De Wolff gaat voor 'topprestatie' op EK Volg vliegende De Wolff live 16 ZEELAND RONNY VAN POUCKE OVERLEDEN A Ronny van Poucke uit IJzendijke speelde voor clubs als Anderlecht, Kortrijk, Lierse en Beerschot. Maandag overleed hij plotseling op 59-jarige leeftijd. Ronny van Poucke 10-2-1957 3-10-2016 Bij Jong Oranje maakte hij in vijftien duels zeven goals. De oud-prof werd in 2012 trainer van de voetbalsters van IJzendijke. Tijdens het NK Voetbal quiz van 2014 in Maas sluis was het voor velen één van de moeilijkste vragen van de avond. Niet voor niets had de maker van de quiz er een finalevraag van gemaakt. Welke Zeeuwse voetballer speelde vijftien keer voor Jong Oranje en scoorde daarin zeven keer? Het goe de antwoord - Ronny van Poucke - werd slechts door een klein groepje liefhebbers ingevuld. Dat was niet eens zo vreemd, want de aanvaller uit IJzendijke speelde nooit voor een Nederlandse profclub en genoot vooral in België - en Zeeuws-Vlaan- deren - bekendheid. Ronny van Poucke, die maandag op 59-jarige leeftijd plotseling over leed, speelde in zijn jeugdjaren voor IJzendijke maar werd nooit opge merkt door Nederlandse profclubs. „IJzendijke was zeker te ver weg voor die Ollanders?", zei hij in 2012 in een interview in deze krant. In 1973. op zijn zestiende, kwam hij bij toeval bij Anderlecht terecht. De re serves van de Brusselse topclub kwa men in Watervliet, vlak over de Zeeuws- Vlaamse grens, voetballen en Van Poucke werd gevraagd om het team van de Belgische amateurs te versterken. Trainer Urbain Braems zag hem voetballen en niet veel later kreeg Van Poucke een uitnodiging uit Brus sel. De Zeeuws-Vlaming werkte een individuele training af en speelde mee in een oefenwedstrijd. Daarna werd de overgang beklonken, IJzen dijke kreeg vijfduizend gulden. Van Poucke kwam in een gastgezin te recht en begon bij de reserves van Anderlecht, waar doelman Jacky Mu- naron en Franky Vercauteren zijn ploeggenoten waren. „Voor een jon gen uit een klein dorpje was het na tuurlijk een enorme overstap naar de grote stad", vertelde hij in 2012. „Ik heb zeker een halfjaar nodig gehad om mijn draai te vinden." Hij ging vier dagen bij Belle-Vue, de brouwerij van de legendarische Anderlecht-voorzitter Constant Van den Stock, werken en trainde 's avonds. In 1975 debuteerde Ronny van Poucke in het eerste van Ander lecht, tijdens de afscheidswedstrijd van clubicoon Pol van Himst. Bij de tegenstander, een selectie van we reldspelers, deden onder anderen Jo- han Cruijff, Franz Beckenbauer, Pelé en Eusebio mee. Drie finales Het seizoen erop kreeg de aanvaller meer speeltijd, maar de concurrentie was groot, met spelers als Rob Ren- senbrink, Peter Ressel en Attila La- dinsky. Van Poucke werd in zijn vijf seizoenen bij Anderlecht nooit kam pioen, maar maakte wel drie finales van de Europa Cup II mee. In 1976 (winst op West Ham United) en 1978 (4-0-overwinning op Austria Wien) kwam hij niet in actie. In 1977, tijdens de verloren finale tegen HSV in het Olympisch Stadion in Amsterdam, viel hij twintig minu- ten voor tijd in. Van Poucke, die in die jaren ook in de belangstelling van Ajax stond, koesterde de drie me dailles van die finales. „Wie in Zeeuws-Vlaanderen heeft die, denk je?", zei hij in 2012 trots. In 1978 vertrok hij bij Anderlecht, na 39 competitieduels en 19 goals, om daarna nog voor KV Kortrijk, Lierse SK, Thor Waterschei, Beer schot en La Louvière te spelen. Hij voetbalde nog voor enkele Belgische amateurclubs en zette er in 1993, op 36-jarige leeftijd een punt achter. Hij bleef in België wonen, ging als trai ner aan de slag maar keerde in 2007 terug in IJzendijke. Daar werd hij vijfjaar later