Muziek, taal of een combi 4 Pianist Rangel Silaev (16) is de jongste solist op het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij is een virtuoos op de piano. Maar een wonderkind is hij naar eigen zeggen niet: „Ik ben niet anders dan anderen. Ik leef normaal als een 16-jarige. Ontmoetingen: samen luisteren en samen spelen Met Nynke Laverman is wachten geen straf Muzikale vertelling over bewogen leven beurde, al die beelden in het jour naal: hier oorlog, daar oorlog, hier terroristische aanval, daar arme fami lies zonder water. Mijn compositie staat daar in het teken van. In het derde deel heb ik daarom ook drie volksliederen, het Russische, Ameri kaanse en Nederlandse, gemixt om te laten zien dat ondanks de verschil len alles toch mooi in elkaar kan pas sen. Een boodschap van vrede dus, ik vind trouwens dat dat in de politieke wereld meer zou moeten gebeuren." Normaal Ondanks zijn buitengewone presta ties, voelt Rangel zich niet bijzonder. „Ik ben niet anders dan anderen en ik zal nooit mijn vrije tijd en vrienden opgeven. Ik vind het vreselijk als mensen me een wonderkind noe- speel een werk met respect voor de componist. Maar er zit ook eigen in terpretatie bij. Ik vergelijk het altijd met koken. Je maakt een bepaald ge recht klaar, daar heb je de juiste in grediënten voor nodig, maar je maakt het gerecht pas lekker door er be paalde kruiden of andere dingen aan toe te voegen. Dat is bij muziek ook zo. Je vertolkt de compositie, maar door de nuances, het iets sneller of langzamer spelen, het gebruik van pedaal, maak je er iets eigens van." Rangel Silaev speelt niet alleen pi ano, hij componeert ook. Hij trok veel aandacht met zijn compositie Hymne voor vrede. „Ik heb dit met een uni versele blik gecomponeerd. Muziek is een universele taal, waar iedereen naar kan luisteren en die iedereen begrijpt. Je kunt met muziek soms beter dingen uitleggen dan met woorden. De hymne heb ik gecom poneerd omdat ik het zo afschuwelijk vond wat er allemaal in de wereld ge- Je kunt met muziek soms beter dingen uitleggen dan met woorden M ^^B^^ fik nou voor vijf, of tienduizend men- ^B sen speel, ik vind het belangrijk om altijd het beste van mezelf te laten zien. Bij grotere con certen komt er natuurlijk meer span ning bij kijken, maar daar raak je aan gewend", vertelt Rangel Silaev. De jonge pianist speelt zondag op het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, dat van 7 oktober tot en met 22 okto ber in Zeeuws-Vlaanderen plaats vindt. „Ik ben meestal niet zenuwachtig voor een concert, dat komt doordat ik het gewoon leuk vind om te doen. Ik wil mensen laten zien wat ik kan. Ik 5 REDENEN OM UIT TE GAAN Muziektheater Harp THEMA donderdag 6 oktober 2016 Gewoon een puber Het thema van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen, dat duurt van morgen tot en met 22 oktober, is: 'Ontmoetingen'. De gedachte hierachter: samen luisteren naar klassieke muziek en anderen ontmoeten. In de eerste week wordt nog een thema toege voegd: Zeeuwse Parels. Een verwijzing naar de uitvoerenden van het openingsconcert Het Zeeuws Orkest (HZO) en violist Mathieu van Bellen. Dat wordt vrijdag in de Basiliek in Hulst gehouden. Hiermee moet meteen glans ge geven worden aan het festival. Tijdens het concert worden werken van Ar nold, Britten en Stra vinsky gebracht. Een dag later, op zater dag 8 oktober, brengt Spark, the classical Band (foto) in Groede het gewaagde pro gramma 'Wild territo ries': een explosieve mix van klassiek, minimal music en artpop. De groep speelt in de Grote Kerk in Groede, vanaf 20.00 uur. 44 Rangel Silaev Jeanette Vergouwen Taal staat centraal in de theater voorstelling over Shakespeares Richard III in Ritthem. Gemma Ray en Cesar Zuiderwijk laten horen wat zij muzikaal in huis hebben. Nynke Laverman en Ekatarina Levental combineren beide disciplines in hun optre dens. Nynke Laverman heeft iets met de melancholie van me diterrane akkoorden.Lange tijd werd ze dan ook 'de zan geres van de Friese fado' ge noemd. Maar op haar vijfde album Wachter is de sound an ders en krijgt de cello de hoofdrol. De taal van zangers is muziek. Uiteraard. Maar Nynke Laver man heeft altijd nog méér gehad met de taal zelf. Voor haar moet de taal 'kloppen'. In haar woorden: 'hij moet eerlijk zijn'. Daarom zingt ze ook in het Fries. Dat is haar taal. Soms noemt men Laverman een dichteres. Zo opent ze ook haar jongste cd én haar gelijknamige theatertoer, Wachter. Met Bosküle, een ge sproken ode aan de bosuil, symbool van wachten. Niet het ongeduldig wachten op de bus, maar het langzame wach ten op het leven, dat zich voor jou zal ontvouwen. Een doorleefd programma, op gebouwd rond dat soort open wachten. Vol prachtige teksten en rijke, avontuurlijke muziek. Nynke Laverman, Wachter, zaterdag, Zeeuwse Concert zaal, Middelburg, aanvang 20.30 uur. Ekaterina Levental werd als joods meisje jaren uitgesloten en verne derd in een uiteenvallend Oezbeki stan. Zij vluchtte als tiener. Nu is zij een bekende harpiste en operazangeres. In haar vertelcon- cert: De Weg, met harp en zang, hoort de toe schouwer haar verhaal en een vurige vertolking van toepasselijke muziek. Zondag, Ter Reede, aan vang 11.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 50