Fans van schrijfster Elena Ferrante niet gediend van de waarheid Moeder en twee kinderen neergestoken in Marokko 5 Scheikundige Feringa gefascineerd door bouwen met moleculen Hij blinkt meestal uit in gewoonheid. Maar gisteren was hij even de meest bijzondere man in zijn vak. Ben Feringa (65) krijgt de Nobelprijs voor scheikunde. nu nog vele stappen verder met zijn eigen vinding. Zonder ooit een seconde te gaan zweven." Dat zal nu ook niet gebeuren. De Nobelprijs is wel de hoogste, maar bepaald niet de eerste onder scheiding die hij ontvangt. Van de tientallen erkenningen die hij over de hele wereld kreeg, hangt er maar één boven zijn bed: het Elfstedenkruisje uit 1997. De rest hangt in zijn met papieren en mo dellen bezaaide werkkamer, en in het laboratorium waar zijn tiental len studenten en promovendi on derzoek doen. „Over die andere prijzen heb ik hem nooit ge hoord", zegt broer Ruud. „Hij neemt binnen de familie ook geen Er waren meer met goede ideeën, maar Ben wist ze ook altijd uit te voeren bijzondere plek in. Ben is thuis ge woon één van de tien." Schoolgenoot Stout: „Kennissen zien zijn auto en vragen: 'Verdient dat een beetje, die wetenschap?' Want ze rijden allemaal een mooiere auto dan hij. Ben blinkt uit in gewoonheid." En Feringa zelf? Die was gisteren in shock, vertelt hij 's middags, een uur of zes na het telefoontje van het No- belprijscomité. „Ik wist niet wat ik moest zeggen. Nu ik het besef, hoop ik vooral dat dit een aanmoe diging is voor fundamenteel on derzoek. Daar zouden we ons best nog wel wat harder voor mogen in spannen. Zonder onderzoek had den we nu geen iPhone gehad, geen flatscreen. En dan was onze vinding er ook nooit gekomen." CASABLANCA In de Marok kaanse stad Casablanca zijn een vrouw uit Vught (57) en haar zoon (30) en dochter (27) neerge stoken. Ze hadden dinsdag juist de Hassan Il-moskee bezocht toen vanuit het niets een man op ze afkwam en begon te ste ken. De drie liggen nog in het zie kenhuis, liet het ministerie van Buitenlandse Zaken gistermid dag weten. „Twee slachtoffers zijn ernstig gewond, maar geluk kig niet in levensgevaar." Moeder komt volgens het mi nisterie uit Vught, evenals haar zoon. De dochter woont in Am sterdam. Of de drie op vakantie waren of om andere redenen in Casablanca waren is onduidelijk. De dader van de steekpartij werd direct aangehouden door agenten die in de buurt waren. Een agent raakte daarbij gewond aan zijn been, aldus Marokkaan se media. Volgens hun berichten is de dader een 28-jarige verwar de man. Het ministerie van Bui tenlandse Zaken zegt over de toe dracht geen uitspraken te kun nen doen. De Nederlandse ambassade re gelde een begeleider die de slachtoffers bijstaat in het zieken huis en stelde de familie van het gezin op de hoogte. Een van de familieleden is naar Casablanca. Heb je als journalist eens een spraakmakende scoop; valt de hal ve wereld over je heen. Fans van de Italiaanse bestsellerauteur Ele na Ferrante zijn woest op de Itali aanse journalist Claudio Gatti. Hij onthulde dit weekeinde de identiteit van de mysterieuze, schrijfster achter de pakkende se rie 'Napolitaanse romans'. Die be schrijven liefde en leed van twee vriendinnen aan de keiharde on derkant van Napels. Gatti vond de bevestiging van zijn vermoedens achter het pseu doniem van de auteur in de boek houding van uitgever Sandro Fer- ri. Uit rekeningen die hem door een anonieme bron werden toege speeld viel op te maken dat geld dat binnenkwam voor de verkoop van Ferranteboeken de bankreke ning spekte van Anita Raja, een in Rome woonachtige vertaalster. In het jaar dat Ferrante de film rechten te gelde maakte, kocht Ra- ja een luxe appartement in Rome. Een vertaalster kan zich dat niet permitteren, wel een schrijfster die volgens het weekblad Time bij de 100 invloedrijkste mensen op aarde hoort. Veel fans twitteren boos dat Gat ti hun leesplezier heeft verpest. De aanbeden auteur blijkt immers geen dappere Napolitaanse te zijn die uit