De bieb is niet weg te denken 'Dit is pure ontspanning' Mix onkruidverdelgers in wintertarwe het best 2 ZEELAND GANG Pleidooi fusie kledingbank en winkel Korte broek BIBLIOTHEKEN IN DE KNEL De bibliotheek van Vlissingen wordt uitgekleed. In de Oosterschelderegio ligt een faillissement op de loer. Heeft de bieb nog toekomst in Zeeland? ijl Commentaar De bibliotheken van Zeeland hebben toekomst. Een organisa tie met honderdduizend leden die jaarlijks miljoenen boe ken lenen, is niet weg te denken. Maar springlevend is an ders. Overal tobben bibliotheken met de oprukkende digitalise ring, met ontlezing en met gemeenten die steeds minder geld be schikbaar stellen. In Zeeland zijn twee van de vier biebs in moei lijkheden. Hoe verder? Dat weten de instellingen zelf ook niet. Ze zoeken al jaren naar een nieuwe rol. Zonder veel succes. Ambitieuze denkers schetsen de bibliotheek van de toekomst als dé ontmoetingsplek in elke plaats van enige omvang. Zo'n bieb zou de fysieke én de online spil van de gemeenschap zijn. Het maatschappelijke hart dat iedereen helpt. Te beginnen met lezen en eindigen met debat. En alles op basis van betrouwbare informa tie. Minder boek en meer verbinding. In het wereldje zegt men dan: minder collectie, meer connectie. Dit is een vlucht vooruit, want de traditionele bieb had nooit zo'n prominente positie. In de praktijk is die gedroomde bieb nog ver weg. Wie in Zee land snel een bepaald boek wil lezen (desnoods tien exemplaren voor een leesclub) wordt netjes bediend. Daar zit het probleem niet. Onder de voortdurende druk van bezuinigingen kiezen Zeeuwse bibliotheken voor de kinderen. Die moeten de smaak te pakken krijgen. Dat is goed, maar ook weer old school. Vernieu wingen die de bieb stevigheid geven zijn er nauwelijks of niet. In deze omstandigheden is het zeer pijnlijk als de gemeente plot seling veel minder geld geeft, zoals Vlissingen. Het is onvermijde lijk dat daar wordt bezuinigd. Maar de gemeente zou dit soort schokken toch moeten vermijden. Want op zo'n grillige geldschie ter kun je niet bouwen. Bibliotheken komen nauwelijks tot vernieuwingen die ze steviger maken GEOPEND Almanak Het werkoverleg kreeg plots een vreemde wending. „Wat mij opvalt", sprak de collega, „is dat heel veel men sen nog steeds in een korte broek rondlopen, terwijl het 's avonds toch al behoorlijk af koelt." De jongste bediende aan tafel haakte zuchtend in. „Ik ben blij dat het lange-broeken-seizoen is aangebroken." Daarvan wilden de collega's wel eens het naadje van de kous weten. Waarom dan?, vroegen ze in koor. „Ik word niet bruin. Mijn be nen blijven vijftig tinten wit." Mini-symposium over water Poetsbeurt gemeentehuis Zr Ms Zierikzee vaart 30 jaar RTL Boulevard, maar dan anders Shirley Musson is dol op de bedreigde bibliotheek van Vlis singen. „Het is hier geweldig, zo harmo nieus. En ze hebben goede tijdschriften. Voor mij is een be zoek pure ontspan ning. Als je hier weggaat, ben je hele maal opgefrist." Perry Moree, directeur van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zee land, zegt het onom wonden. „Ik zie mo menteel dingen bij de Zeeuwse bi bliotheken gebeuren die héél naar zijn." Hij doelt op het besluit van de Vlissingse politiek, afgelopen week, om twee derde van het plaatselijke bibliotheekbudget te schrappen. Maar ook op het alar merende rapport van adviesbu reau Acta dat momenteel bij de Bi bliotheek Oosterschelde op tafel ligt. Daarin staat dat het financieel