De Kaïn en Abel van de SHOW CULTUUR 25 Liam en Noel Gallagher bouwden het succes van Oasis op hun onderlinge, vaak giftige, chemie. Die richtte de groep ook te gronde. De documentaire 'Supersonic', nu in de bioscopen, laat zien hoe. Ik geloof dat Oasis nog een keer zal uitvaren. Een tour van een jaar. Ik kan meteen vertrekken vrijwel geen interview onbenut om er de idiotie van zijn broer mee te illustreren. Van de 'groot ste vechtpartij ooit' tussen de twee bestaat geen bewegend beeld. De broers vertellen in Super sonic echter zonder terughoudend heid hoe Liam dronken een opna mesessie verstoorde en hoe Noel hem vervolgens met een cricket bat te lijf ging. Liam vat de chemie aan het ein de van de fdm beeldend samen. „Als we visboeren waren gewor den, hadden we elkaar waarschijn lijk op de markt met een forel om de oren geslagen." Hoe het nu ver der gaat met de twee? Britse ta bloids laten geruchten over een Oasis-comeback, vergezeld van duizelingwekkende bedragen die zijn geboden, op gezette tijden te rugkeren in hun kolommen. Liam zweeg na het roemloze einde van zijn nieuwe band Beady Eye in 2013 drie jaar lang. Tot hij afgelo pen maand een interview gaf aan het Engelse QMagazine. Daarin hing hij zoals gewoonlijk stoere verhalen op, maar tussen de regels door was maar één ding te lezen: Liam mist Oasis vreselijk. „Mijn idee van de hemel was én is voor een publiek staan en de songs van die gozer zingen." En: „Ik geloof dat Oasis nog een keer zal uitva ren. Een tour van een jaar. Dat wordt geweldig. Mijn koffers zijn nog niet uitgepakt. Ik kan meteen vertrekken." De sleutel tot een hereniging is, zo veel is duidelijk, in handen van Noel. Maar voor hem liggen de za ken anders dan voor Liam, die fei telijk werkeloos is. Noel boekte succes met zijn band High Flying Birds en speelde daarmee in au gustus nog een gloedvolle show op Lowlands. Daar maakte hij, niet voor het eerst, korte metten met de hoop op een reünie. „Deze is voor alle Oasis-fans", kondigde hij aan voordat hij zijn gitaar aan sloeg, met een valse glimlach het publiek inkeek en You Know We Can't Go Back inzette. Liam kon het dit weekend bij de premiere van Supersonic in Lon den ook niet laten wéér uit te halen naar zijn broer. „Nee, Noel is er niet. Hij zit waarschijnlijk weer in een van zijn heel, heel, heel, heel grote huizen terwijl hij tofu eet en een schoon heidsbehandeling on dergaat. Hij is echt een man van het volk, hè." echte aandachttrekker op het schoolplein." Dat gaf thuis - waar de chro nisch dronken vader Gallagher vooral Noel mishandelde - al wrij ving. Het duurde tot 2009 voordat de broederlijke relatie definitief uit elkaar spatte. De finale ruzie - backstage bij een concert in Parijs gooide Liam een gitaar naar Noels hoofd - zit niet in de film, die op houdt in augustus 1996 toen Oasis zich op het toppunt van z'n roem bevond. De groep trad op in Kneb- worth voor 250.000 mensen. Er waren 2,6 miljoen aanvragen voor kaarten. De weg daarnaartoe is een in Su personic fraai gedecoreerd en fasci nerend rock-'n-rollrelaas. Over een groepje jonge twintigers dat zich voorneemt 'Sting en Phil Col lins de hitparades uit te rammen met hun verdomde McDo- nald's-muziek' en uiteindelijk schathemeltjerijk te worden. De kracht van de film is dat van vrijwel alle cruciale momenten in Oasis' loopbaan beeldmateriaal voorradig bleek. Zo zijn de eerste repetities van de band - waar Noel pas na een jaar bij kwam omdat hij aanvanke lijk een carrière als roadie ambieer de - te zien. Net als het optreden in een pub in Glasgow waar pla tenbaas Alan McGee het vijftal in 1993 ontdekt. Zelfs het eerste invloedrijke po diumincident tussen de twee broers staat op band. Tijdens een, als gevolg van drugsgebruik com pleet incoherent, optreden in de Whisky a Go Go in Los Angeles ontstaat wrevel die culmineert tot het werpen van een tamboerijn van Liam richting Noel. Het ziet er op beeld tamelijk onschuldig uit, maar Noel liet de jaren erna iam en Noel Gallag her van Oasis, be kend van hits als Wonderwall en Live Forever, kunnen I niet zonder, maar I vooral ook niet met elkaar. „We hoeven maar naar el kaar te kijken en er is ruzie", ty peerde Liam in 1994 de broederlij ke verhoudingen. Noel zegt 22 jaar later: „De kracht van Oasis was de relatie tussen mijn broer en mij. Die kracht deed de band uiteindelijk ook ontploffen." Die geleidelijke detonatie is de ruggengraat van de documentaire Supersonic. Die ver telt het verhaal van de opkomst van Oasis, de groep die zich ont worstelde aan de achterbuurten van Manchester en in de tweede helft van de jaren 90 de belangrijk ste band van Groot-Brittannië was. Maar veel meer dan over muzi kaal succes gaat Supersonic over de beroemdste broedertwist uit de popgeschiedenis. --Y ';jj Want sterker nog dan Qfl bij de kijvende broers Knopfler in Dire Straits, de twistende Ray en Dave Davies uit de Kinks en de knokkende drie Followils van Kings of Leon kwam bij de Gallag hers de brille voort uit bonje. Noel schreef de songs, Liam zong ze. Liam (44) zegt in de documen taire: „Oasis was als een Ferrari. Je kunt er ontzettend hard mee rij den, maar hij vliegt af en toe uit de bocht." En Noel (49), ook al in een autometafoor: „We hadden eerder moeten stoppen, maar heb ben de wagen net zo lang gereden tot de wielen er afVielen." Beide broers hebben, uiteraard afzonderlijk, meegewerkt aan de film. Ze spreken gedetailleerd over de beginjaren van de band en de ook in de jaren 90 al steeds ver der oplopende spanning. Die was voor moeder Peggie geen verras sing, zo zegt ze aan de hand van de verschillen tussen haar middel ste en jongste zoon: „Noel zat al tijd in z'n eentje in een hoek met zijn gitaar en een opschrijfboekje. Liam was een blufgo- zertje, een donderdag 6 oktober 2016 —Liam Gallagher Noel Gallagher (links) en Liam Gallagher, foto scar/hh Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22