Zeêuwse uutvindieng: de bikebutler Verkeersveiligheid beter aangepakt 12 ZEELANE Sander, zesde kind in het gezin Lock, werd geboren met schisis. Dankzij kinderwijkzorg ligt hij gewoon thuis in de box. KINDERWIJKZORG BIEDT HULP AAN HUIS Streektaal Verlee weke gieng het er over op tv da je over een jaer of tiene mee kan naé Mars. 't Zou niks voe me we- ze. Je mö een alf jaer in een raket zitte voe a je d'r bin en a je 't dan treft da je nie voe 't raempje zit, zit je misschien 'k weet nie oelank nest een akelige vent en zie je gin mieter. Toch stae 'k 'r aoltied wee versteld van wat a de mensen be- dienke en a bedocht Daé bin toch vee vernuftige mensen. Graag ao 'k ok es wat uut'evonde, mae meêstal a 'k wat bedienke is t' het 'r a. Neem noe de fiets. Die is zö 'n 150 jaer elee uutevonde. In Gent is t'r een moaie tentonstelle- ge over de ontwikkelienge van de fiets, vroeger ok wè fielesepee enoemd, een verbasterienge van vélocipède. Eêst ao je nog loopfietsen en fietsen mie trap pers an een groat voorwiel, mae toen kwaeme toch op d'n duur de trappers an het frame te zitten. Anderalve eêuw laeter rie alf de waereld op een e-bike. Je zie bak fietsen rieë in aollerlei leuke uut- voeringen en het trapt mie niks. Vorige weke zag 'k een wuufje op een bakfiets mie drie bankjes d'r in en zes guus d'r op. Ze trapt'n moeiteloas, of a ze een zuudwes- ter sturm in de rik ao en twint praot'n ze ok nog mie d'n eên of d'n aren deur de telefoon. Z' ao van die draedjes in d'r oaren. De moderne tied in optima forma. En a je dat dan ziet, dan gae je daè zelf ok over naedienke wat a je zou kunne uutvinde of verbetere. Ineêns kreeg 'k een elder idee. Die guus zitte nog steeds buten, a je d'r een uve, een kappe, over zou maeke dan zitte ze werm en dróge. En a je dan toch bezig bin ka je dat wuufje dat a trappe mot ok wè overkappe. En a je de accu wat verzwaert ei ze een electromo tor, oef ze glad nie mï te trappen. Toen a 'k het ontwerp op de teêkentaefel klaer ao, zag ik het: ik ao een auto uut'evonde mie 't stuur achterin. Ik 't nog op es- tierd naè een gerenommeerde fa briek, mae 'k d'r nog niks van ehaore. Toch laèt dat uutvinden me nie los. Je mó eêst een pro bleem bedienke en daèvoe een op- De aanpak van de verkeersveilig heid kan in Zeeland een stuk daad krachtiger. Tijdens de vergaderin gen van het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid (ROVZ) zaten zo veel partners aan tafel dat het soms in een Poolse landdag ont aardde, aldus gedeputeerde Harry van der Maas. Om de slagkracht van het RO VZ te versterken is daarom beslo ten een 'bestuurlijke kopgroep' te formeren. Daarin zitten nog ne gen partijen, vooral wegbeheer- In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dia lect. Deze keer een verhaal van Engel Reinhoudt over het Bevelandse dialect. lossing zoeke. Een probleem is bevoorbeeld a je 't ontziet om de fiets te pakken, twint a dat vee beter is dan mie d'n auto om een booschap te gaen. Je fiets mö je uut een garage of schuurtje aele daè a je kont nie keêre kan. A 'k m'n fiets noadig mö k eêst van aolles an de kant zet te en dan achteruut voorzichtig mie m'n fiets naè buten komme, omdraaie, te voet deur de poorte en dan pas ka je d'r op wig. Daè bin noe a auto's die a a glad zon der chauffeur kunne. Je gaè achter in zitte en je zei waè a je naè toe wil en die brieng je toet voe de deure. Dat zou bie de fiets toch ok motte kunne. Vrom naè de fiets dus. Mien uutvinding: een af standsbediening om je fiets greêd te zeten. Eên druk op de knoppe 'greêd stae' en die komt. De deure van 't schuurtje gaè open, de fiets komt'r uut en rie volledig zelfstan dig toet bie de voordeure. De klei ne ziewieltjes die a noadig bin, klappe in, de standerd schuuft uut en die geef een seintje a t'n rie- klaer is. Ondertussen wordt ok je zael nog verwaermd. De