De bieb is niet weg te denken Appartementen gaan als zoete broodjes Dit is pure ontspanning' Mix onkruidverdelgers in wintertarwe het best 2 ZEELAND BIBLIOTHEKEN IN DE KNEL Korte broek De bibliotheek van Vlissingen wordt uitgekleed. In de Oosterschelderegio ligt een faillissement op de loer. Heeft de bieb nog toekomst in Zeeland? Commentaar De bibliotheken van Zeeland hebben toekomst. Een organisa tie met honderdduizend leden die jaarlijks miljoenen boe ken lenen, is niet weg te denken. Maar springlevend is an ders. Overal tobben bibliotheken met de oprukkende digitalise ring, met ontlezing en met gemeenten die steeds minder geld be schikbaar stellen. In Zeeland zijn twee van de vier biebs in moei lijkheden. Hoe verder? Dat weten de instellingen zelf ook niet. Ze zoeken al jaren naar een nieuwe rol. Zonder veel succes. Ambitieuze denkers schetsen de bibliotheek van de toekomst als dé ontmoetingsplek in elke plaats van enige omvang. Zo'n bieb zou de fysieke én de online spil van de gemeenschap zijn. Het maatschappelijke hart dat iedereen helpt. Te beginnen met lezen en eindigen met debat. En alles op basis van betrouwbare informa tie. Minder boek en meer verbinding. In het wereldje zegt men dan: minder collectie, meer connectie. Dit is een vlucht vooruit, want de traditionele bieb had nooit zo'n prominente positie. In de praktijk is die gedroomde bieb nog ver weg. Wie in Zee land snel een bepaald boek wil lezen (desnoods tien exemplaren voor een leesclub) wordt netjes bediend. Daar zit het probleem niet. Onder de voortdurende druk van bezuinigingen kiezen Zeeuwse bibliotheken voor de kinderen. Die moeten de smaak te pakken krijgen. Dat is goed, maar ook weer old school. Vernieu wingen die de bieb stevigheid geven zijn er nauwelijks of niet. In deze omstandigheden is het zeer pijnlijk als de gemeente plot seling veel minder geld geeft, zoals Vlissingen. Het is onvermijde lijk dat daar wordt bezuinigd. Maar de gemeente zou dit soort schokken toch moeten vermijden. Want op zo'n grillige geldschie ter kun je niet bouwen. Bibliotheken komen nauwelijks tot vernieuwingen die ze steviger maken Duinhof-Oost, aan de oostelijke entree van de badplaats, bestaat uit drie gebouwen met bij elkaar zestig appartementen. „De laatste van de drie gebouwen is in juli in de verkoop gegaan", vertelt Joris Vrielynck, directeur vastgoedont wikkeling bij Het Zoute. „De ap partementen gingen er in enorm tempo doorheen." De drie gebouwen worden na el kaar opgeleverd: de eerste eind dit jaar, de tweede begin 2017 en de derde medio volgend jaar. Bij het project hoort ook een wijkje van 29 woningen. Die waren voor de zomer al verkocht. In het andere grote project van Het Zoute, de Strandresidentie, zijn al 57 van de 62 appartemen ten verkocht. De oplevering van dat gebouw, waarin ook een forse opwaardering van het Strandhotel is opgenomen, is medio 2018. Van de kopers is zo'n tachtig procent Belg, schat Vrielynck in. Overi gens mogen de appartementen ge bruikt worden als tweede wo ning, en hoeven ze niet verhuurd te worden. Ter vergelijking: in Duinhof-Zuid, het eerste grote project van Het Zoute in Cad zand-Bad, verhuurt iets minder dan de helft van de 130 eigenaren het appartement. Het Zoute heeft nog meer in pet to, zoals De Branding (naast de Strandresidentie) en Duinplein- West. Die zijn samen goed voor bijna honderd appartementen. Almanak Het werkoverleg kreeg plots een vreemde wending. „Wat mij opvalt", sprak de collega, „is dat heel veel men sen nog steeds in een korte broek rondlopen, terwijl het 's avonds toch al behoorlijk af koelt." De jongste bediende aan tafel haakte zuchtend in. „Ik ben blij dat het lange-broeken-seizoen is aangebroken." Daarvan wilden de collega's wel eens het naadje van de kous weten. Waarom dan?, vroegen ze in koor. „Ik word niet bruin. Mijn be nen blijven vijftig tinten wit." Speelgoed- en kledingbeurs Lezing 'Oranje tegen Spanje' Beeld Gielliet in stadspark SCHOONDIJKE Overeenkomsten Bijbel en Koran Shirley Musson