EU op goede klimaatkoers Er gloort hoop voor de toren van Rilland Mislukte plofkraak bij Thoolse winkel 2 ZEELAND RIJTEST STRAKS ALLEEN IN GOES Kaal Het CBR vindt concentratie een verbetering, rijschool Chris Roelse in Terneuzen absoluut niet. Commentaar Het Europees Parlement heeft het klimaatakkoord van Parijs geratificeerd. Wordt dit een herhaling van Kyoto, het ak koord waar veel van werd verwacht maar dat volledig flop te, of is 'Parijs' het begin van de ommekeer, het signaal aan de hele wereld dat we echt zullen afstappen van fossiele brandstoffen? Het Europees Parlement stemt in met een 'historische' verdrags tekst. Er moest zeer indringend over worden gepraat. Daarbij kwa men bijvoorbeeld de gevolgen voor de oliestaten langs, maar ook de impact op ontwikkelingslanden die niet zomaar het roer kun nen omgooien. Het kostte veel diplomatieke creativiteit om een rechtvaardig klimaatbeleid te formuleren. Over de geldigheid werd ook flink gesteggeld. Dit slimme compromis rolde uit de bus: het akkoord is bindend als minstens 55 ondertekenaars samen goed zijn voor minstens 55 procent van de uitstoot van broeikas gassen. Inmiddels is deze norm ruim gehaald. Dus als een enkel land alsnog dwars gaat liggen, is er niets aan de hand. Het gedoe over de procedures en over de formuleringen vertroe belt het zicht op het doel: de opwarming van de aarde moet be perkt worden tot 1,5 a 2 graden Celsius. Een hogere stijging zal het klimaat ernstig verstoren. Daar is weinig twijfel over. Daarom zul len de bijna tweehonderd deelnemende landen naar vermogen proberen de gevaarlijke uitstoot te verminderen. Een ander compromis: deze nieuwe wereldwijde deal gaat pas per 1 januari 2021 in. Meer vaart is er niet in de krijgen. Deson danks is Parijs wel degelijk hoopgevend. Niet eerder kwam Europa zo duidelijk op één beleidslijn met landen als de VS, China en In dia. Wat Nederland betreft: niets weerhoudt ons ervan zelf eerder stappen te zetten. We hebben het geld en we hebben de middelen. Klimaatakkoord is hoopgevend ondanks gebrek aan vaart Dat bleek gisteren tijdens de opi- nieraad van de gemeente Reimers- waal. Aanvankelijk ging het colle ge van B en W uit van 350.000 eu ro om de toren te kopen, een plein aan te leggen en de klok en luidin- stallatie te herstellen. Het college vond dat te gortig en ontraadde de raad het plan uit te voeren, wat neer zou komen op sloop. Na overleg tussen de Klankbord groep Rilland en aannemingsbe drijf Rijk (eigenaar van de kerk) bleek dat de koopsom van de to ren kon worden gereduceerd tot 20.000 euro. „In ruil daarvoor wil Rijk geen vier maar vijf woningen bouwen en moeten wij de proce durekosten van 20.000 euro beta len", zei wethouder Jaap Sinke. Alle partijen bleken te hechten aan behoud van de toren. Leefbaar Reimerswaal opperde hiervoor 275.000 euro uit de Tennetleges te halen. Het CDA vond die dekking een goed idee, maar wilde -net als WD, SGP en PvdA, eerst een bete re financiële onderbouwing van het project zien. Andries Jumelet (CU) wil juist niet over geld pra ten. „Een toren is de ziel van het dorp. Laten we niet over een paar van die dooie rotcenten zeuren." Sinke zei opnieuw met Rijk in overleg te gaan en later dit jaar met een nieuw voorstel te komen. Wim van Gorsel van de Klank bordgroep was hoopvol. „Rilland is nu toch ook eens toe aan een op knapbeurt." Almanak De ICT-medewerker van het marketingbureau in Goes is blij zijn vrouwelijke collega's weer te zien. Ze zijn drie weken op vakantie geweest en hij had ze gemist. „Het was nogal kaal in dit hoekje", zegt hij. Niet veel later komt een andere collega aangelopen, die de afgelopen weken nog wél aan datzelfde bureau-eiland zat. De vrouwen proesten het uit als hun ogen op zijn vleespet vallen. Een betere beschrijving dan 'kaal' had de ICT'er in dit geval niet kunnen geven. Buurtzorg naar Bachten Vaete Samenwerking iet met Brabant Bordjes voor Buurtwhatsapp Bouw vakantiepark is begonnen Een groot deel van de 'kwetsba re groep mensen' die een rijtest moet afleggen, ziet het niet zitten om vanuit Zeeuws-Vlaanderen naar Goes te rijden. Dat zegt Wen dy Roelse, mede-eigenaar van au torijschool Chris Roelse. Het Centraal Bureau voor Rij vaardigheidsbewijzen snoeit in het aantal locaties waar een rijtest kan worden gedaan. Terneuzen en