Dubieuze cijfers over Borssele 1 2 3 4 Einde strafzaak tandartsassistente Excursie burlende damherten populair 4 ZEELAND uuop maat Sluit de noodlijdende kerncentrale in Borssele en ontmantel die jaren later. Dat is financieel de veiligste oplossing, stelt het adviesbureau Spring Associates. Verslaggevers Frank Balkenende en Ernst Jan Rozendaal stelden zichzelf er een aantal vragen bij. De kerncentrale draait sinds 2015 verlies en is financieel een blok aan het been bij de verplichte splitsing van Delta. Daarom zijn drie scenario's berekend: Borssele openhouden, sluiten of insluiten. Dat laatste betekent direct sluiten en pas later ontmantelen. Direct sluiten slaat een gat van 250 mil joen euro, omdat er dan niet tot 2033 kan worden gespaard voor de ontmanteling die zo'n half mil jard kost. Insluiting maakt het gat volgens Spring Associates kleiner: 50 tot 100 miljoen euro. De kern centrale laten doordraaien vergt een investering van 200 tot 350 miljoen in onder meer Fukushi- ma-maatregelen. Volgens dit rap port lopen de verliezen van de kerncentrale op tot een half mil jard, tenzij de energieprijzen de komende jaren verdubbelen. Met een korrel zout. De genoem de cijfers zijn namelijk een sa menraapsel van publiek beschik bare informatie en eigen schattin gen. Dat directe sluiting de aan deelhouders van de kerncentrale - Delta en RWE - met een tekort van 250 miljoen euro voor de ont manteling opzadelt, is uit de los se pols. Betrouwbare bronnen in Zeeland zeggen dat dat op dit mo ment één tot anderhalf miljard euro kost. Daarnaast wordt ervan uit gegaan dat de kerncentrale verlies blijft maken, maar markt- analisten voorspellen dat de ener gieprijzen vanaf 2021 stijgen. Mo gelijk draait Borssele dan weer winst. Eén dag. Vandaag zijn aandeel houders van Delta - provincie en gemeenten - ontboden in Den Haag. Ze praten met de ministers Kamp (EZ) en Dijsselbloem (Fi nanciën). Onderwerp van ge sprek: de toekomstscenario's die onderzoeksbureau Roland Berger in opdracht van het Rijk voor de kerncentrale schetst. De cijfers in het onderzoek van Berger zijn wel betrouwbaar. Als Roland Berger aangeeft dat het Rijk moet bijspringen om de kerncentrale te helpen. EPZ, de exploitant van de kerncentrale, leunt financieel immers op moe der Delta. Na splitsing komt de dochter op eigen benen te staan, maar met de lage energieprijzen gaat dat nu niet. Kamp zegt dat Delta het zelf afkan, zolang de le veringszekerheid van stroom en de veiligheid van de kerncentrale niet in het geding zijn. Dus al leen als Berger vaststelt dat dieen dergelijke situatie dreigt, zou Kamp van gedachten kunnen ver anderen. Als een bassige, diepe, lang gerekte 'oh'. Zo valt bur- len, de lokroep van man netjesherten, volgens Natuurmo numenten het beste te omschrij ven. De natuurorganisatie houdt zondag voor het eerst een speur tocht naar bronstige damherten in het Slotbos bij Burgh-Haamste de. Volgens boswachter Ted Sluij- ter zijn de 'burltochten', waarbij mensen actief op zoek gaan naar herten die hun paringsritueel uit voeren, altijd ontzettend popu lair. „Vooral op de Veluwe. Daar is de toeloop zelfs zo groot dat het echt leidt tot verstoring." Dat de excursie op Schou- wen-Duiveland volledig is volge boekt, verbaast boswachter Ted Sluijter dan ook niets. Hij ver moedt dat de populariteit van de wandelingen komt door de toene mende communicatie van natuur beheerders over wat er zoal in de