bergafwaarts gaat met de organisa tie en dat dit zonder forse ingre pen zal leiden 'tot het niet meer kunnen voldoen aan de financiële verplichtingen en mogelijk faillis sement'. „Daar ben ik wel van ge schrokken." Daarmee verkeren twee van de vier bibliotheekorganisaties in Zeeland in nood. De andere twee, Bibliotheek Zeeuws-Vlaanderen In wintertarwe blijkt een mix van onkruidverdelgers het beste te werken. Tot die conclusie komt Crop- Solutions, een onderdeel van de agrarische coöperatie CZAV in Wemeldinge. CropSolutions liet het advies- en onderzoeksbureau Cultus op 23 plekken een proef met onkruidbestrijding uitvoeren. De test werd vier maal herhaald. Naast wortelonkruid, dat in veel gewassen een plaag is, zijn er lasti ge wilde planten in de wintertar we. Duist, straatgras, akkerereprijs en kamille. De vraag is hoe je de verschillende soorten onkruid ef fectief aanpakt. CropSolutions liet verschillende systemen, middelen en combinaties van middelen tes ten, zowel in het voor- als het na jaar. Bekeken werd hoe effectief ze waren, hoe het gewas reageerde, of de opbrengst werd beïnvloed en hoe lang de toegediende on kruidverdelgers hun werk bleven doen. De belangrijkste conclusie is dat een juiste mix van onkruidverdel gers al die verschillende wilde planten goed onder de duim houdt en dat de opbrengst er niet onder lijdt. donderdag 6 oktober 2016 li ZIERIKZEE „Een verloving krijgt vaak vastere vorm." Dat zei wet houder Cees van den Bos giste ren bij de opening van de kle dingbank - een kerkelijk initia tief - en de ruilwinkel van het SM- WO aan de Calandweg in Zierik- zee. Samengaan van de twee ini tiatieven lijkt Van den Bos op ter mijn een logische vervolgstap. Hij onthulde het bord samen met ontwerper Bert Nan de Meeren en schilder Afewerki. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Tip? redactie@pzc.nl ZIERIKZEE Met een mini-symposium over de geschiedenis van het waterbeheer op Schou- wen-Duiveland wordt maan dag in het Stadhuismuseum de aftrap gegeven voor de landelijke Week van Ons Water. Dijkgraaf Toine Pop- pelaars opent aansluitend de vernieuwde interactieve kaartenkamer in het Zierik- zeese museum. Het openba re symposium begint om 14 uur. Aanmelden via: info@stadhuismuseum.nl Cv ZIERIKZEE Het gemeentehuis in Zierik- zee wordt flink opgepoetst. De titanium gevel is door weer en wind de afgelopen 15 jaar groenig aangesla gen. Daarnaast moeten ook dakranden opnieuw worden bevestigd, lekke beglazing worden vervangen en ver gen sommige houten kozij nen reparaties. Het groot onderhoud kost 109.000 eu ro en komt uit een speciale pot. De werkzaamheden vergen twee maanden. DEN HELDER Het marineschip Zr. Ms. Zie rikzee is deze week precies dertig jaar actief op zee. De mijnenjager heeft als hoofd taak het mijnenvrij maken en houden van zee, kustwa teren en havenmondingen. Mijnenjagers werden tradi tiegetrouw vernoemd naar middelgrote en kleine ste den, zoals Zierikzee. In december lag het schip nog in de haven van Zierik zee om een kanon uit 1552 terug te geven aan de stad. HAAMSTEDE Het gaat er pittig aan toe tij dens het dagelijkse Nieuws- uur in brasserie Duinpan in de Duinen van Haamstede. Bingo en andere spelletjes zijn nog steeds populair, maar activiteitenbegeleiding i is allang geen pamperen meer. „We proberen men sen te triggeren om zelf ini tiatieven te nemen." H De bieb is Rolf Bosboom Vlissingen Frank Balkenende Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57