u 'Jongensmaken van barbie een geweer 4 NI Onderzoek naar statiegeld op kleine flesjes en blikjes Er komt een onderzoek naar sta tiegeld op kleine flesjes en blik jes. Dat moet duidelijk maken wat de kosten en effectiviteit daarvan zijn, zei staatssecretaris Sharon Dijksma (Infrastructuur en Milieu) gisteren in de Twee de Kamer. De PvdA had om het onderzoek gevraagd. Andere partijen zoals Groenlinks en de Partij voor de Dieren willen al langer voor deze producten sta tiegeld om zwerfafval te vermin deren. „Dit zouden we sowieso in Nederland moeten invoeren. De mensen willen dit", aldus Liesbeth van Tongeren van Groenlinks. Het nieuwe onder zoek moet volgend jaar klaar zijn. Dan loopt ook een proef af waarbij maatschappelijke orga nisaties zoals scholen en sport verenigingen voor een kleine vergoeding flesjes en blikjes in zamelen. Eind volgend jaar valt een besluit over de toekomstige wijze van inzamelen, aldus Dijksma. ORKAANSCHADE Vader van dode baby doodt arts FBI pakt NSA-agent Eliteschool vangt bot Premier in Pokémon René van Engelen (51) had als on derwijzer met die jongens geen probleem, de juffen wel. Hoe kan dat, vroeg hij zich af toen hij in 1997 les ging geven op basis school De Viermaster in Papen drecht. „Ik was de eerste man hier op school in groep 6. Had ook nog nooit in een vrouwen team gewerkt." Achteraf kijkt hij vol verbazing terug op die tijd. „Ik denk wei eens: waar maakte ik me toen druk over. Sinterklaas, streng zijn op netjes schrijven in een schrift, veel gedoe over een kind dat uit de band springt. Ik ging zagen en timmeren met die jongens, von den ze leuk. Dan hoorde ik soms iets over overlast, maar ach", haalt hij zijn schouders op. Zijn ervaringen vormden aan leiding zich in jongensgedrag te verdiepen. Conclusie: jongens zijn anders dan meisjes. Iets wat in de jaren 70 nog fel werd bestre den. „Toen is het misgegaan. Man nen moesten huilen, jongens wer den gebombardeerd met pop pen", zucht Van Engelen, inmid dels directeur bij basisschool De Viermaster. „Maar jongens kie zen uiteindelijk een pistool. Zelfs van een barbie maken ze een ma chinegeweer. Door de emancipa tie is het onderwijs gefemini- seerd. Het is taalgericht, met werkstukken en presentaties. Maar jongens zijn veel hiërarchi scher ingesteld, hebben veel meer behoefte aan competitie. Die moet je prikkelen. Meisjes zijn braaf, die werken wel." Sinds een aantal jaren geeft Van Engelen workshops en lezin gen over jongensgedrag. Hij legt zijn toehoorders tien stellingen voor. Aan de hand daarvan moe ten ze zichzelf beoordelen en dui delijkheid krijgen over hun eigen beeld van jongens. „Daarna geef ik uitleg over de biologische kant. Dat jongens luier zijn, agressiever, meer risi co's nemen. Waarom ons onder wijs slecht matcht met jongens. Ik laat een filmpje zien van een gedragsdeskundige en bespreek hoe ze een en ander kunnen in passen in het onderwijs." De laat ste twee jaar is de vraag daarnaar toegenomen, aldus Van Engelen. „Ik heb al zo'n veertig workshops gegeven. Aandacht voor jongensgedrag is niet nieuw. Er is veel onder zoek naar gedaan, onder meer door Louis Tavecchio, emeri tus-hoogleraar pedagogiek aan de Universiteit van Amsterdam. Hij wijst al jaren op het belang van meesters voor de klas, zeker in het basisonderwijs, omdat die op De juf hoeft zich niet als man te gaan gedragen. Ze moet wel rekening houden met jongens A Techniekhoek een meer natuurlijke manier om gaan met jongens. Gedragsdeskundige Lauk Wol- tring hamert ook al jaren op de verschillen tussen jongens en meisjes en het onderkennen er van voor het onderwijs. 