natuur gebeurt. „Het is tenslotte ook een van onze taken om men sen te laten genieten van de na tuur." Dat er nu een tocht op Schou- wen-Duiveland plaatsvindt, heeft te maken met het gegroeide aan tal damherten op het eiland. „De kans dat je ze zondag hoort, is daardoor toegenomen. Maar ik kan natuurlijk niets garanderen, de natuur kan nog wel eens weer barstig zijn", zegt boswachter Sluijter. Wat hem betreft is de ex cursie voor herhaling vatbaar, ook al moet de tocht nog plaats vinden. „Burlende herten is ge woon een heel apart fenomeen." MIDDELBURG De Middelburg se rechtbank heeft het Open baar Ministerie niet-ontvanke- lijk verklaard in de strafzaak te gen R.L. (37) uit Sint Jansteen. Deze voormalige tandartsassis tente is in 2015 veroordeeld voor het oplichten van haar voormalige werkgever. Het OM wilde ook het geld dat ze achterover heeft gedrukt alsnog afnemen. Twee weken geleden bleek echter dat de vrouw en haar voormalige werkgever in over leg zijn over een terugbetalings regeling. Daarom vroeg de offi cier van justitie aan de recht bank om het OM niet-ontvan- kelijk te verklaren. Op die ma nier kan de strafzaak tegen de vrouw worden beëindigd. De rechtbank volgt het verzoek van de officier. 112 NIEUWS Winkeldief aangehouden met nep-pistool Kwekerij met 52 planten opgerold Bestuurder ramt verkeersbord Van overkapping tot luxe tuinhuis van woensdag 5 oktober 2016 Spring Associates heeft het gisteren gepubliceerde rap port geschreven in opdracht van de anti-kernenergieorgani- saties Wise en Greenpeace. Wat verwachten ze? Hoe serieus moeten we dit rapport nemen? Wat is de houdbaarheids datum van dit rapport? Wat is het gunstigste sce nario voor Zeeland? Burgh-Haamstede A Burlend edelhert, foto thinkstock VLISSINGEN Een 40-jarige man uit Middel burg is maandagavond in Vlis- singen aangehouden omdat hij een supermarkt aan de Aagje Dekenstraat wilde verla ten zonder zijn boodschap pen af te rekenen. De beveiliging van de super markt belde de politie, waar op agenten de man aanhiel den. Hij bleek ook een nep-pistool op zak te hebben. De man is naar een politiecel in Toren- tijd gebracht waar hij in verze kering is gesteld. WESTKAPELLE De politie heeft dinsdagoch tend een Westkapellenaar op gepakt in zijn woning aan de Molenstraat. Agenten wilden de man in zijn woning aanhou den voor lopende strafzaken, waaronder bedreiging en dief stal. Eenmaal in de woning ontdekten agenten een 'kweektent' met 52 wietplan- ten. De man tapte daarvoor il legaal stroom af, meldt de poli tie. Delta heeft aangifte ge daan van de stroomdiefstal. In de woning was ook een hond (Staffordshire) aanwe zig. Het beest is opgevangen door de politie en overge bracht naar familieleden van de verdachte. HULST Een man uit Terneuzen is maandagavond met zijn auto tot stilstand gekomen tegen een verkeersbord. Dat gebeur de tijdens een vluchtactie voor de politie. Een opletten de bewoonster meldde om streeks 23.30 uur een ver dachte situatie in Hulst. Ze was bezorgd omdat ze een au to een paar keer door haar straat zag rijden. Agenten gin gen naar Hulst en zagen de verdachte hard wegrijden. Even later signaleerden ze hem in de Liniestraat in Hulst. Hij bleek gecrasht tegen een verkeersbord. De bestuurder stond er verdwaasd bij. Hij krijgt een proces-verbaal. Marieke Kesteloo BEST T 0499 39 53 12 info@vandonzelbest.nl www.varidonzelbest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29