Anniek van den Brand 17 iTj tweakers Vroeger mocht ik van mijn moeder pas een rok aan met Pasen - warme lentedagen of niet Noriko Sakashita was twee jaar oud toen ze toekeek hoe haar moe der op 6 augustus 1945 de was deed. Om 08:15 uur zag ze een lichtflits, hoorde ze een knal en voelde ze een schok. Na de vlam menzee kwam de regen. Zwarte regen. Met een laken probeerde haar moeder Sakashita en haar broertje te beschermen tegen de nucleaire neerslag. „Mijn moeder kon de smeekbe des van stervende slachtoffers die ze niet kon helpen niet verwer ken." Nu heeft Sakashita een mis sie: zo lang ze het kan, vertelt ze tegen wie het wil horen dat atoomwapens onmenselijk zijn. „Ze doden niet alleen een enor me hoeveelheid mensen - alsof je spullen vernietigt - maar je tekent meerdere generaties voor het le ven. Iedereen heeft het nu over ter rorisme. En dat is ook eng. Maar kernbommen hebben een veel gro tere impact. Samen met Mariko Higashino is Sakashita vanuit Japan naar Neder land gekomen met een missie: Ne derland moet de VN-resolutie steunen die oproept te onderhan delen over een kernwapenvrije we reld. Bij de Kamerleden vinden ze een gewillig oor: de Kamer nam in het voorjaar een motie aan die de regering oproept hetzelfde te doen. „Er kan geschiedenis wor den geschreven", stelt Krista van Velzen van vredesorganisatie PAX. „Als NAVO-land kan Neder land een belangrijk signaal afge ven. En het gaat alleen om een eer ste stap: onderhandelen." Toch ligt de kwestie niet zo eenvoudig. Voor minister Bert Koenders (Bui tenlandse Zaken) is het belangrijk dat ook de landen die kernwapens bezitten, instemmen met het ope nen van de onderhandelingen. Vandaag spreekt hij met een overlevende uit Nagasaki. Koen ders zal hem geen toezeggingen doen. Omdat de tekst van de reso lutie waarover later deze maand gestemd wordt nog niet bekend is, is het te vroeg om te zeggen of Nederland ermee in zal stemmen. Mariko Higashino begrijpt dat niet. „Ik voel me machteloos. We willen alleen dat er over wordt ge sproken." Higashino, geboren na de bom, heeft keer op keer van haar moeder gehoord hoe het was nadat de Amerikanen een atoom bom op de Japanse stad hadden ge gooid. Ook voor Kamerleden van de VVD, PvdA, SP en D66, her haalt ze het verhaal van haar moe der. Higashino: „Er wordt altijd ge sproken over het afschrikwekken de effect van kernwapens. Maar zijn onze verhalen niet net zo af schrikwekkend?" Als ik 's morgens mijn fiets van het slot haal, trekt er een lichte rilling over mijn rug. Deze vergissing maak ik al jaren tij dens zonnige oktoberdagen. Ik doe alsof het nog zomer is, ter wijl de ochtenden en avonden precies zo kil zijn als het hoort. Een broek zou ik moeten dragen, een panty, een maillot, maar niet nog stiekem blote benen on der een jurk. Vroeger mocht ik van mijn moeder pas een rok aan met Pa sen - warme lentedagen of niet. Handschoenen waren voor de winter. Wie ze eerder aandeed had er volgens haar als het echt koud werd 'geen warmte meer van'. We aten asperges in de len te, aardbeien, kersen en tomaten in de zomer, pruimen en peren in de vroege herfst, rodekool en boerenkool in de winter. Ooit stak mijn vader de twee de zondag van augustus de open haard aan - het was kermis in het dorp, en stervenskoud. Hij serveerde warme worstenbrood jes als ware het kerstavond. Het is minstens vijfendertig jaar gele den, maar de familie heeft het er nog over. Waarom mogen de kerstlichtjes niet blijven na Driekoningen? Waarom moet een roze katoe nen rok in de mottenballen naar zolder als de herfst komt? Waar om mag je in de winter geen wit te broek dragen? Als puber had ik een hekel aan die rigide redeneringen. Dus toen ik het huis uit ging, hingen de blauwe (want hoezo altijd witte?) kerstlampjes bij mij het hele jaar in de kamer, droeg ik mijn stoffen gympen ook in de winter (totdat ik er letterlijk uit vroor) en at ik zondagse pud ding als ik daar zin in had (en woog op een goede dag 81 kilo). Mijn gevoel voor de wetten der seizoenen keerde terug toen ik kinderen kreeg. Het jaar viel uit een in overzichtelijke blokken met beschilderde bladeren en kastanjes in de herfst, sinter klaasliedjes vanaf half novem ber, zelfgemaakte kerstknutsels in december, eieren met Pasen, slingers, cadeaus en een feest voor je verjaardag, en eindeloos buitenspelen in de zomer. Vakan ties vielen weer gewoon tijdens de vakantie, en ze voerden niet langer verder dan Europa's gren zen. Ik gedijde bij de overzichte lijkheid en de regelmaat - zoals vroeger, zoals mijn moeder, zo als mijn oma's. Inmiddels zijn de kinderen te groot voor een herfsttafeltje, al haalde zoon vorige week met ge paste trots een glanzende rood bruine kastanje uit zijn broek zak, en kreeg die een bijzondere plaats op de kast. In de super markt om de hoek kan ik ook in oktober 's avonds om kwart voor tien nog verse frambozen halen. Komende winter schijnt wit het nieuwe zwart te zijn. En mijn kinderen dragen zelden hand schoenen omdat het bijna nooit echt koud meer is. Bovendien hebben ze geen vaste plaats, zo als bij mijn moeder. De zomer duurt langer voor wie niet wijken wil. Maar die overzichtelijkheid, die had wel wat. donderdag 6 oktober 2016 en Kernwapenvrij is niet zo makkelijk Het Kabinet en de Tweede Ka mer moeten zich inzetten voor een kernwapenvrije wereld, vindt een delegatie van overle venden van de atoombommen op Hiroshima en Nagasaki. Zij zijn in Nederland om de druk op te voeren. Hanneke Keultjes Den Haag Noriko Sokashita (rechts) en Mariko Higashimo. fotoanp TWEAKERS .NET ONDERZOCHT WAAROM DE NIEUWE IPHONE WEER DUURDER IS Wij stellen technologie op de proef. Hoezo geven handschoenen in januari geen warmte meer als je ze in oktober al aantrekt?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 17