Knot: hypotheekrenteaftrek snel aanpakken European Commission Commission européenne Voormalig commissaris zit nooit verlegen om werk NIEUWS 7 Parlement: gedragscode voor oud-commissarissen strenger maken Voormalig commissarissen verprutsen met hun soms goudgerande banen Europa's laatste restjes geloofwaardigheid. Terwijl voorzitter Juncker van de Europese Commissie nog aan het bekijken is hoe hij omgaat met de stinkende erfenis van zijn voor ganger Barroso, trekt een witheet Europees parlement rode lijnen. De 'afkoelingsperiode' voor oud-commissarissen (de periode waarin ze na hun vertrek zonder toestemming naar het bedrijfsle ven mogen overstappen) moet van anderhalf naar minstens drie jaar. Ze moeten veel kieskeuriger worden in wat ze aanpakken (geen 'foute' bedrijven) en Brussel zelf moet veel strenger controle ren, aldus een overgrote meerder heid in het parlement. Nu wordt vaak aan de voorma lig commissarissen overgelaten of een bedrijf wel of niet kan. „Maar bij sommige bestuurders met een ruggengraat van elastiek kan dat niet. Bij een bank als Goldman Sachs, die een belangrijke rol speelde in de uitbraak van de cri sis van 2008 en die met foute ad viezen Griekenland te gronde richtte, ga je ook na vijf of 20 jaar niet werken", aldus fractieleider Philippe Lamberts van de Europe se Groenen. Hij doelt daarmee op oud-commissievoorzitter Barroso. Die harkte in zijn tien Brusselse ja ren drie miljoen bijeen en naar verluidt nu nog eens dubbel zo veel met adviezen over hoe Lon den zonder al te veel kleerscheu ren de Brexit doorkomt. Maar het gaat ook over Neelie Kroes, nu adviseur bij taxibedrijf Uber en VS-bankenreus Merrill Lynch en al tijdens haar commissa riaat, via een 'vergeten' bestuurs post, aan een Bahama-vennoot- schap verbonden. En om oud-Kli- maatcommissaris Connie Hede- gaard, nu milieuadviseur van Volkswagen. In totaal, aldus de Europese be- drijvenwaakhond Corporate Euro pe Observatory, aanvaardden de 28 oud-commissarissen van Barro- so-II 135 nieuwe banen, waarvan zeker 34 betaald. Van het meren deel van de overige 101 is onduide lijk of ze betaald zijn. GEDRAGSCODE Ruim 10 procent van de Europese be volking is werkloos, maar oud-commissa rissen gaan nooit de WW in. Zij kunnen terecht bij Agfa-Ge- vaert, Nyrstar, Uber, Merril Lynch, Belga com, Proximus, Ar- celorMittal of Gold man Sachs. Bij benoemingen na achttien maanden heeft de nieuwe Commissie daar over niets te zeggen, aldus de huidige ge dragscode, maar ook bij benoemingen binnen die tijd, die gemeld moeten wor den, gebeurt dat niet. Bedrijvenwaak- hond Corporate Eu rope Observatory, die een overzicht sa menstelde van alle nieuwe banen van oud-commissaris sen: „Ervan uitgaan de dat u niet lobbyt, belangenconflicten vermijdt, geen ver trouwelijke informa tie doorgeeft en dis creet en integer bent is er geen be zwaar", aldus de Eu ropese Commissie op zowat elke aan vraag. Advies van de ethische commissie wordt vaker niet dan wel gevraagd. „Die hele Barroso-commissie was één grote zooi", aldus SP-Europar- lementariër Dennis de Jong. „Bar roso zelf heeft geen flauw benul wat het woord 'integriteit' bete kent, en wat Kroes heeft gedaan is nog erger. Bestuurder zijn bij een Bahama-NV terwijl je commissa ris bent is een directe aanval op het imago van de commissie." „Bij haar aantreden heeft zij gewoon tegen ons gelogen", aldus de Fran se socialiste Pervenche Béres. Wat er met de in opspraak ge raakte commissarissen gaat gebeu ren is nog onduidelijk. De zaak-Barroso ligt bij de ethische commissie, die nu ook mag mee wegen dat Barroso al in zijn tijd als commissievoorzitter nauwe banden met Goldman Sachs on derhield. Met Kroes is Juncker zelf in gesprek. EVP-fractieleider Man fred Weber wil de uitkomst daar van afwachten, De Jong en een flink deel van de sociaaldemocrati sche fractie niet. Juncker moet hun toegangspas innemen, vin den ze, en bij de Europese rechter vragen om intrekking van hun pensioen. Over de gedragscode - de 'strengste ter wereld', zoals Brus sel tot op de dag van vandaag vol houdt - is het parlement het nu al eens: die moet snel en grondig op de schop. Daarmee sluit het aan bij de oproep van duizenden peti tie-ondertekenaars, ook onder Eu ropees ambtenaren, en de Europe se ombudsman, die hier al weken op aandringen. Ook zou de politiek nog meer vaart moeten maken met versobe ring van de hypotheekrenteaftrek. Volgens Knot bedragen de Ne derlandse hypotheekschulden nu het duizelingwekkende bedrag van 650 miljard euro. Ruim 55 pro cent daarvan is aflossingsvrij. Meer dan een kwart van de hui zenbezitters heeft zo'n hypotheek waarbij tijdens de looptijd alleen rente wordt betaald. De nationale hypotheekschuld zal alleen maar verder stijgen door de uiterst lage rente. Knot waarschuwde gisteren bij de presentatie van het rapport Overzicht Financiële Stabiliteit voor 'verhoogde risico's op rest schulden'. DNB voorziet problemen voor eigenaren die na dertig jaar het recht op hypotheekrenteaftrek ver liezen en daarna wél moeten gaan aflossen. Wat de zaak voor deze (oudere) huiseigenaren extra peni bel maakt is dat het inkomen na pensionering terugvalt, en de ren te in de toekomst weer kan stij gen. Van de huizenbezitters die jonger zijn dan veertig jaar, heeft 46 procent nog een huis dat min der waard is dan de schuld. Wel staan er bij alle huizenbezitters sa men minder huizen 'onder water': 23 procent nu tegen 36 procent in 2013. Voor toekomstige huizenbe zitters is het volgens Knot van be lang dat zij een kleiner deel van de waarde van hun huis met een hypotheek financieren. Er moet dus meer eigen vermogen bij. Om dat bijvoorbeeld starters het daar door op de koopwoningmarkt moeilijker zullen krijgen, is het be langrijk dat er veel meer wonin gen worden gebouwd in het vrije segment van de huurmarkt. In de Tweede Kamer krijgt de oproep van Knot weinig weer klank. Regeringspartijen WD en PvdA willen nieuwe onrust op de woningmarkt voorkomen. woensdag 5 oktober 2016 Neelie Kroes eind 2012, als commissaris voor de Digitale Agenda. FOTO OLIVIER HOSLET/EPA Klaas Knot, president van De Ne- derlandsche Bank (DNB) dringt aan op strengere hypotheekre- gels. Ton Damen Amsterdam Zakkenvullen Europese politici moet ophouden' Frans Boogaard Straatsburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7