ondersteu ning staè in de gewenste stand en je zoeft zonder eênige moeite de straete uut. Die afstandsbediening, een klein andzaem diengetje, noem ik de bikebutler, of a je 't lie ver op z'n boers eit: de stalknecht. Je mö wè eên keêr je schuurtje op- rume. Daè za 'k m'n gedachten ok nog es over laète gae. A dat mie de fiets lukt, dan kom me de kliko's an de beurte. Dat mö toch taemelijk éénvoudig weze om die op de goeien tied uut ulder ei gen naè de weg te laete rieên en wee vrom. Daè is nog best vee uut te vinden. A je zelf wat weet, komt 'r mie voe d'n dag. ders. Voorzitter is de provincie, se cretaris de manager van het RO VZ, en verder Rijkswaterstaat, Wa terschap Scheldestromen, het Openbaar Ministerie en vertegen woordigers van Zeeuwse gemeen ten uit vier verschillende regio's. Voortaan wordt 'ruggespraak' ge houden met overige partners als de Fietsersbond. Volgens Van der Maas moet de nieuwe aanpak meer geld opleve ren voor verkeersveiligheid. Nu komt het geld vooral van de pro vincie. „Als je mee aan het stuur wilt zitten, verwachten we ook dat je meebetaalt." Bij de 20-we- ken-echo zag de verloskundi ge het. „Ze zei het heel voor zichtig. 'Ik zie iets bij de lip'. We keken mee. 'Daar...dat spleet- je...dat kan duiden op schisis.' Schisis: een gespleten gehemel te. Willemien Lock moest onmid dellijk denken aan haar twee oudtantes. „Die hadden dat ook. Zo'n lip die onder de neus in tweeën lijkt te zijn gespleten. Vroeger lieten ze die vaak ge woon open. Dat zag er niet alleen akelig uit, mijn tantes waren ook bijna onverstaanbaar", herinnert de 34-jarige inwoonster van 's-Gravenpolder zich. Schisis is nog altijd een ingrij pende en gecompliceerde aandoe ning, maar nu goed te behande len. Willemien: „Een week na die echo waren we al bij de gy naecoloog van het Sophia Kinder ziekenhuis, in januari hadden we een afspraak bij het schisisteam. Daar legden ze ons uit dat kinde ren met schisis direct na de ge boorte al ademhalings- en slik- problemen kunnen krijgen." Vijf maanden geleden werd Sander daarom in Rotterdam ge boren. „De bevalling werd inge leid, er stond een heel team klaar om hem op te vangen. En wat ook een voordeel is: we konden de opvang van onze andere vijf kinderen tevoren regelen." Wille mien en haar man Ronald had den de kinderen plaatjes van schi sis laten zien. „Ze schrokken wel even. Maar we hebben direct ge zegd: dit kindje is óók welkom. Daarna was het meer de span ning: gaat het allemaal wel goed komen?" Het is nu vijf maanden later. Sander ligt in de box en kijkt een beetje boos, alsof hij zeggen wil: 'En waarom zit er eigenlijk een slang in mijn neus?!' „Dat is de sondevoeding", verklaart Wille mien. Vertederd: „Het is een vechtertje." Een week nadat San- der weer thuis was, kreeg hij last met drinken. „Sander werd hele maal blauw. Hij stopte met ade men. Sander heeft vier weken in het ziekenhuis gelegen. Het is echt kantje boord geweest." Toen de kleine Lock dankzij sondevoeding en zuurstof weer een beetje op krachten was, mocht hij naar het ADRZ in Goes. Daar kwam de transferver pleegkundige met een voorstel. „Als we ondersteuning kregen van de kinderwijkzorg, zou San- der mee naar huis kunnen. Daar waren we enorm blij mee. Want de zorg voor Sander en het heen- en weer reizen vergden veel ener gie van ons als ouders, en hoewel onze kinderen heel zelfstandig zijn en mee-aanpakken in het huishouden: ze zijn nog jong en hebben zelf ook steun nodig. Ge lukkig dat mijn man, die bij een bouwbedrijf werkt, alle begrip kreeg van zijn baas. Die zei: ga maar gewoon thuis werken. Je vrouw, je gezin en je kind heb ben je nodig." $^}r'f. donderdag 6 oktober 2016 Ook dit kindje Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ondine van der Vleuten 's-Gravenpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 39