeiprogramma Het Oranje Fonds biedt: een 4-jarig programma van work shops, trainingen en bijeenkomsten. Naast kennis, expertise en netwerk stelt het Oranje Fonds ook financie ring beschikbaar. voor sociale initiatieven N

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83