'Over maat aan orde, netheid en be scherming, en in een te vroeg sta dium te veel beroep doen op fij ne motoriek en talige vaardighe den, ervaren zij als dwang en hin deren hun nieuwsgierigheid, be weeglijkheid en experimenteer- drang', telt Woltring op zijn site. Van Engelen maakt met zijn workshops de vertaalslag van we tenschap naar praktijk. „Ik laat mensen naar zichzelf kijken. Een juf hoeft zich niet als man te gaan gedragen, het gaat erom dat ze weet hoe het werkt bij jon gens en daar rekening mee kan houden." Het werkt niet om jongetjes al lerlei regels te geven, zegt Van En gelen. „Jongens leren het beste door te doen en fouten te maken. Heel anders dan meisjes. Die ver zamelen eerst informatie en gaan dan pas aan de gang. Ze sluiten zoveel mogelijk risico's uit. Stoei ende jongens? Gewoon even la ten stoeien. Jongens zijn veel fy- sieker. Gaan ze huilen, dan niet te moeilijk doen. Dan haal je ze uit elkaar en zeg je: nou mannen, dat ging niet goed. En vraag je wat ze eraan gaan doen. Vrou wen willen dat de jongens het uitpraten. Dat kan zo'n testoste- ronbommetje dan nog niet. Die moet even tot rust komen." De afgelopen twee jaar laten een lichte stijging zien van het aantal jongens dat naar de lerare nopleiding Pabo gaat. Alleen komt zes op de tien mannen niét voor de klas in het basisonder wijs, maar in het voortgezet on derwijs of een managementfunc tie in het onderwijs terecht. Bijna de helft gaat iets anders doen, volgens het CBS. Van Enge len: „Het onderwijs moet aantrek kelijker worden gemaakt voor mannen. Leerkrachten op de ba sisschool krijgen het laagst be taald. Dat moet anders. Want de basisschool is allesbepalend." donderdag 6 oktober 2016 DEN HAAG Een vrouw huilt terwijl ze in de brokstokken van haar woning in Baracoa (Cuba) zit. Haar huis is verwoest door orkaan Matthew, die over een stukje Cuba scheerde. Tientallen huizen werden met de grond gelijk gemaakt, foto ramon espinosa/ap PEKING Een woedende vader heeft in de Chinese stad Laiwu met een kap mes een kinderarts gedood. De man hield de 34-jarige medicus verantwoordelijk voor de dood van zijn dochter, die twee dagen na haar geboorte stierf. De vader sloeg met een machete veelvul dig op de arts in. Chirurgen in het ziekenhuis waar de kinderarts werkte, hebben urenlang ver geefs geprobeerd hun collega te redden. De vader van het kind voelde zich gekrenkt door de ma nier waarop de kinderarts de fa milie over dood van het kind infor meerde. Het meisje stierf door een longontsteking. WASHINGTON De FBI heeft gisteren een medewerker van de Amerikaanse ge heime dienst NSA ge- opgepakt. Onder zocht wordt of de man computercodes heeft gestolen. Daar mee kon de NSA in netwerken in Noord- Korea, Rusland en China inbreken. De verdachte (51) zou voor Booz Allen Ha milton hebben ge werkt, hetzelfde con sultancybureau waar ook Edward Snow- den voor werkte. Russen geloven dat medici nale drankjes met tientallen procenten alcohol geen enkel risico voor de gezondheid be tekenen. Elk jaar nemen ze er 600 miljoen liter van in. DEN HAAG Onderwijsminister Bussemaker heeft de accreditatie van EuroPort Business School terecht inge trokken. De privé- opleiding was van onvoldoende kwali teit, blijkt uit een uit spraak van de Raad van State. Alle bezwa ren van de elite school, die vestigin gen heeft in Rotter dam en Amsterdam, zijn ongegrond verklaard. Tegen de uitspraak is geen ho ger beroep mogelijk. OSLO De Noorse premier Erna Solberg is ge snapt terwijl zij tij dens een debat Poké mon Go zat te spe len. Media publiceer den een foto waarop zij aandachtig naar het Pokémonscherm op haar smartphone zit te staren. Het onderwijs wordt gedomi neerd door juffen. Die leren nu in een workshop hoe ze met ty pisch jongensgedrag moeten omgaan. Ine Cup Papendrecht René van Engelen Willemien Vergouwen is juf van groep 4 van basisschool De Bukehof in Oudenbosch. Ze gaat maandag naar een le zing van René van Engelen over jongensgedrag. „Ik wil meer inzicht in jongens in het onderwijs, me weer bewust worden van verschillen." Want die zijn er: „Jongens zijn beweeglijker, wij verlangen dat ze stilzitten en luisteren." Dat het onderwijs meer is ge richt op meisjes ondervond Vergouwen toen ze een groep kleuters had. „Voor meisjes waren er veel dingen om mee te spelen, zoals een poppenhoek en een keuken tje. Voor de jongens was er veel minder. Ik heb toen bij de bouwmarkt spullen gekocht en een techniekhoek inge richt. Van thuis mochten ze oude televisies en radio's meenemen om uit elkaar te halen. Ze vonden het gewel dig." René van Engelen helpt jongens met de voorbereiding van hun presentatie. FOTO CHRIS VAN KLINKEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5