'Fietsen in Qatar is een aanslag op je 30 Wordt het straks te heet in Qatar, dan zal het WK wielrennen flink worden ingekort. Tot een heuse kermiskoers voor de regenboogtrui. een ongelukkig vertaalfoutje. Wordt het écht te heet, dan kun nen we de lange ronde door de woestijn een beetje inkorten. Hoeveel? Dat bepalen we dan op basis van de omstandigheden." Scepsis Met andere woorden: geen pa niek, alles komt goed. Maar het peloton lijkt daar al niet meer in te geloven. Het eerste WK in het Midden-Oosten is sowieso al met veel scepsis ontvangen. Heel het naseizoen moest er voor op de schop om zo de ergste hitte te ontwijken. Vervolgens werd pas na felle kritiek het parkoers aan gepast om langer in de (hopelijk) winderige woestijn te rijden. En nu dreigt mogelijk toch een ker miskoers in het poenerige Doha. „Zometeen wordt het een vere deld criterium", zucht bonds coach Johan Lammerts, sowieso al geen fan van het WK. Zijn werkgever, de KNWU, spendeert ïoo.ooo euro aan het kampioen schap. Zeven renners en rensters bivakkeren al sinds dinsdag in het naburige Oman om aan de hitte te wennen. „En dan zal je zien dat we straks een veredeld criterium gaan rijden. Dat zou ik beneden alle peil vinden." En hij niet alleen. Ook de Bel gen mopperen flink, omdat een wedstrijd onder de 'magische grens' van 200 kilometer niet de mannen van de jongens scheidt. „Knippen ze er straks een stuk woestijn uit dan kunnen wij het wel vergeten", vermoedt Tom Boonen, waaierspecialist en we reldkampioen in Madrid (2005), in de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws. Het zwarte scenario waarin straks maar pakweg 150 kilome ter koers overblijft, Lammerts huivert erbij. „Een koers van 150 kilometer, daar zijn er zeker hon derd van in een jaar... Echt, hier hadden ze wel wat eerder over na mogen denken." Sprinklerinstallaties Bobbie Traksel verzekert dat dit juist heel grondig is gebeurd. De president van de atletencommis- sie van de UCI monitort straks sa men met de juryvoorzitter en een team van vier medische ex pert dagelijks voor alle races de weersomstandigheden. De UCI beslist pas over eventueel inkor ten na het raadplegen van die zes mensen. „Ik snap de ophef en dat is ook goed, want eindelijk wordt er eens gepraat over de veiligheid van de renners. Maar echt, ik voorzie vooralsnog geen proble men", aldus Traksel. „Het is nu 34 graden in Qatar en dat is voor dit land totaal niet extreem. Daar komt nog eens bij dat er hier straks sprinklerinstal laties langs het parkoers staan. Dat er enorme hoeveelheden ijs en water en 10.000 bidons wor den aangerukt. Heus, er is echt wel over dit WK nagedacht. Pas als het écht extreem wordt zoals vorig jaar in Abu Dhabi waar het 45 graden was, gaan we over tot inkorten volgens het Extreme Weather Protocol. Overigens een reglement dat er kwam op voor spraak van de renners zelf nadat er in Californië in 2013 renners bewusteloos van hun fiets vielen. Dat willen we in Qatar graag zien te voorkomen." van 257,3 kilometer in te korten. Niet zoals even gevreesd met 150 kilometer. Dat bleek gelukkig een vertaalfout op de website van de UCI. Maar extreme hitte zou wel kunnen betekenen dat de noordelijke lus van 151 kilome ter door de woestijn op en neer naar Al Khor deels verdwijnt. Dat het WK dus minder een waaierkoers wordt, maar vooral een titelstrijd op de laatste zeven rondes van 15,2 kilometer in Do ha over het kunstmatig opgespo ten eiland 'The Pearl'. Vertaalfoutje „We gaan hier écht geen WK maar 100 kilometer rijden", John Lelangue, spor- verantwoordelijke van het schap. „Dat was Veel treffender had de slogan van het WK wielrennen in Qatar niet kunnen zijn: 'Beat the Heat'. Al be staat de vrees dat het straks 'Bea ten by the Heat' wordt. Met de huidige weerprognose van temperaturen tussen de 34 en 37 graden lijkt er niets aan de hand. Maar gaat de temperatuur volgende week onverwacht toch flirten met de 40 graden, dan kan het zomaar zijn dat de man- nenwedstrijd om de regen boogtrui uitloopt op een farce. Is fietsen zondag 16 oktober fy siek onverantwoord, dan over weegt de UCI de mannenkoers Ga nu naar pzc.nl/oranje UITSLAGEN NIEUWEGEIN De UCI stuurde een paar maanden terug naar al le deelnemende wielerbonden een voorlichtingsfolder over de te verwachten hitte in Qatar met de veelzeggende titel 'Beat the Heat'. Daarin staat onder meer dat je voor optimale acclimatise ring zo'n tien dagen van tevoren al naar de regio moet komen. De KNWU plande daarom een trainingskamp in Oman met on der anderen Dylan Groenewe- gen, Sebastian Langeveld en Ma rianne Vos. De rest is al in Qatar met hun commerciële werkgever vanwege de ploegentijdrit. Veel grote namen rijden zondag eerst nog Parijs-Tours. Mark Caven dish, André Greipel, Tom Boo nen, Nacer Bouhanni, Michael Matthews en Greg van Avermaet rijden zeven dagen voor het WK nog op Franse bodem. Zij zijn op z'n vroegst maandag in Qatar. „Voor een optimale aanpassing ben je dan te laat", weet tech nisch directeur Thorwald Vene- berg van de KNWU. „Dylan Groenewegen wilde ook graag eerst nog Parijs-Tours rijden, maar dat hebben we hem afgeraden. Pas als je hier uren achter elkaar fietst, weet je pas echt hoe die hitte is. In het bin nenland is het gortdroog, langs de zee supervochtig. Hier fietsen is een aanslag op je lijf." donderdag 6 oktober 2016 WK wielrennen dreigt kermiskoers te worden Arjan Schouten Rotterdam Een merkwaardig beeld: een peloton door Qatar, fotoafp O O-*5 u DAMMEN Tallinn (Est). EK mannen, vijfde ronde: Nederland - Italië 3-3, Let land - Litouwen 3-3, Israël - Est land 4-2. TENNIS Mohammedla (Mar). Mannen, tweede ronde: Majchrzak (Pol) - De Bakker 6-3,3-6, 6-3. Peking (Chi). Mannen, achtste fi nales: Murray (GBr) - Koeznetsov (Rus) 6-2, 6-1, Edmund (GBr) - Bautista (Spa) 6-4, 4-6, 6-4, Zverev (Dui) - Sook (VS) 6-4, 6-2, Ferrer (Spa) - Fognini (Ita) 6-3, 6-4. Santa Margherita (Ita). Vrouwen, eerste ronde: Burger - Skamlova (Slw) 7-5, 6-1. VOETBAL Enschede. Champions League vrouwen, eerste ronde: FC Twen te - Sparta Praag 2-0. Return op woensdag 12 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 26