trainer van de eerste vrouwenploeg. In zijn tweede sei zoen promoveerde hij met de voet balsters naar de eerste klasse. Hij zou aan het eind van dat seizoen stop pen, maar stapte al in april op. Kort na de kampioenswedstrijd zette hij er een punt achter. Hij kon niet meer door één deur met enkele speelsters. Van Poucke regelde deze zomer nog dat de C-junioren van zijn oude club Anderlecht naar het internatio nale jeugdtoernooi in IJzendijke kwa men. Maandag overleed hij plotse ling, op 59-jarige leeftijd. Teamgym - met de disciplines vloer, tumbling en minitrampoli- ne - is namelijk een tak van de turnsport die in Nederland nog aan bekendheid en erkenning moet winnen, weet De Wolff. „In Zweden en Denemarken groeien ze letterlijk met deze sport op", zegt hij aan de vooravond van zijn eerste deelname als senior aan een Europees kampioenschap. „Tumbling wordt in die landen al erg vroeg bij kinderen geïntro duceerd. De hallen waar basisscho len daar over kunnen beschikken, zijn voor ons het paradijs. Wat dat betreft hebben wij als Nederlan ders wel een achterstand." Maar die achterstand weerhield coaches Dennis Waasdorp en Boy Kuiper er anderhalf jaar geleden niet van om een selectie samen te stellen die er moest staan op het EK in Slovenië (12 t/m 15 oktober). „Er was een open inschrijving en er waren selectiedagen en daarvan zijn de beste vijftien overgeble ven", vertelt De Wolff. „Ik ben meerdere keren gevraagd om me bij het team aan te sluiten, omdat ik al een aantal jaar op nationaal niveau om de podiumplaatsen strijd. Daarnaast heb ik ook vier jaar lang in België geturnd en dat is voor mij een voordeel, omdat bij Teamgym wordt gesprongen op een speciale tumblingbaan. Die moest speciaal uit Denemar ken overkomen." De Nederlandse variant ver schilt namelijk van de 'Scandinavi sche' en 'Belgische' variant. „De Nederlandse baan, waar ik meer maals Nederlands kampioen op ben geworden, is een opblaasmat die tot dertig centimeter hoog wordt opgeblazen. Die andere mat ten worden niet opgeblazen. Daar moet je heel anders op reageren." En omdat De Wolff dat al onder de knie had, wordt hij gezien als een waardevol lid van het Neder landse team. De Zeeuws-Vlaming is bij ieder onderdeel de laatste Ne derlandse deelnemer en moet in die rol met de moeilijkste spron gen voor de spreekwoordelijke klap op de vuurpijl zorgen. „Ik sluit bij het onderdeel tumbling af met een drievoudige salto en dat wordt zeker spectaculair." Het EK Teamgym begint voor de Ne derlandse selectie volgende week don derdag om 20.30 uur met een voorronde. Volgens Guitho de Wolff moet een plek in de finale, za terdag om 18.30 uur, te halen zijn. „Het zal niet gemak kelijk worden, maar het is zeker moge lijk. Zweden en De nemarken zullen om het goud en zil ver strijden en wij gaan voor een derde of vierde plaats." Het evenement - en dus de drievoudige salto van De Wolff - is live te volgen op: YouTube.com/ user/european- gymnastics. donderdag 6 oktober 2016 Trots op medailles van drie finales NECROLOGIE Barry van der Hooft Ronny van Poucke eind jaren zeventig in het shirt van Anderlecht. De IJ zendijkenaar speelde vijf jaar bij de Belgische topclub, foto peter nicolai Guitho de Wolff (20) maakt zich met het Nederlands team klaar voor het EK Teamgym. De Oost- burgenaar - lid van Turn'87 en meervoudig Nederlands kam pioen airtumbling - reist zater dag met de selectie af naar Slo venië, waar hij vanaf volgende week in Maribor op moet bok sen tegen de sterkere en verder ontwikkelde Scandinavische lan den. „Een vierde plaats zou al echt een topprestatie zijn." Mitchell Minnaard Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 62