de school klapt over haar milieu en wie weet een aframme ling riskeert van brute types om dat ze de omerta schendt. Alles is gewoon - heel knap - verzonnen. Maandag verschijnt in Nederland het vierde en laatste deel van de Napolitaanse romans, Het Verhaal van het Verloren Kind. haalde z'n schouders op, mompel- niet boven de leerlingen, hij was Afgelopen zondag was Ben Feringa nog op visite bij zijn broer. Ze wandelden over de boerderij, die hij ooit zelf had willen overnemen, dronken een kop thee, praatten honderduit. „Maar over die prijs heb ik 'm geen seconde gehoord", vertelt Ruud Feringa, sinds giste ren de broer van een Nobelprijs winnaar. „We hadden het over de bieten en de aardappelen." Ben Feringa wist heus wel dat hij kans maakte op de Nobelprijs voor scheikunde, die hem gisteren werd toegekend. Al jaren geldt hij als één van de grootsten in zijn vakgebied, sinds hij in de jaren 90 de moleculaire motor ontwikkel de: een machientje van een mil jardste meter, 80.000 keer kleiner dan een haar, dat aangestuurd kan worden door licht. Een vinding met grote gevolgen: zo kan het bij voorbeeld medicijnen in het lichaam naar precies de juiste plek brengen, en geen schade toebren gen aan cellen elders in het lichaam. In de toekomst kan het de behandeling van bijvoor beeld tumoren verbete ren, en de bijwerkingen beperken. Het was niet minder dan een weten schappelijke revolutie. „Ben stond bij iedereen op het lijstje Nobelprijsfavorieten, en dat wist hij zelf ook wel", zegt Bert Weckhuysen, vriend en colle ga-wetenschapper. „Ik zei vorige week nog gekscherend tegen hem: en nu de Nobelprijs, hè? Maar hij de iets over het WK voetbal, en dat maar weinig landen dat ooit winnen. Meer niet." Wie weet waar Feringa vandaan komt, begrijpt dat al iets beter. Want de afstand tot de top van de mondiale wetenschap kan niet veel groter lijken dan vanuit Bar- ger-Compascuum, een gehucht aan het einde van de Drentse veenkoloniën, waarin hij opgroei de in een katholiek boerengezin met tien kinderen. Daar had hij maar één droom: de boerderij van zijn vader overnemen. Kleine Ben moest eerst maar eens naar de middelbare school, vond pa. En daar, op de R.K-H.B.S. in Emmen, ontmoette hij de man die zijn leven zou veranderen: Ge rard op de Weegh, leraar natuur- en scheikunde. „Die man stond Nano-machine 1 één van ons", herinnert schoolge noot Gerard Stout zich. „Hij bracht ons een liefde voor natuur- en scheikunde bij. Door die man besloot ik scheikunde te gaan stu deren. En Ben uiteindelijk ook." Eenmaal op de universiteit blijkt Feringa zó begaafd, dat een wetenschappelijke carrière plots logischer lijkt dan een agrarische. Hij is meteen 'het knapste jonge tje van de klas', vertelt oud-studie- genoot Bert Meijer, nog altijd vriend en collega. „Er waren er meer met goede ideeën, maar hij wist ze ook altijd ten uit voer te brengen. En niemand werkt harder." In de jaren 80 begint zijn onderzoek naar wat later de moleculaire motor zal gaan heten. Meijer: „Hij heeft genoeg weerstand gehad. Het was nieuw wat hij deed, en ook in de we tenschap kunnen veel mensen daar niet te gen. Maar daar heeft Ben zich nooit door laten af remmen." Als hij zijn revo lutionaire vinding in 1999 presenteert in het blad Nature, is de reuring in de wetenschappelijke wereld groot. Weckhuy sen: „Veel wetenschappers zouden na zo'n ontdek king stoppen, zich op iets nieuws storten. Hij besefte dat hij een revolutie te weeg kon brengen, en is doorgegaan. Daardoor is hij donderdag 6 oktober 2016 Nobelprijswinnaar wilde eigenlijk liever boer worden Ben Feringa foto olivier middendorp Bert Meijer, vriend en collega Een kwarteeuw was de identi teit van de Italiaanse succes schrijfster Elena Ferrante ge heim. Ze werd ontmaskerd door bankafschriften. Bob van Huët Rotterdam/Rome Peter Groenendijk Feringa bouwt machines van moleculen, zoals dit autootje. De wielen draaien vanzelf op lichtenergie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6