8 NI MATTHEW EVACUATIES IN AMERIKA Meteorologen houden orkaan Matthew in de gaten. De kracht waarmee de storm in het Caribisch gebied rond raast, is ongekend. In South Carolina wordt de kust geëvacueerd. Gouverneur Nikki Haley van South Carolina heeft opdracht gegeven om het kustgebied te evacueren. Ze adviseert mensen hun huizen te verlaten tot too mijl - zo'n 160 kilometer - uit de kust. Het gaat om meer dan een mil joen mensen. Ook Nathan Deal, de gouverneur van Georgia roept de noodtoestand uit in 13 kustgebieden. Zo zet na Cuba en de Bahamas ook de VS zich schrap voor een or kaan die door meteorologen met ver bijstering wordt gevolgd. Pieter Groe- nemeijer, directeur van het European Severe Storms Laboratory„Nooit eer der was een orkaan zo lang zo krach tig. Wat heel bijzonder is aan deze orkaan is dat hij al zo lang categorie 4 vasthoudt." Categorie 4 is de op één na zwaarste categorie en die sterkte heeft de orkaan nu bijna 4 da gen. Orkanen van deze sterkte zijn 'extreem gevaarlijk voor bewoonde gebieden'. Haïti is gisteren al vol getroffen. In het westen van het land zijn veel dor pen aan de kust onder water komen te staan. Bomen zijn ontworteld. Da ken zijn weggeblazen. De ravage is enorm. Over de totale schade dur ven de autoriteiten en reddingsdien sten nog geen voorspellingen te doen. Vanwege de waarschuwingen hadden duizenden Haïtianen al voor de wervelstorm, met windsnelheden tot 230 km per uur, een goed heenko men gezocht. „De situatie is rampza lig. De stad staat blank, overal liggen bomen en veel huizen zijn ver woest", zegt burgemeester Ma- rie-Claudette Régis van de haven stad Les Cayes. „Je kunt amper er gens komen." Categorie 4-orkanen veroorzaken onherstelbare schade en volledige vernietiging van grote constructies. Caravans en woningen van plaatma teriaal worden met de grond gelijk gemaakt. Ze veroorzaken ook grote erosie van stranden en tot ver in het binnenland overstromingen. Meteoroloog Philip Klotzbach van Colorado State University merkt op dat de kracht van deze orkaan heel bijzonder is voor de tijd van het jaar. „De meeste orkanen zijn in septem ber." Groenemeijer vreest dat grote delen van het land, in 2010 getroffen door een mega-aardbeving, onder water komen te staan. Volgens weerkundige Klotzbach is er nog iets bijzonder aan Matthew. Hij is heel zuidelijk ontstaan. „In de buurt van Aruba, Bonaire en Cura sao, dat zie je niet zo vaak. Blijkbaar was het water daar nu nog warm ge noeg voor, want dat water is de mo tor van zo'n orkaan, daarvan krijgt hij zijn energie. Zo ontstaat die rote rende muur van onweersbuien." woensdag 5 oktober 2016 In Port-au-Prince brengen inwoners hun spullen in veiligheid. Orkaan Matthew trok een spoor van vernie ling over Haïti." - Groeiende angst voor gevolgen superorkaan Marcia Nieuwenhuis München/Port-au-Prince Matthew houdt de status categorie 4 nu al vier dagen vast. Orkaan Matthew waait met windsnelhe den tot 230 km/u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8