Middelburg vervallen, Zeeuwen kunnen vanaf 1 december alleen nog in Goes terecht. Roelse: „Oudere mensen die hun auto alleen gebruiken om boodschappen in eigen regio te doen, moeten straks door de tun nel naar Goes. Dat brengt enorm veel stress met zich mee, wat uiter aard invloed heeft op het verloop van de rijtest." Wie wordt opgeroepen voor zo'n test gaat daar met eigen auto of met een lesauto naartoe. De meesten boeken vooraf nog wat lessen, zegt Roelse. De rijtest start nu vanaf Hotel Churchill in Ter neuzen, straks wordt dat een Goe- se locatie. Niet alleen ouderen worden opgeroepen, zo krijgen ook jongeren met psychische pro blemen een oproep. Roelse: „Dan lessen ze dus op Zeeuws-Vlaanderen en moeten ze voor de test naar Goes. Die omge ving kennen ze niet. Daardoor rij den ze de test met veel minder zelfvertrouwen. Ook kost het extra geld. Eerst was de rijtest gra tis, dan niet meer. Daarnaast hu ren ze de lesauto, waar ze dan veel langer mee rijden. Het besluit van het CBR staat vast. Toch doet Roelse er alles aan om dit tegen te houden. Ze legde contact met het CBR en de ge meente, wat tot nu toe nog niets opleverde. „Het steekt dat dit zonder over leg wordt besloten Het CBR zegt dat dit ge beurt om de service te verbete ren. Die link zie ik niet. Het lijkt of het CBR deze groep kwetsbare mensen wil ontmoedigen om hun rijbewijs te halen of te hou den." Inbrekers vernielden een winkel ruit en probeerden de losstaande geldautomaat in de Albert Heijn op te blazen. Volgens een woord voerster van de politie is dat laat ste niet gelukt en zijn de dader(s) zonder buit vertrokken. Het is nog onduidelijk wie de mislukte plofkraak heeft gepleegd. De politie kreeg rond kwart over twee een melding binnen, maar eenmaal bij het Terreplein troffen agenten alleen nog de ach tergelaten ravage aan. Een zoek actie in de omgeving van de super markt leverde niets op. De politie onderzoekt camerabeelden en vraagt getuigen zich te melden via 0900-8844 of via het whatsapp- nummer 06-12207006. Vanwege sporenonderzoek kon de Albert Heijn niet op de gebrui kelijke tijd openen. Om half elf konden klanten er weer bood schappen doen. Met nieuw glas in de kapotte ruit leek het later op de dag alsof er niets was gebeurd. woensdag 5 oktober 2016 li De toren van de Bathsewegkerk in Rilland is nog niet verloren. Ze ker nu het plan voor het herstel van de toren en aanleg van een plein 70.000 euro goedkoper lijkt uit te vallen, is het enthou siasme in de gemeenteraad groot om de beurs te trekken. Joeri Wisse Kruiningen Tip? redactie@pzc.nl KRUININGEN Het kantoor van Buurtzorg Nederland in Reimerswaal verhuist van de Oude Toren straat in Yerseke naar Bach ten Vaete in Kruiningen. Door de groei van de organi satie heeft Buurtzorg be hoefte aan extra kantoor ruimte. In de voormalige de pendance van het gemeen tehuis is onder meer al het Centrum voor Jeugd en Ge zin, GGD Zeeland (consulta tiebureau) en Bibliotheek Oosterschelde gevestigd. THOLEN De gemeente Tholen gaat op het gebied van iet deel nemen aan een gemeen schappelijke regeling met Bergen op Zoom, Moerdijk, Etten-Leur en Roosendaal. Aansluiting bij de Gemeen schappelijke Regeling de Bevelanden bleek veel duur der. Tholen werkte al sa men met Etten-Leur, maar toen die gemeente met de andere drie in zee ging, moest een nieuwe keuze worden gemaakt. REIMERSWAAL Wie Krabbendijke of Kruinin gen binnenrijdt, ziet straks meteen dat er een Buurt- WhatsApp-groep actief is in het dorp. Reimerswaal gaat onder alle plaatsnaambor den 'preventieborden' han gen. Dit kost zo'n 1.000 eu ro. Door zo de herkenbaar heid te vergroten, denkt de gemeente een steentje bij te kunnen dragen aan het voorkomen van criminaliteit. Als meer dorpen volgen, ko men daar ook bordjes. WEMELDINGE De eerste twee huisjes van het nieuwe vakantiepark Wa ter Resort Oosterschelde in Wemeldinge zijn gebouwd. Op het park, vlakbij het al be staande recreatiepark De Stelhoeve, komen in totaal negentig vakantiewoningen. Het is de bedoeling dat het park over vier jaar helemaal klaar is. J Rijtest moet straks Joanne Karkdijk Terneuzen c In de Albert Heijn aan het Terre- plein in Tholen heeft in de nacht van maandag op dinsdag een mislukte plofkraak plaatsgevon den. Ellen Jobse Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 65