5 In kunstgras op sportvelden zitten mogelijk kankerverwekkende stoffen verwerkt. Maar Brussel grijpt na druk vanuit Nederland toch niet in. STUDENTENPROTESTEN Al langer bestaan zor gen over de veilig heid van kunstgras. Om het veld te laten lijken op natuurgras, worden tussen de nepsprieten ver malen autobanden gestrooid. De makers van tv-programma Zembla onthullen vanavond dat onder druk van Nederland in de Europe se Unie geen strengere regels gaan gelden. Lang leek het de perfecte oplos sing, want autobanden mogen niet verbrand of gestort worden, vanwege de giftige stoffen die er in zitten. Maar een onderzoek uit 2006 waaruit moet blijken dat de verwerking in kunstgras geen ge zondheidsrisico's meebrengt, blijkt allesbehalve solide. Slechts zeven voetballers speelden gedu rende 2,5 uur op een veld met ver malen autobanden, waarna hun urine werd getest. Om onduidelijke redenen wer den 25 van de 138 monsters die bij de zeven spelers afgenomen wer den, niet meegenomen in het toch al kleinschalige onderzoek. In 2007 wordt aan kunstgras het predikaat 'veilig' gegeven bij ge meenten in Nederland. Er zijn dan 300 kunstgrasvoetbalvelden - inmiddels is dat aantal gestegen tot bijna 2.000. In Hendrik Ido Ambacht zijn ze er allang van teruggekomen dat kunstgras met vermalen autoban den zo'n ideale oplossing is. Daar zorgde het nieuwe kunstgras voor overgevende buurtbewoners, die met tranende ogen, misselijk en met hoofdpijn naar het kersverse veld keken. „Er stonden mensen in hun tuintje te werken die ston den te braken van de lucht", ver telt Regina van der Wal, die bij het veld woont. Nooit eerder werden de uitkom sten van het onderzoek naar het veld openbaar, maar Zembla weet wat er is gevonden: in de autoban den blijken hoge waardes zink, olie en giftige kankerverwekken de stoffen die PAK's heten (poly cyclische aromatische koolwater stoffen), aangetroffen. In Engeland wordt bijgehouden hoeveel sporters die op kunstgras spelen kanker krijgen. Nigel Maguire doet dat, nadat ook zijn voetballende zoon is getroffen door leukemie. In Europa wordt in 2025 beslo ten de regelgeving voor rubberpro ducten die in contact komen met de huid aan te scherpen. Prompt breekt er onrust uit onder banden en rubberfabrikanten. Zij weten dat hun kunstgrasvelden die stren gere normen bij lange na niet ha len en trekken aan de bel bij het ministerie voor Infrastructuur en Milieu en VWS. Branchevereni ging VAC O rept over 'ernstige ge volgen' voor de verkoop van rub ber, 'een bedreiging' voor de in- dustrie. En uiteindelijk gaat de overheid overstag. 'Om pragmati sche redenen' vindt Nederland niet langer dat het rubber in de kunstgrasvelden onder de strenge re norm moet vallen. Dat geeft in de Europese Commissie de door slag - er verandert voor de kunst grasindustrie helemaal niets. De VACO, het RIVM en het mi nisterie van VWS willen niet op de uitzending reageren. Bij voet balbond KNVB is de twijfel inmid dels toegeslagen. Daar wordt ge pleit voor nieuw onderzoek. De Zeeuwse aannemer Joost Schuijs wacht daar niet op. Het erelid van de branchevereniging voor sportaccomodatiebouwers pleit ervoor de aanleg van velden met rubber korrels stil te leggen. „Ik heb geen kinderen die voetbal len." Maar toch is er dat ongemak kelijke gevoel dat aan hem knaagt. Daarom gebruikt hij zo veel liever een mengsel van kurk en kokos, voor tussen de sprieten. Duurder, maar zeker veilig. woensdag 5 oktober 2016 JOHANNESBURG Studenten aan de Witwatersrand Uni versiteit in Johannesburg, Zuid-Afrika, zoeken een vei lig heenkomen als de politie traangas en rubberkogels op hen afvuurt. De confrontaties met agenten op de campus zijn het gevolg van protesten tegen de verho ging van de collegegelden met 8 procent. De studenten, die gratis onderwijs eisen, verstoorden colleges. De de monstraties zijn overgeslagen naar andere universitei ten in het land. Particuliere bewakingsdiensten zijn inge zet om de orde te handhaven. De Zuid-Afrikaanse poli tie heeft deze week acht studenten gearresteerd tij dens de ongeregeldheden, foto epa Ziekmakend of niet, doorspelen op kunstgras Carla van der Wal In Nederland wordt op bijna 2.000 kunstvoetbalvelden ge speeld. Daarin zitten gemalen au tobanden verwerkt, die volgens critici kanker kunnen veroorza ken. Zembla, 21.10 uur, Nederland 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5