10 NI Russen slikken bezwaren in tegen Portugese ex-premier 0P Nieuwe secretaris-generaal treedt aan op lastig moment: de relatie tussen de Russen en Amerikanen is behoorlijk bekoeld. Guterres is niet die tot de verbeelding sprekende Europeaan apq De Portugese oud-premier Antó nio Guterres wordt de nieuwe chef van de Verenigde Naties. De Veiligheidsraad draagt hem van daag unaniem voor bij de Algeme ne Vergadering, waar zijn benoe ming een formaliteit is. Guterres volgt per t januari de Zuid-Koreaan Ban Ki-moon op en krijgt dan de leiding over een ui terst complexe organisatie, die tientallen onderafdelingen en we reldwijd meer dan 53.000 perso neelsleden omvat. Guterres (67), tot vorig jaar Ho ge Commissaris voor de Vluchte lingen bij de VN, won de afgelo pen maanden vijf voorverkiezin gen en gisteravond zonder één te genstem ook de zesde. Dat bete kent dat Rusland, tamelijk onver wacht, zijn aanvankelijke bezwa ren tegen hem heeft ingeslikt. „Ik ben vereerd en gelukkig", zo tweette de Portugees onmiddel lijk nadat het nieuws uit New York vrijkwam. Maar volgens di plomatiek expert Robert van de Roer wacht Guterres een honden- baan. „Hij treedt aan op een ui terst lastig moment in de geschie denis, net nu er een nieuwe ijstijd is aangebroken in de verhouding tussen Amerika en Rusland. Als hij er niet in slaagt die twee bij el kaar te brengen komen de VN en de Veiligheidsraad, het hoogste wetgevende orgaan in vredes vraagstukken, steeds meer langs de zijlijn te staan. Hij zal goed moeten luisteren naar de grote lan den en toch moeten proberen ook ruimte voor zichzelf te creëren." Krijgt Guterres de blokken niet op één lijn, aldus Van de Roer, dan wordt het voor de Veiligheids raad voor lange tijd onmogelijk zijn rol als vredeshandhaver en vredesoplegger weer op te nemen. De eindstrijd om de opvolging van de kleurloze Ban Ki-moon, die eigenlijk pas in zijn laatste jaar iets aan profiel wint, was onge kend spannend. Guterres stelde zich al vroeg kandidaat. Hij lag goed in de markt als premier (van 1995 tot 2002) en liet zich gelden als VN-topman (van 2005 tot eind 2015) op een bij uitstek moeilijke plek. „Hij kent de vluchtelingen problematiek in buurlanden van Syrië van haver tot gort. Hij ope reerde met gezag", aldus Van de Roer. Toch is de benoeming van de Portugees nog enigszins verras send. Volgens de ongeschreven VN-regels was Oost-Europa aan de beurt om de nieuwe VN-chef te leveren, en bij de start van de procedure riep Mogens Lykketoft, de Deense voorzitter van de Alge mene vergadering, de lidstaten na drukkelijk op 'na zeven decennia mannelijke dominantie' vooral ook vrouwen voor te dragen. In de voorrondes barstte het van de kan didaten uit Oost-Europa, maar pas vorige week stapte - tot schrik van Portugal - ook de Bulgaarse zwaargewichte Kristalina Georgie- va in de race. Zij maakte in Brus sel naam als Europees Commissa ris, eerst op hulpverlening en sinds eind 2014 als vicevoorzitter op Begroting. Als vrouw, als Oost-Europese en als Russisch sprekende hoopte zij te profiteren van de bezwaren van Rusland, niet tegen Guterres specifiek maar wel tegen hem als West-Europe aan. Net vorige week verleende Commissievoorzitter Juncker haar een maand onbetaald verlof om campagne te voeren. De kandidaat van de Russen zelf, de Serviër Vuc Jeremic, eer der door Rusland tot voorzitter van het VN-Parlement gebombar deerd, was toen al kansloos. Maar uiteindelijk gaven dus ook de Rus sen Guterres de voorkeur boven Georgieva. „Wij wensen hem alle succes bij de uitvoering van zijn taken de komende vijfjaar", aldus de Russische ambassadeur bij de VN Vitaly Churkin. De nieuwe VN-baas mag dan een ervaren politicus en gelau werd vluchtelingencommissaris zijn, de vraag is of hij het icoon is dat de doorgaans machteloze mo loch nodig heeft om onder het ge wone volk draagkracht te vinden. „Oud-VN-chef Kofi Annan was zo iemand: een rockster in de diplo matie met een ongekend charisma en steun over de hele wereld", al dus Van de Roer. Heel anders dus dan Ban Ki-moon, die hij 'een communicatief en charismatisch drama' noemt. „Ook Guterres is niet die tot de verbeelding spre kende Europeaan van wie je zegt: natuurlijk, hij is het! Maar: dat was Kofi Annan misschien ook niet vanaf de eerste dag. Laten we niet uitsluiten dat ook Guterres alsnog dat icoon wordt." donderdag 6 oktober 2016 TttHO '/ft//)/));, V\ u snu/tnunf N NS SS WW WWV AWWWWWWV jB 8 António Guterres is 'vereerd en gelukkig' dat hij is gekozen tot nieuwe VN-baas. foto denis balibouse/reuters Opvolger Ban Ki-moon is toch weer een man Frans Boogaard Brussel —Deskundige Robert van de Roer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10