ZEELAND 11 Dialect meer gewaardeerd ondanks minder sprekers Redden sociale media de streektaal? Dat is de hamvraag op het symposium dat de Stichting Nederlandse Dialecten morgen in Middelburg houdt. Vaak zijn mensen zich er niet eens van be wust dat ze streektaal gebruiken", zegt Vero- nique De Tier. Zij is voorzitter van de Stichting Neder landse Dialecten en adviseur streektalen van Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland. „Dialect is een onderdeel van de Nederland se taalhistorie; het is Nederlands in een vroeger stadium." Streektaal staat volgens De Tier onder druk. De ontwikkelingen binnen het dialect en het spreken van Zeeuws nemen af. Veel din gen die in dialect benoemd wer den, bestaan niet meer. Bijvoor beeld verschillende soorten land- bouwploegen. „Dialect is plaatsgebonden. On ze wereld wordt groter en daar om hebben we eerder behoefte aan een overkoepelende stan daardtaal dan aan een dialect", legt ze uit. Dit dialectverlies zorgt er volgens De Tier wel voor dat de sprekers van dialect minder ge stigmatiseerd worden; mensen gaan het dialect koesteren. Daar naast gebeurt het de laatste twin tig tot dertig jaar steeds vaker dat mensen Zeeuws gaan schrijven. „Dat is eigenlijk gek, want dialect is een spreektaal." Volgens haar wordt er vaker Zeeuws geschre ven omdat het steeds minder wordt gesproken; het is een ma nier van behoud. Het Zeeuws Woordenboek en tijdschrift Noe hebben pogingen gedaan om een Zeeuwse spelling vast te leggen. Maar volgens De Tier is een officiële spelling voor het Zeeuws niet raadzaam. Zeeuws is van oorsprong een ge sproken taal en elke spelling roept volgens haar weerstand op, omdat het in elk gedeelte van de provincie weer anders is. Spreek bijvoorbeeld het woord schaap maar eens uit op zijn Zeeuws-Vlaams en in het Schouws. De Tier: „Ik denk dat we mid den in een dialect-renaissance zit ten; we willen het dialect in le ven houden." Ze verwacht dat dia lect over vijftig jaar een stuk min der gesproken zal worden, maar dat mensen er minder op tegen zullen hebben als iemand dat wel doet. Ook verwacht ze dat Neder lands en streektaal steeds vaker naast elkaar en door elkaar ge bruikt zullen worden. 0 (Dpzcredactie VI facebook.com/depzc ©pzcredactie PZC ONLINE Martijn de Rijk @MartijndeRijk Ben Feringa zit on dertussen echt te glimmen van trots, enthousiasme. Zo terecht. OP Z'N ZEEUWS donderdag 6 oktober 2016 'Renaissance van Zeeuws en andere dialecten' Marjoleine Kramer Kijk op www.pzc.nl of INSTAGRAM Op Instagram worden de mooiste foto's gedeeld. Heeft u er één gemaakt? Deel die dan met ons door #pzcfoto te gebruiken. Word ook vol ger van pzcredactie. Onderstaande foto is ge maakt en geplaatst door Li- quenda de Bruin. Zij legde de jarige Oosterscheldekering vast. TWITTER Nederlander Ben Feringa (65) heeft de Nobelprijs voor de Scheikunde gewonnen. Dat is gisteren bekendge maakt. Hij deed onderzoek naar moleculaire nanomachi- nes. Feringa is hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Hij krijgt de prijs op 10 de cember in Stockholm. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Zeeland staat er slechter voor dan Balkenende ver moedde 2. Kritiek op 'wandel-aso's' bij wandelmarathon 3. Wapens en explosieven met het afval weggegooid 4. Dit is de nieuwe villa van topkok Sergio Herman 5. Oud-profvoetballer Ronny van Poucke (59) overleden FACEBOOK Dat er een 'koudegolf' aan komt leidt tot veel reacties op de Facebookpagina van de PZC. 'Neeee, ik ben hier nog niet klaar voor hoor', jammert Jorinde van den Broeke. Sa- brina Greeve-Zijlmans ziet ook op tegen de kou. '...en dan liep ik net op t school plein al te klagen dat ik t koud had'. Thessa van der Sleen reageert kort maar krachtig: 'Emigreren'. Onderzoek: Wil je zelf onder zoek doen naar waar Zeeuwse woorden het meest getwitterd worden? Kijk dan op: Twigs.nl, deze site komt ook aan bod op de conferentie. Voor aan melden en meer info: nederland- sedialecten.org Facebookpagina's in/over 't Zeeuwse dialect: In 't Zeêuws, Zeeuwse Taele, Zeeuwsnzo, ZeeuwseSpreuken, Zeeuwen Be Like, jebenteenechtezeeuwals. Zeeuwse spreuken op Insta gram: echtzeeland Veronique De Tier verwacht dat dialect over vijftig jaar een stuk minder gesproken wordt.. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Zin om in het Zeeuws uit te spreken: De brave kinde ren kijken bij de hoge bo men op de dijk naar het schaap, dat gras en aardap pelen eet en naar het veu len dat een klontje suiker krijgt. Zeeuws-Vlaanderen (door Rinus Willemsen): De brao- ve kinders kieken bie d'ööge böömen op den diek, nao 't schaop da hos en èrpels stao t'eten en nao 't veulen dat 'n klontje suuker kriegt. Walcheren (door Jan Zwe- mer): De brave guus kieke bie de 'ooge boomen op den diek nè 't schaep, dat a gos en aerrepels eet, en nè 't veulen dat a een suker- klontje kriegt. Bevelanden (door Engel Reinhoudt): De brace guus kieke bie d'öge bómen op d'n diek naè het schaep, dat a gos en petaoten eet en naè het kacheltje dat a een sukerklontje kriegt. Schouwen (door Mina Ver ton): De braove/zoete kin ders kieke bie daoge bao- men op dun diek nae ut schaepdae goz en aer- pels vreet en nae ut kachel tje dat un brokje suuker kriegt. Tholen (door Jaap Murre): De zoete kinders kieke bie d'ööge böömen op den diek nae 't schaep, dat a gras en aerpels eet en nae 't vooltje dat a 'n klontje suker kriegt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38