Havens Zeeland en Gent gaan op Brexit-missie Voorproefje van het feest op de kering Soraya: 'Justin inspireert, maakt goeie muziek en is ook nog eens hartstikke knap!' 8 ZE JUSTIN BIEBER IN ANTWERPEN EN ARNHEM De uiensector, die vooral in Zeeland zit, zet bijna 10 procent van zijn volume af in het VK Popster Justin Bieber treedt deze week op in Nederland en België. Niet alleen de echte 'Beliebers' gaan erheen, ook een heleboel nieuwe fans die hij sinds zijn laatste album heeft. Het Verenigd Koninkrijk is met 4,4 miljoen ton aan overslag de be langrijkste handelspartner voor de Zeeuwse havens. Gent drijft min der handel met de Britten: 1,3 mil joen ton overslag. De Britse pre mier kondigde deze week aan dat de procedure voor de Brexit uiter lijk in maart 2017 begint. Ze wil van Britse ondernemers horen wat zij belangrijk vinden om te re gelen met de Europese Unie. Het afscheid van de EU betekent dat het Britse bedrijfsleven te maken krijgt met exportheffingen. Vorig jaar voerde Zeeland voor 472 miljoen euro uit naar de wes- terburen. Dat betrof vooral voe ding en chemische producten. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Zeeland importeert vrij weinig (voor 101 miljoen euro) uit het Ver enigd Koninkrijk. De handel met de Britten loopt trouwens al jaren terug. In zeven jaar tijd daalde de uitvoer van Ne derlandse goederen van 8,9 naar 7,8 procent van de totale export. Die trend is ook in Zeeland zicht baar. In 2008 waren de Britten nog goed voor 9,9 procent van de Zeeuwse export, ofwel 607 mil joen euro. Vorig jaar was dat 8,7 procent ofwel 472 miljoen euro, een procent boven het landelijk ge middelde. Voeding en dranken vormen met 42 procent de hoofd moot. De uiensector, die vooral in Zeeland zit, zet bijna 10 procent van zijn totaalvolume af in het Verenigd Koninkrijk. Voor Zeeland Seaports blijft de Britse markt echter belangrijk. Vandaar dat de handelsmissie bijna een week een toer maakt langs de havens Montrose, Grange mouth en Immingham. Dat Zee land Seaports en Gent samen op trekken, toont aan dat de Neder landse en Belgische havens hun commerciële samenwerking inten siveren. Vorig jaar gingen ze ook samen op handelsmissie naar de Baltische Staten. Gent en Zeeland houden ook hetzelfde verkoop praatje: er is nog veel ruimte in de havengebieden, ze zijn bezig met de biogebaseerde economie, lig gen logistiek gezien gunstig en zijn sterk in bulkoverslag. Ook werken ze samen aan de bouw van de tweede zeesluis in Terneuzen. Om de scheepvaart in de Kanaalzone vlotter en efficiën ter te laten verlopen, gebruiken ze hetzelfde haveninformatiesys teem voor alle schepen. Voor genodigden en studenten van de Hogeschool Zeeland (HZ University of Applied Sciences) was gisteren wel al ruimte op en rond de jarige kering. Er werd ge discussieerd over waterveiligheid en publiek-private samenwerking, er werd genetwerkt en geborreld. En voor de HZ-studenten was er een mini-symposium met grote namen: Tjebbe Visser, oud-project- leider van de Oosterscheldeke- ring, Harold van Waveren, topad viseur van de dienst Rijkswater staat Water, Verkeer en Leefomge ving, en Bregje van Wesenbeeck, expert van onderzoeksinstituut Deltares op het gebied van natuur lijke beschermingen van overstro mingsrisico's. Tjebbe Visser is 83 jaar. Hij woont met zijn vrouw in IJssel- stein, één meter boven NAP. In de jaren 70 en 80, tijdens de bouw van de kering, woonde hij in Zie- rikzee. Hij vertelde de HZ-studen- ten wat een enorm avontuur hij beleefde, sinds hij in 1979 tot pro jectleider werd benoemd. Het be sluit om in plaats van een dichte dam toch een pijlerdam aan te leg gen, had enorme consequenties. Visser: „Als het mislukt, kan ik al tijd nog brugwachter worden. Dat zei ik tegen mijn vrouw. In die tijd ontsloeg Rijkswaterstaat im mers nooit mensen." SorayaRombaut (22) uit Zuiddorpe is Jus tin Bieberfan van het eerste uur, oftewel: een echte Belieber. Ze heeft dan ook niet alleen tick ets voor het optreden in Antwer pen van vanavond, maar ook voor dat van morgen. „Nu het concert zo dichtbij is, voel ik me helemaal opgewonden", zegt ze. Soraya kende Justin Bieber al van YouTube voor hij ontdekt werd en in 2009 zijn eerste al bum uitbracht. Ze was meteen fan. Tot een paar jaar geleden was er in haar slaapkamer geen stukje muur meer te zien, omdat ze die vol had geplakt met pos ters. „Alleen maar Justin, Justin, Justin", vertelt ze lachend. Waarom ze hem zo leuk vindt? „Hij maakt goeie muziek, is een inspirerend persoon en is natuur lijk ook hartstikke knap!", somt ze op. „Ik vind het ook heel leuk dat we even oud zijn. Al is hij een wereldster, je maakt toch een beetje dezelfde dingen mee." So- raya's lievelingsnummer is daar om ook Time to Earth. „De tekst gaat over Justins ouders, die - net als de mijne - zijn gescheiden." Ook het nieuwe album Purpo se vindt ze helemaal geweldig. „Zijn muziek is met hem meege groeid. Justin is een totaal andere weg ingeslagen, door samen te werken met artiesten zoals Skril- lex (electrohouse)." Dat Bieber er daardoor nog meer fans bij heeft gekregen, vindt ze vooral erg leuk. „Ik kan me er soms wel aan ergeren dat mensen die vroeger de Beliebers uitlachten, nu naar zijn concerten gaan. Maar het is alleen maar goed voor Justin dat zijn fanbase groter wordt." De Bieberfan uit Zuiddorp ver wacht dat het concert één groot feest wordt. „Net als de vorige concerten, maar dan nog beter en groter. Ik kijk vooral uit naar de akoestische set, omdat je dan goed kunt horen hoe mooi hij kan zingen." Ze wil daarna niet met lege handen terug naar huis. „Ik wil een sweater van de Purpo- setour kopen. Eén waar zijn ge zicht niet op staat, zodat Jiet een echt fashionitem is." Zo wordt haar verzameling met worldtour- merchandise nóg completer. woensdag 5 oktober 2016 Een handelsmissie van Zeeland Seaports, de haven van Gent en twaalf bedrijven en instanties be zoekt deze week drie Britse ha vens. Ze willen niet alleen hun handelscontacten onderhouden en de havens promoten, maar ook uitvissen welke invloed de Brexit zal hebben. Frank Balkenende Terneuzen Gisteren was het precies dertig jaar geleden dat toenmalig konin gin Beatrix de stormvloedkering in gebruik nam. Het grote publiek moet nog tot vrijdag 7 en zater dag 8 oktober wachten, voor er in het Topshuis op Neeltje Jans en in de publiekspijler van de ke ring kan worden rondgekeken. Jan van Damme Neeltje Jans Justin Bieber Tekst Elodie Kint Soraya gaat twee keer naar 't concert, fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 85