Franse flater waarschuwing voor Oranje 29 dag, kom je toch samen. Dat was zo tegen Noorwegen en Wit-Rus- land. Ik kan me herinneren dat de Arena ook ooit kolkte toen Ajax op de slotdag van de compe titie van FC Twente won. Maar de Kuip, die kolkt altijd. Dat ge voel had ik als jongetje al toen ik naar een concert van Rod Ste wart ging. En dat was bij voetbal wedstrijden nog veel erger." En juist dat gegeven kan kleine voetballanden nog steeds de das om doen. Zoals Wit-Rusland morgen en straks op 9 juni 2017 de Luxemburgers, die ook naar de Kuip komen. „Een goede sfeer kan bepalend zijn voor een resul taat", zegt Dirk Kuyt. „De sfeer bij duels van Feyenoord in de Kuip is altijd fantastisch. In het verleden was dat ook altijd zo als Oranje in Rotterdam speelde. En wat volgens mij ook enorm be langrijk is: de Kuip heeft ook ge- woon de beste grasmat van Ne derland." Tekeer Dat laatste is ook volgens Peter Houtman een feit. De voormalig spits van Feyenoord en Oranje staat al jarenlang als stadion speaker op het veld in Rotter dam. Nog altijd voelt hij hoe be klemmend de aanwezigheid van het publiek kan zijn op voetbal lers. „Schitterend is dat", zegt hij. „De spelers die elkaar niet meer kunnen verstaan. Ik weet dat nog uit mijn tijd als speler. Nergens ging het zo tekeer als in Rotter dam. En als je die tunnel uitstap te, dan greep die sfeer je meteen bij de strot. Als ik nu met mijn microfoon op het veld sta en die tunnel gaat open, komt dat ge voel altijd weer terug." Houtman weet ook nog hoe het is om de tunnel weer in te gaan als het mis was gegaan. Zo als in 1985 toen België in de Kuip weliswaar met 2-1 verloor, maar zich wel plaatste voor het WK in Mexico. De late treffer van Ge orges Grün bleek dodelijk voor de formatie van bondscoach Leo Beenhakker. „Dat was mijn laat ste interland. Eerst was er de eu forie toen ik scoorde. Maar na de 2-1 was er een fluitconcert, daar na de stilte in de kleedkamer. Er volgden tranen bij veel spelers. En op de achtergrond hoorden we de zingende Belgen. Dat zal ik nooit meer vergeten. De histo rie van de Kuip is ongeëvenaard. Dat zeg ik niet alleen omdat ik Feyenoorder ben. Ik weet uit mijn tijd dat zelfs de Ajacieden graag in de Kuip speelden." Is er dan, buiten het feit dat er in de Arena veel meer geld kan worden verdiend door de KNVB, niets dat meer interlands in de Kuip kan tegenhouden? Sintelbaan Mulder schiet in de lach. „Dat pu bliek zo dicht op het veld, dat is prachtig. Behalve als het niet loopt, dan kan het ook tegen je werken. Ik heb met Schalke in het Park Stadion gespeeld en met FC Twente in het Diekman. Rond die velden lag een enorme sintelbaan. Dat was soms ook wel lekker hoor. Weet je waar om? Dan zag je die mensen niet zitten als je de bal verspeelde." Antoine Griezmann, Anthony Martial, Moussa Sissoko, de inge vallen Dimitri Payet; steeds radelo- zer werden ze vorige maand op be zoek in Wit-Rusland. Een avond lang beukte Frankrijk met zijn sterspelers op het doel van keeper Andrei Harbunov en alleen Griez mann verprutste in zijn eentje al drie grote kansen. Dat het 0-0 bleef in Borisov, was echter niet alleen een kwestie van geluk. Het zei opnieuw iets over de taaiheid van de komende tegenstander van het Nederlands elftal. Van de laatste tien officiële duels verloren de Wit-Russen er sowieso maar twee. En dus is Oranje morgen gewaarschuwd. Een ploeg met slechts twee vaste basisspelers van Champions Lea gue-deelnemers (Dinamo Kiev en FK Rostov) moet niemand over schatten, maar uitgaan van een walk-over is ongepast. Bondscoach Danny Blind train de gisteren achter de gesloten deu ren van de Kuip. Het heeft er alle schijn van dat Blind morgenavond nagenoeg dezelfde elf het veld in stuurt als bij de eerste kwalificatie wedstrijd. Dat duel in Zweden (1-1) bood genoeg aanknopings punten. Oranje hield het compact, kwam aanvallend regelmatig goed door over de flanken, kreeg legio kansen en zag de verdiende 2-1 van pinchhitter Bas Dost in de slotfase onterecht worden afge keurd. Het was een opstelling met keeper Jeroen Zoet die voor het eerst als nummer 1 startte Met een as die verder be stond uit de centrale verdedigers Jeffrey Bruma en Virgil Van Dijk met daar voor het midden veldtrio Kevin Strootman, Da vy Klaassen en Georgi- nio Wijnal- dum en Vincent Janssen in de spits. Aanvoerder Wesley Sneijder speelde voor de gelegenheid als hangende man op links die naar binnen kan komen. En ook die zet pakte zó aardig uit, dat er morgen een vervolg op komt. Tenminste: als Sneijder fit raakt. Want dat is nog absoluut geen uit gemaakte zaak. Hij verscheen gis teren wel op het veld in de Kuip, maar kon maar een klein deel van de training meedoen. Het kan zo maar zijn dat Oranje daarom met niet één 30'er aantreedt als ook Ar jen Robben niet tijdig aansluit. Dat zou overigens passen in de lijn van de laatste interlands, waar in Oranje steeds vaker zonder zijn oudste kopstukken aantreedt. In de Kuip wordt één debutant verwacht, van Feyenoord nog wel. Rick Karsdorp is als aanvallende back de logische vervanger van de geblesseerde Daryl Janmaat die in Zweden met zijn rushes nog vier kansen inleidde, het meest van al le spelers op het veld. Op voorhand laat het wedstrijd verloop zich wel voorspellen. Oranje krijgt de bal, moet met ge duld een gesloten verdediging stuk zien te spelen en ondertus sen loert altijd het gevaar van die ene dodelijke counter. Uit beelden blijkt dat Wit-Rusland overigens niet alleen maar verdedigt. De ploeg probeert soms ook echt van achteruit te voetballen. Stroot man: „Een stugge ploeg, waar we eerst maar eens mee moeten zien af te rekenen voordat we kunnen gaan denken aan onze tweede wedstrijd van deze week tegen Frankrijk." donderdag 6 oktober 2016 Oranje verliest relatief weinig in de Kuip. Ook niet in 2007 tegen Roemenië (0-0). foto pro shots In geen enkel ander stadion waren zoveel interlands als in de Kuip: 118. Het Olympisch Stadion volgt met 77 caps. De Amsterdam Arena is derde met 57. In de Kuip werden 73 van de 118 interlands gewonnen (62%), 27 keer eindigde een duel in een gelijkspel en 18 keer werd verloren. In de Arena won Nederland 56% van de duels. - EK-finalist Frankrijk bleef vorige maand op 0-0 steken tegen Wit-Rusland. Wat moet Oranje morgen wel en niet doen tegen een ploeg die maar twee van zijn laatste tien duels verloor? Maarten Wijffels Rotterdam Rick Karsdorp. FOTO VI IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 25