is dol op de bedreigde bibliotheek van Vlis singen. „Het is hier geweldig, zo harmo nieus. En ze hebben goede tijdschriften. Voor mij is een be zoek pure ontspan ning. Als je hier weggaat, ben je hele maal opgefrist." Perry Moree, directeur van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zee land, zegt het onom wonden. „Ik zie mo menteel dingen bij de Zeeuwse bi bliotheken gebeuren die héél naar zijn." Hij doelt op het besluit van de Vlissingse politiek, afgelopen week, om twee derde van het plaatselijke bibliotheekbudget te schrappen. Maar ook op het alar merende rapport van adviesbu reau Acta dat momenteel bij de Bi bliotheek Oosterschelde op tafel ligt. Daarin staat dat het financieel bergafwaarts gaat met de organisa tie en dat dit zonder forse ingre pen zal leiden 'tot het niet meer kunnen voldoen aan de financiële verplichtingen en mogelijk faillis sement'. „Daar ben ik wel van ge- schrokken."Daarmee verkeren twee van de vier bibliotheekorga nisaties in Zeeland in nood. De an dere twee, Bibliotheek In wintertarwe blijkt een mix van onkruidverdelgers het beste te werken. Tot die conclusie komt Crop- Solutions, een onderdeel van de agrarische coöperatie CZAV in Wemeldinge. CropSolutions liet het advies- en onderzoeksbureau Cultus op 23 plekken een proef met onkruidbestrijding uitvoeren. De test werd vier maal herhaald. Naast wortelonkruid, dat in veel gewassen een plaag is, zijn er lasti ge wilde planten in de wintertar we. Duist, straatgras, akkerereprijs en kamille. De vraag is hoe je de verschillende soorten onkruid ef fectief aanpakt. CropSolutions liet verschillende systemen, middelen en combinaties van middelen tes ten, zowel in het voor- als het na jaar. Bekeken werd hoe effectief ze waren, hoe het gewas reageerde, of de opbrengst werd beïnvloed en hoe lang de toegediende on kruidverdelgers hun werk bleven doen. De belangrijkste conclusie is dat een juiste mix van onkruidverdel gers al die verschillende wilde planten goed onder de duim houdt en dat de opbrengst er niet onder lijdt. donderdag 6 oktober 2016 li De verkoop van nieuwe apparte menten in Cadzand-Bad blijft lo pen als een trein. Compagnie Het Zoute heeft alle woningen in het project Duinhof-Oost ver kocht, en in de Strandresidentie heeft de Knokse ontwikkelaar er nog maar vijf in de aanbieding. Martijn de Koning Cadzand-Bad Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN Stichting Shaki houdt zater dag een kinderkleding- en speelgoedbeurs. Ook zijn er boeken, kinderwagens en -fietsen te koop. In het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen worden de tweedehands spullen van 9.30 tot 12.00 uur verkocht. De opbrengst gaat naar vier goede doelen: Stichting de Melkkan, Zorgboerderij de Omslag, Stichting Sinter klaasfeest Hulst en School support 4 Afghanistan. RETRANCHEMENT Historicus Edward De Maesschalck (foto) geeft zaterdag een voordracht in d'Ouwe Kerke aan de Dorpsstraat in Retranche- ment. Hij praat onder meer over zijn boek 'Oranje te gen Spanje'. Het boek gaat over de Tachtigjarige Oor log, waarin ook Retranche- ment ontstond. De lezing begint om 18.00 uur. Entree kost 15 euro, daarvoor krij gen bezoekers ook een con sumptie. AXEL In het nieuwe stadspark van Axel, achter de vroege re rooms-katholieke kerk, komt een beeld van pas toor-beeldhouwer Omer Gielliet uit Breskens. Hij maakte het beeld uit hout van een es die in het stads park stond. De onthulling is volgende week zaterdag om 15.00 uur. Leerlingen van balletschool Petrella Lion treden op en broeder Dieleman zingt een spe ciaal gecomponeerd lied. In de Protestantse Kerk van Schoondijke wordt van avond en donderdag 20 ok tober om 19.30 uur gepraat over de Bijbel en Koran. De Thora, de vijf boeken van Mozes, zijn in de christelijke traditie en de islam ver werkt. Derk Blom gaat in op de betekenis van Abraham en Mozes in beide boeken. 4 De bieb is Tekst Rolf Bosboom Foto's Ruben Oreel Vlissingen Frank Balkenende Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 82